Як ігри Путіна з ФСБ віддають Росію китайцям та ісламістам

Процес владних перестановок і змін в керівному складі зачепив і російські спецслужби

Як ігри Путіна з ФСБ віддають Росію кита…

Після відставки голови «банківського управління» економічного спрямування ФСБ, був позбавлений посади безпосередньо керівник Служби економічної безпеки. Формальною причиною до відставки стала кримінальна справа, пов'язана з масштабними фактами контрабанди.

Але що ж означають дані перестановки, і чому в наймогутнішій російській спецслужбі за останні роки саме зараз розпочався процес змін в керівному складі? Для того, щоб відповісти на це питання, перш за все, необхідно розібратися в самій специфіці діяльності ФСБ.

Структура ФСБ

З відкритих джерел інформації відомо, що Федеральна служба безпеки складається з ряду служб, департаментів та управлінь. Основними з них є наступні:

- 1а Служба ФСБ (контррозвідка) - складається з Департаменту контррозвідувальних операцій (ДКРО), Департаменту військової контррозвідки (ДВКР), Управління координації та аналізу контррозвідувальної діяльності (УКАКРД), Управління інформаційного забезпечення оперативно-пошукової діяльності (УІЗОПД), Управління спеціальних заходів (УСЗ);

- 2-а Служба ФСБ (захист конституційного ладу і боротьба з тероризмом) - включає Організаційно-оперативне управління (Оперативно-пошукове управління), Управління по захисту конституційного ладу (УЗКЛ) (Управління по боротьбі з тероризмом і політичним екстремізмом, УБТПЕ), Управління по боротьбі з міжнародним тероризмом (УБМТ), Апарат НАК, Управління «Б» АНАК (міжвідомчої координації діяльності по боротьбі з тероризмом і забезпечення діяльності ФОШ), Управління «П» АНАК (координації діяльності федеральних органів виконавчої влади в сфері профілактики тероризму, правового і організаційно-технічного забезпечення діяльності НАК), Управління «і» АНАК (організація і здійснення аналітичної діяльності в сфері протидії тероризму);

- 3-тя Служба ФСБ - науково-технічна служба;

- 4-а Служба (Служба економічної безпеки) - включає в себе Організаційно-аналітичне управління, Управління з контррозвідувального забезпечення кредитно-фінансової сфери (Управління «К»), Управління з контррозвідувального забезпечення транспорту і зв'язку (Управління «Т»), Управління з контррозвідувального забезпечення промисловості (Управління «П»), Управління «Н» (Управління по боротьбі з контрабандою та незаконним обігом наркотиків);

- 5-а Служба (Служба оперативної інформації і міжнародних зв'язків, СОІМЗ) (Cлужба аналізу, прогнозу і стратегічного планування, САПСП) - складається з Департаменту оперативної інформації, Аналітичного управління, Управління міжнародного співробітництва;

- 6-а Служба (Служба організаційно-кадрової роботи) - до складу якої входять Управління кадрів (УК), Організаційно-штатне управління (ОШУ), Управління спеціальних реєстрацій (УСР);

- Ряд інших департаментів, управлінь, центрів, науково-освітніх установ.

Як ігри Путіна з ФСБ віддають Росію китайцям та ісламістам - фото 1

Специфіка діяльності

Варто зазначити, що 4-а Служба ФСБ РФ сьогодні фактично є ключовим підрозділом в структурі російської спеціальної служби. Від її діяльності залежить економічна політика держави, розвиток бізнесу і міжнародної торгівлі Росії.

На початку червня на російському веб-порталі РБК з'явилася інформація про те, що президент РФ Володимир Путін призначить нового главу Служби економічної безпеки (СЕБ ФСБ). Цю інформацію підтвердив співрозмовник РБК в СЕБ ФСБ. Нинішній керівник СЕБ ФСБ Юрій Яковлєв, згідно з інформацією ЗМІ, йде на пенсію.

Згідно з матеріалами www.rbc.ru, в центрі громадських зв'язків ФСБ не змогли оперативно відреагувати на запит РБК, спрямований ще 7 червня. Прес-секретар президента Дмитро Пєсков відповів РБК, що йому про майбутні кадрові перестановки «поки що нічого невідомо».

Довідка. Служба економічної безпеки є одним з ключових підрозділів в ФСБ, пояснює РБК генерал-майор ФСБ у відставці, член Ради із зовнішньої і оборонної політики Олександр Михайлов. За його словами, в СРСР «в умовах протистояння з Заходом» головну роль грали співробітники, які займалися безпосередньо контррозвідкою, проте в останні роки значення СЕБ помітно зросло. Офіційно структура СЕБ ФСБ не розкривається. Як писала «Нова газета», в Службу економічної безпеки входять сім управлінь: з контррозвідувального забезпечення кредитно-фінансової системи (управління «К»), підприємств промисловості, транспорту, МВС, МНС, Мін'юсту, по боротьбі з контрабандою та наркоторгівлею, організаційно-аналітичне управління та адміністративна служба. З 2004 року по 2008 рік СЕБ очолював Олександр Бортніков, який перейшов з цього поста відразу на пост директора ФСБ. Яковлєв став наступником Бортнікова в керівництві СЕБ.

Згідно з даними meduza.io, пізніше у відставку пішов не лише керівник впливової Служби економічної безпеки ФСБ Юрій Яковлєв, але і його заступники (начальники ключових напрямків цього підрозділу). Спеціаліст по силових структурах, головний редактор сайту Agentura.ru Андрій Солдатов вважає, що ці кадрові перестановки можуть означати боротьбу всередині управління самих силовиків.

«У ФСБ рідко знімають генералів за те, що вони зробили. Це ідеологічна установка, що залишилася від пізніх 1990-х - спецслужбу треба посилювати після реформ Бориса Єльцина, а відставки за провали і помилки (тим більше, розбір помилок) цьому лише заважають, - зазначає Андрій Солдатов. - За весь час перебування Володимира Путіна при владі, генералів ФСБ лише кілька разів відправляли у відставку за помилки і провали. Так, влітку 2004 року президент прибрав кількох керівників спецслужб за те, що вони зробили можливим похід Шаміля Басаєва на Інгушетію, в результаті чого республіка була втрачена для федерального центру на добу (в ніч на 22 червня 2004 року бойовики під керівництвом Басаєва захопили або блокували ряд великих адміністративних і військових об'єктів Інгушетії; за офіційними даними, в ході нападу було вбито 97 осіб). Та ще кількох керівників департаментів було відправлено ​​у відставку всередині і наприкінці 2000-х - через те, що аж надто знахабніли».

За інформацією російського експерта, серія відставок в Службі економічної безпеки ФСБ навряд чи потрапляє до цієї категорії. СЕБ - особлива структура в ФСБ. Цей луб'янський главк не веде слідств і злочинів не розкриває, його функція - контролювати. Співробітники СЕБ прикомандировані до найбільших корпорацій країни, а ключові підрозділи СЕБ так і називаються: управління з контррозвідувального забезпечення об'єктів промисловості, управління з контррозвідувального забезпечення транспорту, управління з контррозвідувального забезпечення кредитно-фінансової сфери. «Контррозвідувальна діяльність» на мові спецслужб 2000-х означає не боротьбу з іноземними шпигунами в банках і підприємствах, як за часів ГПУ/НКВД, а лише те, що у ФСБ розв'язані руки. До того ж розв'язані саме в тій області, де в Росії ведеться справжня політична боротьба, а не кремлівські політтехнологічні ігри.

«Служба економічної безпеки - головний підрозділ Луб'янки з нагляду за олігархами, - зазначає Андрій Солдатов в інтерв'ю «Медузі». - Саме звідси планувалися операції проти структур підприємця Володимира Гусинського, а потім і колишнього глави ЮКОСа Михайла Ходорковського. Випадкові люди його не очолюють: керівниками СЕБ були нинішній директор ФСБ Олександр Бортніков та Віктор Іванов, людина, яка на протязі багатьох років входила в найближче путінське коло. Рішення про заміну керівника СЕБ приймає особисто Путін, і навряд чи він пішов на такий крок через те, що одного з підлеглих Яковлєва спіймали за руку».

Рік тому Путін вже міняв керівника підрозділу рівного масштабу і значення для Кремля - ​​в квітні 2015 року Службу контррозвідки ФСБ очолив Владислав Меньщиков, начальник ГУСП (Головне управління спецпрограм - одна з найбільш засекречених спецслужб країни всередині адміністрації президента). Меньщиков змінив на посту багаторічного і досвідченого начальника цього підрозділу - Олега Сиромолотова. У той час ходили чутки, що Сиромолотова прибрали з ФСБ в МЗС через скандал зі Світланою Давидовою, багатодітною матір'ю, яку було посаджено в Лефортово за дзвінок в посольство України. Меньщиков же отримав від Путіна карт-бланш. На Луб'янці, за інформацією «Медузи», ходили чутки, що при призначенні Путін закликав Меньщикова «відродити дух контррозвідки», а незабаром присвоїв нове генеральське звання - як відзнаку свого особистого схвалення.

Як повідомляє meduza.io, в результаті 2015 і 2016 роки стали періодом різкого зростання шпигуноманії, особливо - пов'язаною з Україною. В обіг потрапили найрізноманітніші люди - інженери військово-промислового комплексу, авіадиспетчери та службовці Чорноморського флоту. Останній приклад загострення - переслідування сім'ї Євгена Кисельова, одного з творців НТВ, який давно працює і живе на Україні. Його дружину і сина зараз тягають на допити в ФСБ, тому, що Кисельов посмів різко прокоментувати історію з Надією Савченко. Меньщиков, кадровий чекіст, який прийшов в ФСБ з адміністрації президента - перший з нового покоління, якого було надіслано для зміцнення Луб'янки. У грудні минулого року в заступники директора ФСБ Олександра Бортникова було призначено Ігоря Сироткіна, активного і впливового генерал-лейтенанта, «пітерського чекіста». До того ж в управлінні ФСБ по Санкт-Петербургу Сироткін очолював економічну безпеку, саме той напрямок, який зараз так посилено зачищається в центральному апараті ФСБ. Водночас на Луб'янці говорять про можливий прихід в контору і «варягів» з ФСО, мета цього заходу, знову  ж таки, посилення.

«Якщо курс на зміцнення - НЕ виставлений рахунок за минулі помилки, то - підготовка до майбутнього наступу. Великому бізнесу варто приготуватися до недружніх візитів», - зазначає Андрій Солдатов.

Як ігри Путіна з ФСБ віддають Росію китайцям та ісламістам - фото 2

Путін та Яковлєв

Перестановки в «банківському» управлінні

Згідно з інформацією www.rbc.ru, на відставці керівника СЕБ ФСБ Юрія Яковлєва позначилося те, що він був безпосереднім начальником голови управління «К» СЕБ ФСБ Віктора Вороніна, який написав рапорт про звільнення у зв'язку з кримінальною справою про контрабанду. Фігурантом розслідування став підлеглий 58-річного Вороніна, начальник 7-го відділу управління «К» СЕБ ФСБ Вадим Уваров. Він проходить в якості свідка у справі про дачу хабара співробітникові митниці, при оформленні вантажів компаніями-імпортерами, в розмірі 2 млн руб.

Підозрюваним у цій справі є колишній оперативник в Головному управлінні по боротьбі з контрабандою ФТС - Павло Смолярчук. Як випливає з матеріалів справи, з якими ознайомився РБК, Смолярчук є родичем Уварова. У справі також є кілька заяв від потерпілих, в яких стверджується, що дії Уварова повинні бути перевірені на порушення Кримінального кодексу.

Ініціатором же справи про контрабанду, по якій проходить підлеглий Вороніна, є генерал-лейтенант Сергій Корольов, який зараз керує Управлінням власної безпеки ФСБ (УВБ ФСБ). Королеву також пророкували місце голови СЕБ ФСБ. До 10 червня Корольов перебував у відпустці.

Всіма гучними справами останнім часом займалося саме Управління власної безпеки. У їхньому віданні було оперативне супроводження у справі колишнього губернатора Сахалінської області Олександра Хорошавина, глави Комі В'ячеслава Гайзера, бізнесмена Дмитра Михальченка, мера Владивостока Ігоря Пушкарьова і екс-керівника Головного управління економічної безпеки і протидії корупції МВС Дениса Сугробова.

Провідну роль, особливо в справі Сугробова, було відведено 6-й службі УСБ ФСБ, яку очолює Іван Ткачов. «Служба була створена в 2008 році, до неї входить всього 35 осіб», - говорить джерело РБК. За його словами, співробітники саме цього підрозділу допомагають СКР в справі Уварова і Смолярчука. Призначення Корольова призвело б до перестановок в Службі економічної безпеки, і Корольов в такому випадку перевів би на нове місце роботи своїх товаришів по службі в УСБ, а на управління «К» чекали б «серйозні кадрові зміни».

Війна «силовиків»

Як повідомляє www.compromat.ru, в день затримання відомого петербурзького автоперевізника Дмитра Зарубіна, 25 вересня 2015 року, Мосміськсуд санкціонував прослуховування телефонних переговорів (ПТП) одного з найбільших санкт-петербурзьких підприємців Дмитра Михальченка. Запит про ПТП було направлено керівництвом 6-ї служби управління власної безпеки (УВБ) ФСБ, яке вважають одним з наймогутніших підрозділів спецслужби. Саме УВБ в 2007 році проводило операцію по затриманню начальника Управління оперативного забезпечення ФСКН, генерала Олександра Бульбова, чиї співробітники розкрили «товарну контрабанду» італійських меблів під виглядом фанери в магазини «Гранд» і «Три кити». Бульбова незабаром після розкриття цієї справи було заарештовано і засуджено за звинуваченням у незаконному прослуховуванні телефонів під час його розслідування (в телефонні зведення тоді потрапили в тому числі співробітники ФСБ). З останніх гучних операцій «шістки» - затримання начальника ГУЕБіПК МВС Дениса Сугробова і його заступника Бориса Колесникова за підозрою в провокації хабара.

Михальченко, власник холдингової компанії «Форум», був «недоторканим» (як пише Дмитро Зарубін) до весни нинішнього року, коли на його підприємствах пройшли обшуки в рамках відразу двох справ: одна пов'язана з розкраданнями при виконанні робіт з реставрації Ізборської фортеці в Псковській області, друга ж - з контрабандою алкогольної продукції. За другим епізодом серед інших було затримано і заарештовано і Михальченка. За версією слідства, Михальченко та підконтрольні йому особи здійснили ввезення через порт «Усть-Луг», під виглядом будівельного герметику, двох контейнерів з коньяком Courvoisier 1912 року, який згодом було реалізовано через ресторан Buddha-Bar, що належить бізнесменові. Розслідує справу Михальченко слідчий ГСУ СКР Сергій Новіков, в чиєму провадженні перебувала справа Сугробова і Колесникова. Незабаром після початку оперативно-технічних заходів щодо Михальченка, 6-та служба УСБ ФСБ затримала В'ячеслава Наумова - того самого «колишнього митного працівника», який, за словами Зарубіна, виконував функції «зв'язкового» між Борисом Авакяном і Павлом Смолярчуком.

Затримання проводилося в рамках кримінальної справи, порушеної ГСУ СКР за заявою Бориса Авакяна, - за фактом посередництва при дачі хабара (ст. 33 ст. 291 КК РФ). За версією слідства, Наумов мав передати отримані від Авакяна 2 млн рублів «посадовим особам з числа співробітників ФМС і ФСБ». У той же день «шістка» провела обшуки в ГУБК ФТС і 7-му відділі Управління «К» ФСБ, в якості свідків були допитані Павло Смолярчук і Вадим Уваров. Факт проведення обшуку обурив керівництво Управління «К», говорить співробітник ФСБ: «Такого давно не було - щоб у нас [в управлінні «К» СЕБ ФСБ] особисто влаштовували виїмку аж у начальника відділу». Втім, обшуки обурили і главу ФМС Андрія Бельянінова, який нібито приїхав з'ясовувати стосунки особисто до голови СКР Олександра Бастрикіна, чий співробітник і виписував слідче доручення оперативникам з УСБ ФСБ. Однак, подальших затримань не було: Смолярчук і Уваров зберегли статус свідків, а Наумова було відпущено під підписку про невиїзд і зобов'язання явки. Історія, за інформацією ЗМІ, вийшла, м'яко кажучи, дивна: є кримінальна справа, є посередник, але немає жодного хабарника.

На початку червня «хабарник» з'явився в федеральних ЗМІ, які повідомили, що Павлу Смолярчуку було пред'явлено звинувачення в отриманні хабара (а слідом за ним, цим процесуальним статусом нібито наділять і Вадима Уварова). Але вже після того, як він став «обвинуваченим», Павло Смолярчук все в тій же посаді старшого оперуповноваженого ГУБК СЕБ провів кілька обшуків у рамках справи Зарубіна. Самого Смолярчука ці новини насторожили.

Через тиждень після візиту Смолярчука до Зарубіна прийшов слідчий Ізбенко із слідчим дорученням від свого колеги, слідчого ГСУ СКР Мартинова, який веде справу Наумова: «Мене допитали, як свідка, у справі про дачу хабара Авакяном невстановленим особам з числа високопоставлених співробітників ФМС і ФСБ. Мені сподобався характер поставлених запитань - про зв'язки Смолярчука з фірмами, що працюють в зоні відповідальності СЗТВ, про його «можливу протиправну діяльність», а також про взаємини з Уваровим. Вислухавши кожне запитання, я вважав за краще не відповідати - не хотів стати знаряддям в битві двох структур».

Як ігри Путіна з ФСБ віддають Росію китайцям та ісламістам - фото 3

Директор ФСБ Олександр Бортніков

Комплексна перевірка СЕБ

Згідно з даними www.compromat.ru з посиланням на www.rosbalt.ru, в середині травня в СЕБ ФСБ почалася комплексна позапланова перевірка, яка проводиться Управлінням справами (УС) ФСБ і УСБ ФСБ. Перевірка була ініційована директором ФСБ Олександром Бортніковим і головним чином пов'язана зі скандалами, що відбулися навколо СЗТВ. В ході перевірки в пресі почала з'являтися інформація про звільнення практично всіх керівників управлінь СЕБ. Найнесподіванішим повідомленням став поданий рапорт про відставку генералом Віктором Вороніним - багаторічним керівником Управління «К». Трохи пізніше написали і про звільнення за власним бажанням голови СЕБ - Юрія Яковлєва.

«На одній з нарад, перед відходом у відпустку, Віктор Геннадійович попрощався з усіма, а оприлюднені відомості про участь Уварова в контрабанді в Санкт-Петербурзі назвав брудними наклепами побратимів», - розповідає джерело «Росбалта».

Портал www.compromat.ru розглянув серед ймовірних кандидатур на заміну Віктора Вороніна начальника 6-ї служби УСБ ФСБ Івана Ткачова, а на місце Юрія Яковлєва - начальника УСБ ФСБ Сергія Корольова. При цьому розглядається варіант, що пост керівника УСБ ФСБ може зайняти чинний заступник начальника управління Олег Феоктистов. «Якщо це трапиться, вихідці з «особки» отримають владу над ключовим підрозділом і зможуть курирувати банківський бізнес і боротьбу з контрабандою. Погано це чи ні - поки не ясно. Але це дуже серйозні зміни», - говорить джерело «Росбалту».

Наслідки

За інформацією журналіста Германа Александрова, в ході конфлікту всередині російської спецслужби ще два начальника ключових управлінь ФСБ РФ подали рапорти на звільнення. Раніше з подібним проханням до керівництва звернулися голова СЕБ ФСБ і начальник управління «К». Таким чином, спецслужбу може залишити керівництво економічного блоку в повному складі.

Як розповіло «Росбалту» джерело в спецслужбах, рапорти про звільнення подали начальники управлінь «П» і «Т» ФСБ РФ. Разом з керуванням «К» ці підрозділи складають «кістяк» Служби економічної безпеки (СЕБ) ФСБ РФ. Управління «П» займається контррозвідувальним забезпеченням підприємств промисловості, зокрема курирує «Ростех». Саме в ньому раніше працював глава СЕБ Юрій Яковлєв. Управління «Т», в свою чергу, забезпечує безпеку по лінії контррозвідки на транспорті і курирує діяльність авіаційних компаній, РЖД і т.д. Раніше подав рапорт на звільнення Віктор Воронін, який очолює управління «К», що стежить за діяльністю банківської сфери, потоками бюджетних коштів і т.п. А Юрій Яковлєв, який теж опинився в числі потенційних відставників, очолює СЕБ, куди і входять всі ці управління.

«Керівники всього економічного блоку ФСБ залишають відомство. Всі вони вже давно були на місцях, вікові. Але, звичайно, причини відставки не в цьому. Останнім часом у СЕБ загострилися відносини з управлінням власної безпеки ФСБ РФ, стали виникати скандальні історії, які переростали в кримінальні справи або так звані оперативні довідки. Була досить складна обстановка минулого літа, але тоді сторони якось вдалося «розвести по кутах». Зараз же не вийшло», - розповіло джерело «Росбалту» в спецслужбах.

«Варто зазначити, що Олег Феоктистов міг очолити УСБ ще в 2011 році. Тоді керівник цього управління, Олександр Купряжкін, пішов на підвищення, ставши заступником директора ФСБ, і прогнозувалося, що його місце займе саме Феоктистов. Але несподівано начальником чекістських особістів став Сергій Корольов - соратник Анатолія Сердюкова, який займав у свій час посаду помічника міністра оборони», - зазначає Герман Александров.

При цьому кілька років тому УСБ і СЕБ ФСБ РФ вважалися вкрай дружніми одне одному управліннями. Зокрема, ці два підрозділи буквально «розбомбили» впливову команду співробітників ГУЕБ і ПК МВС РФ, а його керівник Денис Сугробов навіть відправився за грати, і наразі над ним триває суд. Однак потім УСБ значну частину своєї уваги перекинуло на представників СЕБ.

На початку 2016 року в УСБ звернувся впливовий пітерський бізнесмен Ігор Хавронов. За кілька місяців до цього управління «К» виявило великий контрабандний канал дорогих мобільних телефонів, до якого, як передбачалося, міг мати відношення Хавронов. В результаті на світ з'явилася справа про вимагання хабара у перевізників телефонів, фігурантом якого став начальник 7-го відділу управління «К» СЕБ ФСБ Вадим Уваров.

На можливі кадрові перестановки в ФСБ РФ вже відреагував і тіньовий фінансовий світ. За даними джерел «Росбалту», ставка на незаконне переведення в готівку грошей зросла до 15% - небувалої для цього виду бізнесу цифри.

Коментар

Таким чином, формальною причиною відставки керівного складу СЕБ стало розслідування про дачу хабара, де в якості свідка фігурує екс-начальник 7-го відділу Управління «К» СЕБ ФСБ Вадим Уваров. Слідом за ним в рамках корупційного скандалу своїх посад позбуваються Юрій Яковлєв, Віктор Воронін і інші ключові керівники 4-ї Служби ФСБ РФ.

Корупційний скандал, в якому були замішані представники СЕБ ФСБ, фактично є відображенням не лише боротьби в силовому апараті РФ, але і сигналом до перестановок в керівному складі найвпливовішої російської спецслужби. Таким чином, після початку перестановок в керівництві Федеральної служби безпеки, ключовий підрозділ - 1-у Службу ФСБ - в 2015 році взяли під контроль співробітники Головного управління спеціальних програм адміністрації президента в особі представників групи Владислава Меньщикова. Результатом даного процесу стали зростання на Росії шпигуноманії, абсурдні гучні політичні заяви, перетворення контррозвідки в інструмент інформаційних війн і міжнародної політики. Росія посилила підривну діяльність щодо України, почастішали випадки організації вербувальних заходів щодо громадян України, аж до спроб завербувати співробітників українських дипломатичних органів в РФ. Паралельно посилилася робота щодо розвитку спецслужб донбаських сепаратистів - «МГБ», укомплектованих колишніми співробітниками правоохоронних органів України, бойовиками і представниками ФСБ. При цьому російська сторона, зайнявши чітку антизахідну та антиукраїнську позицію, використовуючи при цьому апарат 1-ї Служби ФСБ, фактично втратила китайський і ісламський напрямки загроз національній безпеці. Така непослідовність загрожує тим, що Путін повторить помилку Януковича: коли СБУ до 2013 року фактично нівелювало проблему російського напрямку загрози національній безпеці України, зробивши пріоритетом роботу в напрямку країн Заходу. Так і Володимир Путін, загравшись в конспірологічні гри, зробивши контррозвідку інструментом пропаганди та інформаційної війни, оголив тил для проникнення ісламської і китайської експансії, яка триває вже більше десятиліття. Результат подібного політичного дилетанства буде коштувати РФ набагато більше, ніж війна на Донбасі для України. І якщо проблема Донбасу може бути вирішена після погіршення соціально-економічної і політичної ситуації на Росії, то китайська і ісламська експансія здатні знищити РФ, як державу, через розпад на ряд квазідержавних сепаратистських утворень з підвищеним ризиком терористичної загрози.

Так само посилення керівного складу 4-ї Служби ФСБ кадрами з Управління власної безпеки не посилить економічну безпеку Росії, як передбачають кремлівські аналітики, а навпаки - погіршить економічні показники розвитку країни. Звільнення команди Юрія Яковлєва розриває усталені зв'язки СЕБ з олігархами, кримінальним світом і середнім бізнесом, які тримали певну рівновагу в РФ. Посилення СЕБ більш жорсткими чекістськими кадрами призведе і до більшого відходу економіки в «тінь», виведення капіталу з країни, масового виїзду представників середнього бізнесу за кордон. Тиск же на олігархів колишніми співробітниками УСБ ФСБ може призвести до спроб політичної дестабілізації ситуації в країні, з чим вже 2-га Служба ФСБ просто не впорається через подальше втручання в ситуацію китайського і ісламського факторів.

Таким чином, процес перестановок в групі «силовиків», який відбувається протягом 2015-2016 років, створює в РФ тлише видимість посилення тотального контролю з подальшим посиленням системи авторитарного політичного режиму. При цьому волюнтаристична політика керівництва Кремля, спрямована на спроби посилити свій вплив в країнах пострадянського простору і збільшити свій авторитет в країнах Заходу, паралельно запустила процес розвитку «ракової пухлини», яку всіляко намагається приховати оточення Путіна. Масова шпіономанія, пропаганда, маніпуляція свідомістю населення, корупція, економічна криза - всі ці проблеми не в спромозі вирішити гіперактивність контррозвідувального і економічного блоку діяльності ФСБ. Сумарно дана аварійна ситуація може призвести до появи «чорних лебедів» - комбінацій катастрофічних подій, які різко з'являються та здатні в короткі терміни перетворити державу в територію тотального хаосу, чим скористаються ісламістські бойовики, місцеві сепаратисти і керівництво сусіднього Китаю. Дана політика Кремля в черговий раз підтверджує, що оточення Путіна, вибравши мафіозно-авантюристську модель ведення політики, розв'язавши війну в Грузії, Україні та Сирії, перешкоджаючи економічній свободі та ущемляючи етнічні групи всередині самої РФ, запустило «Ящик Пандори», який неминуче веде Росію до краху. Проте розумінням «стратегії порятунку пацієнта» від болісної смерті керівництво Кремля продовжує демонстративно нехтувати, ігнорувати його, продовжуючи вести агресивну антизахідну політику і знищувати середній клас всередині самої Росії.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme