Лукашенко зробить із опозиціонерок у парламенті опудало

Проходження в парламент опозиціонерів - не випадковість і не системний збій. Все йде за планом

Лукашенко зробить із опозиціонерок у пар…

У Білорусі - сенсація. На виборах до місцевого парламенту депутатами стали двоє людей з опозиції. Такого не було з середини дев'яностих років минулого століття. Тобто, з того моменту, коли в Білорусі існував законодавчий орган, що визнається всіма країнами світу. Верховним Совєтом називався, пише "Деловая столица".

Однак потім за ініціативою глави Білорусі Олександра Лукашенка в країні пройшов референдум, за результатами якого зокрема ВС бул скасований, а його місце зайняли Національні збори, двопалатний парламент. Одна палата - Совєт республіки - при цьому не обирається, туди просто призначають прихильників Лукашенка, які осибливо відзначилися. Друга - Палата представників - вважається, що обирається. Однак обирається так, що є "не місцем для дискусій", і легітимність її визнається виключно країнами СНД і Китаєм.

Не потрібні навіть "каруселі". Просто дострокове голосування завдовжки в два тижні. За цей час без всяких спостерігачів голосують бюджетники, студенти, малюються будь-які результати, будь-яка явка.

Окремо варто згадати про особу глави ЦВК, яка керує всім цим процесом. Стрімке зростання кар'єри Лідії Ермошиної трапився в той момент, коли колишній глава ЦВК Віктор Гончар заявив, що фальсифікувати вибори він не буде. Його зняли з посади з порушенням законів. Незабаром він просто "зник". Багато в Білорусі і в світі впевнені - ліквідовано фізично "ескадроном смерті". Як і деяких політиків і журналістів. А на його місці 20 років сидить колишній юрист з Могильова.

Жінка ця пам'ятна багато в чому визнанням, що програш Лукашенко був би її особистою трагедією і твердженням, що справа виборниць - варити борщ, а не брати участь в політиці і, тим більше, протестувати проти влади. Зрозуміло, при такій авторитарній владі, вибори в Білорусі можна вважати святом демократії. Коли опонентам глави держави не тільки дозволяють зустрічі з людьми, але навіть дозволяють коротенько сказати щось з телевізора і радіо. Саме такою можливістю пояснюють опозиціонери свою участь в цих виставах із заздалегідь відомим кінцем.

Але сталося дивне. На цей раз мандати отримала представник Тавариства білоруський мови Олена Анісім і член Об'єднаної громадянської партії Ганна Конопацька.

Причому, що цікаво, остання - одна з двох представників опозиції, кому Мінська влада дозволила повісити в місті свій білборд. Другою була інша представник ОГП - Тетяна Короткевич. Та сама, що в минулому році балотувалася в президенти. Таким чином, пустивши Конопацьку в парламент, влада попутно принизила колишнього суперника Лукашенка. Мовляв, такі у вас, опозиціонерів, лідери, що навіть мало кому відомі персонажі їх обходять.

Але як в принципі став можливим факт потрапляння в ПП опонентів незмінного більше двадцяти років керівника?

Спостерігачі в Мінську вважають, що це частина домовленостей влади з Заходом, метою якого, як вважається, є поступова легітимація органів управління Білоруссю. З їх представників в минулому році країни ЄС вже зняли санкції. (Після того як були випущені політв'язні). Поліпшення відносин Заходу і колись "останнього диктатора Європи триває. На тлі українських подій Лукашенко вдало створює ілюзію віддалення його режиму від кремлівського. Саме ілюзію, оскільки бодання його з Кремлем виключно словесне. Критикував окупацію Криму і Донбасу, але його представник в Радбезі ООН за резолюцію про територіальну цілісність не голосував. З окупованими територіями торгує і т.д.

Нормалізація відносин із Заходом потрібна білоруському лідерові в першу чергу з фінансових причин. Рівень життя населення неухильно знижується, а Москва, яка всі ці роки утримувала мінський режим, вже особливою щедрістю не відрізняється. І далі, очевидно, буде ще гірше.

Правда, і в цей раз щось пішло не так. ОБСЄ результати виборів знову не визнала, що Лукашенко цілком може трактувати як порушення домовленостей з Заходом. Відзначимо, що таке вже неодноразово було в білоруській історії. Поговорить диктатор з представниками ЄС, обнадіє, та й влаштує видимість лібералізації перед черговими виборами. Але проведе їх як зазвичай. Захід результатів не визнає. І трапляється знову закручування гайок. Не виключено, що так буде і цього разу. Цікаво, наприклад, що в слід за заявою ОБСЄ тут же хтось злив документи, які доводять, що результат голосування саме на ділянці, де балотувалася Конопацька - липа.

Двох опозиціонерів пустили. Альтернатива владній думці зазвучить в стінах парламенту?

Час, звичайно, покаже. Однак, показовим є той факт, що, щойно ставши депутатом, та ж Конопацька відмовилася від спілкування з незалежними ЗМІ, але із задоволенням відправилася на державне Білоруське телебачення. Але нічого крамольного там не сказала.

Так чи інакше, але переможців вже звинуватили в зраді свої ж колеги, що вимагають від новоспечених парламентаріїв скласти мандат. Сьогодні ж в Мінську пройшла акція протесту з гаслом "Ваші вибори - фарс". Погаласували і розійшлися.

А через опозиціонерок в парламенті Лукашенко зробить таке собі опудало для білорусів, мовляв, голосуй навіть обирай, але ми з твого обранця зробимо те, що нам потрібно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme