"Чорний день" дипломатії США: Путін не захотів міняти Сирію на Україну

Вчорашня зустріч в столиці Катару Лаврова з Керрі показала, що ні США, ні Росія і не збираються домовлятись ані у сирійському питанні, ані в українському

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Чорний день" дипломатії США: Путін не з…

Майстри літературного жанру "#насзливають" в українських соцмережах вже неодноразово, і в найбільш жахливих подробицях живописали факт зради інтересів України Сполученими Штатами Америки. І навіть знайшли "тридцять срібняків", які Юди з Держдепу мали отримати за подібний акт нечуваної підступності. На цю роль була призначена Сирія, де російський президент вже багато років підтримує кривавого диктатора Асада в його боротьбі з опозицію, помітну частину якої складають нітрохи не кращі ісламісти. За легендою, Путін пообіцяв "злити" Асада в обмін на аналогічні дії США стосовно України.

Якщо би всі ці фантазії мали хоч якийсь стосунок до реальності, то позавчора і вчора мав би відбутися момент передачі "срібняків". Ідеальним місцем була зустріч у Катарі, на якій глава МЗС РФ Сергій Лавров вів переговори з держсекретарем США Джоном Керрі про оту саму Сирію, яка мала стати "американським призом" за "злиту Україну". Результати вийшли... феєричними. Втім, про все по порядку.

Замість "зливу" сирійського диктатора, на що розраховували навіть адекватні аналітики, Росія піднесла Штатам черговий сюрприз. Який полягав у пропозиції не змістити Башара Асада з займаної посади (хай навіть і з гарантіями особистої недоторканості) - а підтримати. І займатиметься цим Росія. Що, в принципі, вона й робила і до всілякої зустрічі.

Бо Москва надає військову допомогу уряду Сирії не "просто так", а... для боротьби з "Ісламською державою". І, на думку Лаврова, без російської військової допомоги владі Сирії бойовики "Ісламської держави" могли б захопити значно більше території у цій країні.

Отака от вийшла "здача". Натомість, на зустрічі в Катарі Лавров вперше розкрив подробиці "плану Путіна" спрямованого на нейтралізацію ісламістів. Який полягає у створенні коаліції "всіх зі всіма" - за участю сирійської та іракської армії, курдів і країн регіону. Без зайвих подробиць того, як саме курди єднатимуться з турецькою армією, яка їх трішечки бомбить, чи чому раптом іракські мусульмани-шиїти брататимуться з сирійськими сунітами.

Реакція на план з боку американців вийшла більш ніж стримана, щоб не сказати - здивована. Навіть у російських журналістів "склалося враження, що США і їх арабські союзники не готові прийняти пропозиції Москви".

Натомість і у Вашингтоні підготували свій сюрприз для Москви. Американська сторона повідомила про корекцію своєї стратегії в Сирії. Зокрема, згідно з розпорядженням президента Барака Обами, збройні сили США отримають право відповідати на будь-які ворожі дії, вжиті проти сирійської "помірної" опозиції. При цьому Пентагон буде захищати супротивників Башара Асада з повітря не тільки від атак з боку радикалів Ісламської держави, але і від сирійської армії. По великому рахунку, це можна розцінювати як вступ США у війну на боці опонентів Асада. До чого це призведе - сказати непросто, оскільки тактика вузько направлених бомбардувань у війні з ісламістами довела свою малоефективність, а сам факт участі американців в цих подіях може послужити додатковим приводом для мобілізації ісламістів.

В будь-якому разі, результати переговорів в столиці Катару - це все, що завгодно, окрім угоди між Росією та США.

І можна було б потішитися за черговий провал Лаврова, якби не той факт, що Ісламська держава, війну з якою якось знову "перенесли на невизначене майбутнє" - штука нітрохи не краща за путінську Росію. Зайняті з'ясуванням стосунків білі мисливці знову забули про тигра-людожера.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme