Чому Трамп програє протистояння з Китаєм ще до його початку

Підготовку до економічних (і, можливо, не тільки економічних) конфліктів з Пекіном, Трамп розпочав неординарно – з демонстративного розриву економічних угод зі всіма союзниками США в азійсько-тихоокеанському регіоні

Журналіст відділу «Світ»
Чому Трамп програє протистояння з Китаєм…

За перипетіями призначення членів нової вашингтонської адміністрації та мильної опери довкола відміни, збереження чи підсилення антиросійських санкцій непоміченим залишається, можливо, найбільш масштабне на даний момент протистояння в сучасному світі. Дві найбільші у світі економіки явно готуються перенести свої суперечки з площини грошей та товарів у сферу геополітики. Прикро усвідомлювати цей факт, але це протистояння, дякуючи новообраному президенту Сполучених Штатів, починається з того, що Вашингтон дає Пекіну гігантську фору.

Вчора Дональд Трамп підписав документ про початок виходу країни з Транстихоокеанського партнерства. Формальним приводом стало бажання "захистити американських виробників" від "катастрофи", яку може принести їм вільний і відкритий ринок колосальних розмірів. Хоча всі розуміють, що головним стимулом є бажання потоптатись підборами по нечисельних вдалих геополітичних ініціативах попередньої вашингтонської адміністрації.

Для розуміння того, чим мало стати ТТП: ця міжнародна торгово-економічна організація передбачала створення зони вільної торгівлі в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Доля країн ТТП у світовому ВВП мала становила 38—40%. Ці ж країни контролювали чверть обороту світової торгівлі.

При тому американський бізнес отримував привілейований доступ до ринків 11 країн, які фактично оточують широкою підковою Китаї з південного сходу. Більшість із цих країн або вже має більш и менш жорсткі протиріччя з Китаєм – або, принаймні, з тривогою ставиться до китайської експансії в регіоні. Таким чином, Барак Обама зумів створити практично ідеальний торгівельний альянс, по суті своїй орієнтований на стримування Китаю. Який, в разі потреби, міг бути трансформований як в політичне, так, якщо справи підуть зле, і у військове об'єднання. Втім, у Пекіні можуть не хвилюватись – цього не трапиться.

Врешті, там не надто і хвилюються – який висновок явно випливає з того факту, що зараз у китайській пресі йде серйозне обговорення того, що Пекіну слід готуватись до збройного захоплення Тайваню. При тому якщо дотепер подібі роздуми побутували в неофіційних розмовах і в соцмережах, то зараз вони перебралсь на сторінки центральних газет, напряму підпорядкованих центральному комітету китайської Компартії. Все це – лишень результат короткої телефонної розмови з тайванським лідером, Цай Інвень. Яка, можливо, і була приємною для обох сторін – але нічого не додала ні до обороноздатності Тайваню, ні до здатності Вашингтону допомогти цьому дуже автономному острівцю з 23 мільйонами мешканців.

А тим часом Пекін не тільки насипає нові острови в Південно-Китайському морі та щедро споряджає їх протиповітряними та протикорабельними системами, але й посиленими темпами розгортає нове покоління важких міжконтинентальних балістичних ракет Dongfeng-41. Щоправда, останні були розгорнуті в північно-східній провінції Хейлунцзян, що викликало нездорове зацікавлення в Росії – але мобільність цих ракетних комплексів, рівно як і дальність їх дії (близько 12 тисяч кілометрів), наштовхують на думку, що використати їх можуть не тільки проти Москви.

Натомість з боку нової вашингтонської адміністрації ми маємо пустопорожнє бахвальство, погрози стосовно економічного протистояння потоку китайських товарів, небезпечні ігри з Тайванем (які, цілком ймовірно, завершаться ганьбою для Вашингтону і катастрофою для острова). І повну відсутність адекватних планів протидії китайській експансії.  

"Переможна армія спочатку шукає передумови для перемоги, а потім іде до бою; армія, приречена на поразку, спочатку йде в бій, а потім починає шукати перемогу" – писав колись китаєць Сунь-цзи у "Мистецтві війни". Адміністрація Трампа, схоже пішла далі, роблячи все можливе, щоб забезпечити свою поразку іще до початку справжньої битви.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme