Танки Ердогана в Сирії: чи вийде зі "Щита Євфрату" "дрючок для курдів"

На удар Туреччини по ІД чекали всі – і чекали довго. Проблема лиш в тому, чи обмежиться Ердоган локальною операцією проти ісламістів – чи спробує вдарити по курдам

Журналіст відділу «Світ»
Танки Ердогана в Сирії: чи вийде зі "Щит…

Турецькі танки покотились сирійською пустелею. Артилерія та авіація – на чолі з американськими ВПС – розчищає їм шлях. В операції беруть участь близько 2 тисяч бійців Вільної сирійської армії. Операція „Щит Євфрату” розпочалась.

Формальна мета операції – забезпечити спокій на турецькому кордоні, де сутички, обстріли та вибухи стали замалим не щоденною практикою. Останньою краплею для Анкари став вчорашній масований мінометний обстріл турецького міста Карками, після якого почалась евакуація турецького цивільного населення з регіону.

Головною ціллю удару мають стати укріплення Ісламської держави, які турки хочуть знищити – і захопити сирійське місто Джараблус, де окопались потужні сили ісламістів після того, як курдські бійці витіснили їх з міста Манбідж.

Про подальші плани Анкари стосовно „зачищених” територій інформації наразі немає. Хоча можна припустити, що вони формально будуть передані під захист сирійської опозиції, а неформально – залишаться під пильним наглядом турецьких сил спеціального призначення.

Чи знав Путін про початок операції? Скоріше за все, так. Масоване використання авіації в тісному сирійському небі без належної координації було б надто ризикованим. Хоча шаленого захвату в Москві ця операція, ясна річ, не викличе.

Бо хоча турки і говорять про „збереження цілісності Сирії” як одну з цілей свого наступу – але захоплені території готуються передавати ісламській опозиції, а не Башару Асаду.

Втім, якщо Туреччина зуміє швидко реалізувати свою операцію – і на тому зупиниться, все, що залишиться Путіну – це привітати Ердогана з успішною анти терористичною операцією. Втім, чи захочуть турки зупинитись, розгромивши локальний анклав ісламістів – питання складне і відкрите. Бо поряд з бойовиками Ісламської держави у цьому регіоні діють ще й чисельні загони курдського ополчення.

І бажання „провчити курдів”, яке для Ердогана давно стало незборимим. Може підштовхнути його на продовження військової авантюри – вже проти курдських сил. На можливість такого продовження прозоро натякнув Ердоган вже після початку сьогоднішньої операції.

В разі жорстких зіткнень з курдами, турки однозначно залишаться без підтримки американської авіації, а Москва цілком резонно може зіпсувати епізод „повернення блудного Ердогана” новими претензіями до Анкари.

Тоді „маленька переможна війна з тероризмом”, яку розпочав сьогодні Ердоган, цілком може завершитись довгою і кривавою кампанією, в ході якої Туреччина опиниться у фактичній геополітичній ізоляції, сам на сам як з курдами, так і з ісламістами. При тому як перші, так і другі мають цілком достатньо можливостей перенести конфлікт на територію Туреччини.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme