"Каліфорнійська народна республіка": Чи впорається спадкоємець Термінатора з сепаратистами

Референдум про вихід Каліфорнії зі складу США на даний момент є радше театральною виставою, ніж юридичним процесом. Але використати цю виставу проти новообраного президента політичні противники зможуть без проблем

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Каліфорнійська народна республіка": Чи…

Учора прихильники виходу Каліфорнії зі складу США подали в канцелярію генерального прокурора штату петицію про проведення відповідного референдуму. Як заявив віце-президент і співзасновник кампанії Calexit (California — Каліфорнія і Exit - вихід) Маркус Руїс Еванс, його група планувала провести референдум на рік-другий пізніше – але обрання Дональд Трмпа на посаду президента істотно стимулювало їхню активність.

Хоча каліфорнійські сепаратисти не є якоюсь спонтанною реакцією суспільства на останні президентські вибори. цей рух веде діяльність більш двох років. Calexit відстоює, в першу чергу, економічні інтереси каліфорнійських платників податків. Каліфорнія регулярно платить у федеральну скарбницю помітно більше, ніж отримує від уряду США. Що, з точки зору сепаратистів, не є зовсім справедливим.

Втім, на даному етапі діяльність "сепаратистів" має радше епатажний характер. Бо що б і як не зробили прихильники виходу Каліфорнії зі США – хоч подали петицію до генпрокурора штату, хоч обрали на роль свого президента чинного губернатора штату Джеррі Брауна, який, попри приналежність до Демократичної партії, тримається від народної ініціативи подалі – все це буде нічим іншим, як театралізованим дійством, яке немає нічого спільного з юридично значущими діями. З тієї простої причини, що сформованої процедури виходу окремого штату зі складу США не існує в природі. І сформувати такий механізм теоретично можливо за згодою всіх штатів – але зовсім не за волею однієї Каліфорнії.

А от що вже є в американській судовій практиці – це важливий і безсумнівний судовий прецедент "Техас проти Вайта та інших" від 1869 року, в ході якого суд серед іншого постановив, що конституція США не дозволяє штатам в односторонньому порядку виходити зі складу держави. А юридична сила прецеденту в американському праві цілком порівнянна з силою закону.

Що, звичайно, цілком усвідомлюють і учасники Calexit'у. Судячи з того, що збройних підрозділів для боротьби за незалежність вони поки не створюють, можна обґрунтовано запідозрити, що до власної поразки вони морально гот ові, і зараз їх більше цікавить процес, ніж результат.

При тому, задля справедливості, слід зазначити, що каліфорнійці не є навіть авторами "сепаратистського приколу". Бо після переобрання Обами на другий президентський термін консервативно налаштовані республіканці зі всіх 50 штатів подали в Білий дім петиції про вихід зі складу США. Результат яких був, цілком сподівано, нульовим.

Хоча, звичайно, каліфорнійським масштабом протесту республіканці тоді похвалитись не могли – під петиціями було всього лиш по кілька тисяч підписів, у той час як в Каліфорнії, якщо вірити "ватажкам сепаратистів", уже зараз 13 тисяч осіб погодилися брати участь у зборі підписів на волонтерських засадах.

Що наштовхує на цілком закономірний висновок, що ступінь невдоволення як чинним станом справ у державі – так  і новообраним президентом є направду високим. І якщо Трампу не вдасться вдовольнити сподівання своїх прихильників із "іржавого поясу" США, то після "бунту робітників", який привів Трампа до влади, цілком може настати "бунт Силіконової долини", який приведе у президентське крісло ультрарадикального демократа. Або чергового фріка – щоправда, з протилежними до Трапових поглядами.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme