Арешти адептів "русcкого міра": Про що Лукашенко сигналізує Путіну

У сусідній для України і Росії Білорусі відбуваються дуже красномовні події, здатні в подальшому вплинути на геополітичну ситуацію у світі

Арешти адептів "русcкого міра": Про що Л…

Минулого тижня  за місцевими мірками сталася сенсація. В усякому разі, такого в новітній історії Білорусі не було ніколи. Впродовж  декількох діб правоохоронці затримали трьох адептів "русского міра" з білоруськими паспортами. "Пов'язали" людей, які заперечують навіть  право Білорусі бути окремою державою, а мову білоруську звуть діалектом. І усе це відбувається на тлі скандалу, який розгорається з приводу  інформації, що Міноборони РФ планує в 2017 році завезти  на територію РБ більше 4 тисяч вагонів з озброєнням та військовою технікою. Білоруські експерти вважають, що під виглядом військових навчань готується фактично окупація держави, а багаторічний глава РБ Олександр Лукашенко за допомогою арештів найбільш видних адептів "русского міра"  намагається захищати свою владу зокрема і державу взагалі.

Отже, 8 грудня Слідчий комітет РБ підтвердив затримання Юрія Павловца і Дмитра Алимкина  -  громадян Білорусі,  які регулярно  публікувалися на сайті російського агентства " Регнум"    під псевдонімами. Відносно Павловца і Алимкина збуджені кримінальні справи за ст. 130 Кримінального кодексу  - розпалювання расової, національної, релігійної або іншої соціальної ворожнечі або розбрату.

Вже 9 грудня стало відомо про затримання ще одного кореспондента " Регнума"  -  Сергія Шиптенко. Також  громадянин РБ. Також проходить в якості обвинуваченого за тією ж статтею.

Реакція видання, в якому працювали затримані,  була миттєвою : "Редакція ІА REGNUM вважає своїх авторів, затриманих у Білорусі, політичними в'язнями, яких  репресують за їхню  принципову позицію проти фактичної співпраці влади Білорусі з шовіністичною, русофобською і неонацистською частиною білоруської опозиції".

Відреагував і офіційний  орган Адміністрації президента РБ  "СБ. Белорусь Сегодня" -  статтею "На анонімів пролилося світло".

"Передусім,  кожен читач повинен розуміти, що ув’язнення  і слідство з приводу аморальних, а можливо, злочинних,  дій Алимкина і Павловца (ознаки статті 130 УК) є не лише правова оцінка їх "творчості", але і турбота про чистоту і моральність білорусько-російських відносин. А також підтвердження того непорушного факту, що влада не терпітиме будь яких  спроб розпалювання міжнаціонального розбрату, спроб вбити клин між білорусами і росіянами", -  головна теза цієї саморобки.

Практично всі білоруські експерти не сумніваються, що це не поодинокі  арешти, йдеться про кампанію зачистки інформаційного поля від кремлівської агентури.

"У російсько-білоруських відносинах в найближчий час настане катарсис. Для Росії вже недостатньо тільки однієї підтримки на міжнародній арені  та організації майданчика для мирних переговорних процесів з боку Білорусі. Для кремлівських стратегів потрібна територія Білорусі  безпосередньо для розміщення єдиного  загальновійськового угруповання військ, про що ще 15 червня 2015 року заявляв координатор Управління генеральних інспекторів Міністерства оборони РФ генерал армії Юрій Якубов ", - вважає редактор білоруської редакції спільноти InformNapalm Денис Івашин. У коментарі для Depo.ua він зазначив: "В цьому ключі 3 листопада в Мінську прозвучала  і заява міністра оборони РФ Сергія Шойгу про "вимушені оборонні заходи" у відповідь на нібито нарощування наступального потенціалу NATO на західних рубіжах так званої Союзної держави. Усе це, а також  наявна інформація про плани оборонного відомства РФ перекинути у Білорусь в 2017 році понад 4 тисячі вагонів з військовою номенклатурою вантажів,  свідчить про вже прийняте рішення використати білоруську територію в стратегічних військових цілях. Цілком можливо, що нинішні дії Мінська відносно адептів "русского міра" продиктовані бажанням продемонструвати Кремлю, що цим зловісним планам судилося перебувати на папері  аналогічно відомому розпорядженню Путіна від 8 вересня 2015 року про підписання угоди між РФ і РБ про російську авіаційну базу у Білорусі".

Про те, що Мінськ пішов на небувалу раніше конфронтацію з Москвою,  говорить і політичний аналітик Кирило Позняк : "Зрозуміло , що білоруські спецслужби посилили контроль над різними воєнізованими і аналітичними співтовариствами, які можуть погрожувати або дестабілізацією ситуації, або взагалі суверенітету. Раніше в державних ЗМІ вже з'являлися статті проти замаху на незалежність Білорусі, але кримінальних справ за статтею  "Розпалювання расової, національної або релігійної ворожнечі або розбрату" проти провідників "русского міра" не заводилося, щоб не провокувати Москву".

Чому ж зараз ми спостерігаємо відразу три переслідування апологетів позиції, що Білорусь - недодержава?

Як розповів Позняк в коментарі для Depo.ua, тут кілька причин: "Перше. Відносини між Мінськом і Москвою в черговій проблемній  фазі економічних суперечок, і білоруське керівництво вирішило натиснути на те, що Кремль сприймає болісно. Дерусифікація - мовна і ментально-ідеологічна. Друге. Це демонстрація, що Лукашенко проаналізував постмайданівські  уроки і готовий (або - як мінімум готується) до повторення кримського або донбаського сценарію. Третє. Білоруська влада зазвичай використовує  репресії для відлякування нових кадрів від  структур, які можуть їй загрожувати. Саме так активність опозиції всередині країни стала мікроскопічною  після сотень кримінальних справ, добових арештів, великих штрафів. Зачистка ефективна. Якщо білоруська влада діє  з таким розрахунком, значить Москва активізувала свої структури на території Білорусі.  Московські імперські коментатори вже заявили, що влада Білорусі і опозиція заспівалися на антиросійському ґрунті. Але я б говорив про національний компроміс перед вже можливою, а не гіпотетичною загрозою окупації. В той же час, не виключено, що білоруська влада збалансує свої дії, щоб вони не виглядали суцільно антикремлівськими, репресіями радикальних  національно орієнтованих  білорусів".

Нинішній російсько-білоруський конфлікт може мати і економічні передумови, припускає політичний експерт Вадим Казначеєв : "Білоруська влада явно пішла на цей крок свідомо. І час же вибраний - не знаю, випадково або свідомо - ювілей розпаду Радянського Союзу. Що їх спонукало? У мене дві версії. Перша. Перемовини  російського керівництва з білоруським, за низкою оцінок, не призвели до бажаних для останнього результатів. Тобто , потрібно намагатись  змусити Кремль бути більш поступливим. Знамениту формулу "Газ в обмін на поцілунки" ніхто не відміняв, а якщо вона перестає працювати, то далі будуть  не поцілунки, а ляпаси. Росія втратить "останнього союзника" (так Лукашенко неодноразово визначав Білорусь). Про що і дали зрозуміти дуже демонстративно. Друга версія - більш глибинна. Розквіт російської та проросійської пропаганди в Білорусі не може не турбувати білоруського "бацьку", оскільки це потенційна загроза його владі . Тож  в чому- чому, а в цьому Лукашенко незалежності  дотримується неухильно".

"Проте в будь-якому випадку не думаю, що це свідчення глобальної зміни геополітичних тенденцій. Швидше, предмет торгу або шантажу. Орієнтуватися "бацька" все одно буде на Москву. Для іншого треба занадто багато змінювати в країні і змінюватися самому", - резюмував Вадим Казначеєв.

З тим, що Лукашенко не збирається "йти на Захід", а лише використовує заарештованих як елемент торгу в спробах домовитися з Москвою,  згоден і недавній політв'язень, засуджений за теж  саме "розпалювання міжнаціонального розбрату" (створив сайт, на якому публікував історичні  ессе, доводячи, що Росія - агресор) Едуард Пальчис :

"Зараз - це навіть пізно. Інформаційна атака на Білорусь активно ведеться з 2014 року. Нещодавно на центральних російських каналах пройшли телепередачі про "зростання націоналізму" в нашій країні. Тобто ці арешти - перша відповідь на  численні випади в бік суверенітету. Це правильно політично, і це правильно юридично ", - сказав він в коментарі Depo.ua.

Тим часом, військовий кореспондент Дмитро Галко впевнений, що серйозного продовження історія з затриманнями русофілів не набуде. Мовляв, такими діями влада лише намагалася  сказати всім своїм опонентам - заткніться. "Навіщо їх заарештували? По-перше, для балансу з Пальчисом, може бути. А по-друге, через критику на адресу Лукашенка, звичайно. Але нехай всі думають, що тенденція і бояться. Бояться бути русофілами в Білорусі ", - сказав в коментарі Depo.ua. Дмитро Галко.

"Їх посадили саме за те, в чому зараз звинувачують - за розпалювання. А точніше, за наполегливі спроби виставити білорусів потенційними ворогами Росії, ще точніше, виставити такою  білоруську владу. Тобто,  не стільки за агресивну пропаганду ідей "русского міра", скільки за сумніви в тому, що Білорусь цим ідеям вірна. Немає у нас тут ніякої русофобії, чого вони всі брешуть, нібито  хоче сказати білоруська влада. У своїй звичайній, не надто елегантній манері. Затикаючи рота  тим, хто говорить про якусь проблему,  замість вирішення самої проблеми. Власне, в офіційних ЗМІ кримінальну справу проти трьох адептів "русского міра" саме так і трактують. Говорячи про те, що вони намагалися "вбити клин між братськими народами". І все ж, чи існує сама "проблема", тобто спроби Білорусі проводити національно орієнтовану політику? Вона є. І це, звичайно, не проблема. Проблема в тому, що спроби ці поки досить боязкі і суперечливі", - резюмував він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme