У кого зі зрадників Вітчизни заберуть український паспорт

Ідея з появою в Кримінальному кодексі норми про позбавлення українського громадянства за злочини проти України, на жаль, розбивається про необхідність ухвалення змін до Конституції

У кого зі зрадників Вітчизни заберуть ук…

Уже найближчим часом Верховна Рада планує розглянути законопроект, поданий нардепами від "Батьківщини" Андріем Кожем’якіним та від БПП Миколою Паламарчуком "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо припинення громадянства України осіб, котрі вчинили злочини проти основ національної безпеки України". Відповідно до цього документу, судом може бути припинено громадянство особи, яка є громадянином України і вчинила злочин, передбачений статтями 109 – 114-1 кримінального кодексу.

Фактично мова йде про всі статті, які входять до розділу "Злочини проти основ національної безпеки України". Це стосується таких злочинів як дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (109 ст.), посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (110 ст.), фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України (110-1 ст.), державна зрада (111 ст.), посягання на життя державного чи громадського діяча (112 ст.), диверсія (113 ст.), шпигунство (114 ст.), перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань (114-1 ст.).

Начебто хороша ідея. Втім, даний законопроект, який скоро розглядатиме ВР, розкритикували в Головному науково-експертному управлінні ВР. "Така новела суперечить конституційним принципам громадянства – неможливості позбавлення громадянина України громадянства України та запобігання випадків безгромадянства (стаття 25 Конституції України, пункти 2, 3 частини 1 статті 2 Закону)", - говориться в документі. Іншими словами, даний законопроект напряму протирічить тексту Конституції і не може набрати чинності.

Тому у разі реального бажання запровадити дану норму не заради піару, треба починати зі змін до Конституції, де треба прибрати норму про пряму заборону на позбавлення громадянства. Втім, знайти 300 голосів під дане голосування буде непросто. Проте у разі реального проходження всієї процедури, це зробити все ж таки реально. Тим паче, днями Венеціанська комісія вже підтримала майже аналогічні зміни до Конституції у Франції. А отже всі шанси на те, що експерти "Венеціанки" підтримають дану ідею – чималі.

Також експерти Головного науково-експертного управління звернули увагу на інші технічні нестиковки у даному проекті закону. Зокрема, в експертному висновку зазначаються, що "правові норми про певний вид покарання повинні знаходитись у розділі Х Загальної частини КК "Покарання та його види", а не у розділі ХІV "Інші заходи кримінально-правового характеру".

Втім, виникає логічне питання - кого у разі появи даної норми насправді позбавлять громадянства? На жаль, доводиться констатувати, що політичні мігранти, чия діяльність напряму призвела до кривавих подій на сході України, і які у російських ЗМІ закликають до повалення влади в Україні, можуть спокійно спати з українським паспортом під подушкою…

Так, дана норма напряму поширюватиметься на екс-мера Слов'янська Нелю Штепу, яка була затримана 11 липня 2014 року за підозрою в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвело до загибелі людей, і створенні терористичної групи. Тобто мова йде, зокрема, про статтю 110, яка в разі ухвалення відповідного закону, автоматично отримає приписку - "з припиненням громадянства України". Втім, варто зазначити, що наразі Штепі загрожує довічне ув’язнення. А отже чи залишиться вона громадянкою Україною, сидячі в тюрмі, чи ні – це для неї питання явно другорядне…

Водночас на статті 364 і 366 ККУ (зловживання владою, службове підроблення), за якими відкрито кримінальну справу проти народних депутатів, які організували голосування "диктаторських законів" 16 січня 2014 року, дана норма не розповсюджується. А тому і екс-голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, і екс-голова Верховної Ради часів Януковича Володимир Рибак можуть спати спокійно – паспорти в них точно не відберуть. Аналогічна історія з харківськими діячами - нинішнім нардепом від "Опоблоку" Михайлом Добкіним та чинним мером Харкова Геннадієм Кернесом. Варто зазначити, що після того, як 10 березня 2014 року Добкіна затримали, слідчі Генпрокуратури пред'явили йому повідомлення про підозру у вчиненні злочину за ч. 2 ст. 110 КК України (посягання на територіальну цілісність України). Втім, вже серпні того ж року справа була закрита. Так що тепер Добкін – добропорядний громадянин України. Аналогічна ситуація з його давнім товаришем Кернесом, якого вже другий рік судять в Полтаві за підозрою в незаконному позбавленні волі, катуванні і погрозі вбивства активістів харківського Євромайдану. Навіть якщо його визнають винним (що викликає серйозні сумніви), то за грати він піде повноцінним українським громадянином.

Інша справа – затримання очільника цивільного корпусу "Азов" Станіслава Краснова. Так, Краснову співробітниками СБУ було оголошено підозру в скоєнні двох злочинів, а саме в незаконному зберіганні зброї, державній зраді у формі шпигунства і участі в терористичній організації. Тому у разі якщо провина Краснова буде доведена, на нього чекатиме серйозний строк. А якщо змінять Конституцію – то і позбавлення українського громадянства.

Як це не дивно (з огляду на те, що нинішня влада так і не посадила жодного відомого регіонала-сепаратиста окрім згаданої вище Штепи), але у разі заочного правосуддя, яке наразі існує лише на папері, без паспорта з українським гербом залишиться екс-нардеп від ПР Олег Царьов, проти якого ще весною 2014 року відкрили кримінальні справи за фактами заклику до повалення конституційного ладу та захоплення державної влади. Щоправда, ці справи так і залишилися лежати десь під сукном. Втім, теоретично якщо ці справи дійдуть до суду, то "голова" "Новоросії" залишиться без українського громадянства.

Якщо ж говорити про інших політичних мігрантів на кшталт Віктора Януковича та його "Сім’ї", то тут шансів на позбавлення паспортів навіть у разі відповідних змін до Основного закону та Кримінального кодексу – обмаль. Інша справа, що стосовно того ж Януковича до сих пір ГПУ не спромоглася довести якусь провину "ростовського" втікача.

Цікаво, що нічого не загрожує й іншому одіозному персонажу - луганському сепаратисту Арсену Клінчаєву, який спокійно живе в Києві вже протягом майже двох років. Справа щодо сепаратистської діяльності цього діяча тихенько зникла. Хоча за великим рахунком саме такі "клінчаєви", мають бути не лише позбавлені громадянства.

У перспективі позбавити громадянства можна тих персонажів, які зараз активно працюють у пропагандистському полі Росії. Мова йде не тільки про "журналістів" на кшталт Олександра Чаленка та Оксани Шкоди, які публічно виступали за повалення української влади, але й про ренегатів-політиків як-то Володимир Олійник, Спиридон Кілінкаров, Ірина Бережна, які виступають на усіляких російських ток-шоу з закликами про повалення нинішньої влади в Україні.

Втім, попри посилення кримінальної відповідальності за злочини проти національної безпеки України існує серйозна підозра, що у наших правоохоронних органів, які останнім часом більше переймаються різноманітними політичними іграми аніж реальною роботою, так і не дійдуть руки до системного опрацювання списків зрадників та ренегатів на предмет позбавлення їх "тризубистого" документу…

І на останок нагадаємо, що негромадяни України не мають права отримувати соціальні пільги та виплати. Так, що в разі позбавлення громадянства такі персонажі як Микола Азаров та Володимир Олійник більше пенсію точно отримувати не будуть…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme