Закон про Держслужбу: У міністрів позабирають улюблених заступників

Сьогоднішнє ухвалення закону Про Державну службу стане одним з найбільш вагомих рішень Верховної Ради за цю каденцію

Закон про Держслужбу: У міністрів позаби…

Після ухвалення безвізового пакету законів Верховна Рада сьогодні ухвалила новий – без перебільшення прогресивний і дуже потрібний закон про Державну службу. Багато хто з експертів зазначали, що державні службовці відтепер будуть призначатися за конкурсом, а можливість міністрів впливати на кадрову політику міністерств обмежується. Але це загальні фрази – насправді документ набагато більш змістовний.

Важливими видаються норми, які дозволяють громадськості вперше отримати вплив на призначення найвищих чиновників держави. Добір на посади категорії "А" здійснюватиме спеціально створений орган – Комісія з питань формування вищого корпусу державної служби. Третину її складатимуть громадські активісти. Також в комісії будуть представники парламенту, президента, уряду та професійних спілок. Цікаво, що за посадою входять голова Антикорупційного бюро та голова профільного агентства з питань державної служби.

Цікаво, що держслужбовцям категорії "А" забороняється членство в політичних партіях. Себто історії, коли все керівництво держави належало на однієї умовної «Партії регіонів», вже не повториться. Втім, мабуть, чи не найважливішим стало розмежування патронатних, політичних та адміністративних посад. Зокрема, вводиться посада державного секретаря. Державний секретар – найвищий чиновник категорії "А" — обирається на конкурсі та керує апаратом міністерства. Він залишається при зміні Кабінетів Міністрів, чим забезпечує інституційну безперервність у діяльності міністерств. Фактично – це головний виконавець завдань міністра. Зараз цю функцію виконує політична фігура — заступник міністра-керівник апарату, який традиційно «злітає» разом зі своїм патроном.

Ще один надважливий момент - чиновники категорії "А" призначатимуться на 5 років. Перебування на посаді — не довше двох строків. Це – найважливіший момент, адже окопатися на десятиріччя чиновникам на своїй посаді вже не вийде. А саме така вічна робота чиновників в одному кріслі і формувалася корупція.

Ще один момент, який вбиває корупцію. Наразі частка премій у заробітній платі держслужбовця сягає в середньому 70-80%. І лише залишки є посадовим окладом. Тепер структура заробітної плати повністю змінилася: тепер посадовий оклад зменшився до 70%, надбавки та премії – 30%. Ще один важливий момент: патронатні посади радників, прес-секретарів та усіляких помічників втрачають статус держслужбовців.

Загалом, попри намагання деяких політичних сил – зокрема, "Батьківщини", трошки подкорегувати документ "під себе" - цього зробити не вдалося. В результаті, тепер окрім дуже важливої реформи Україна має отримати не тільки якісну чиновницьку систему, але 20 мільярдів гривень від Європейського Союзу на втілення у життя нового закону. Що теж дуже приємно…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme