Кому вигідні слабкі поліцейські

Пропозицію міністра внутрішніх справ узаконити презумпцію правоти поліцейських в парламенті заблокують

Політичний оглядач
Кому вигідні слабкі поліцейські…

Арсен Аваков після трагедії в Дніпрі, де злочинець розстріляв двох поліцейських, висловився за введення в Україні презумпції правоти поліцейських. "Спочатку підкоряйся поліцейському - потім оскарж!", - це правило безпеки, яке дійсно обмежує громадянські свободи, за словами міністра, має прийняти суспільство. Аваков анонсував пакет законодавчих ініціатив, серед яких буде і презумпція правоти правоохоронців. У наших реаліях це виглядає так само утопічно, як "Місто Сонця" Кампанелли.

Щойно очільник МВС оголосив про свої наміри, соцмережі й телеефіри наповнили експерти та "правозахисники", які взялися критикувати пропозицію МВС. Мовляв, це призведе до створення в Україні поліцейської держави. І в цьому контексті почали згадувати сумнозвісний "Беркут". Хоча, насправді, цей підрозділ керувався тими законами, які приймала Верховна Рада, у тому числі й дикторськими, що були запроваджені після 16 січня 2014 року.

Варто очікувати, що до критики ініціатив Авакова підключаться й політики, у першу чергу ті, що роблять собі піар на проблемах з реформуванням поліції. А таких вистачає. Тому варто очікувати, що пропозиції міністерства внутрішніх справ проголосовані не будуть. І вже зараз вимальовуються напрямки, за якими нівелюватимуть наміри МВС. Напрямок перший: "партія війни" намагається отримати додаткові інструменти для силовиків. Це вигідно, у першу чергу, Авакову, який прагне втриматися в кріслі на штиках поліції. Міф про "партію війни", який розкручують "ватні" ЗМІ та депутати "Опоблоку", - це конспірологія, проте досить життєздатна, раз у неї досі вірять.

Напрямок другий: поліцейським непотрібна додаткова презумпція, нехай краще їх навчать добре стріляти, битися і водити автомобілі. Проблеми, з якими періодично стикаються поліцейські, відразу піднімаються на стяги "зрадофілами", яким непотрібна ефективна правоохоронна система. Бо вони втратять сенс життя: виборців, читачів у соцмережах, гранти, одним словом – заробіток на тезі "пропало все". В нашому суспільстві роками культивувався стереотип нелюбові до правоохоронної системи, тому на ньому легко спекулювати. "Нові поліцейські такі, як старі". Цей смисл, на жаль, легко приживається.

То ж, неважко спрогнозувати, що в Раді замість розгляду ініціатив міністерства внутрішніх справ, навіть не їх прийняття, а хоча б зваженого аналізу, ми почуємо про потребу відставки Авакова чи Деканоїдзе, створення слідчої комісії щодо проблем з реформами поліції тощо.

Напрямок третій: суспільство проти посилення поліції. Тут експлуатуватиметься тема "Беркута", трагічного інциденту в Кривому Озері, проблем з атестацією правоохоронців і т.д. Паралельно мусуватиметься міф про легалізацію зброї: якщо поліція нездатна перемогти злочинність, за справу мають взятися самі громадяни. Парируємо: громадяни неспроможні навіть прибрати екскременти за своїм собакою, вважаючи, що це порушує їх права, то чи варто сподіватися на відповідальне ставлення до вогнепальної зброї?  

Що відбудеться, якщо Рада завалить ініціативи МВС? Нічого нового для українських політиків: за кожної зручної нагоди вони гнобитимуть поліцейських. Це ж значно вигідніше для рейтингу, аніж долучитися до реформ. І нести за них відповідальність.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme