Дитячий "АДок": Як у Кличка знущаються над батьками із ДНЗ

Покращення в дії, або як із новою електронною системою встигнути оформити дитину в дошкільний навчальний заклад, розповімо у нашому матеріалі 

Дитячий "АДок": Як у Кличка знущаються н…

Коли у 2013 році у Києві запровадили електронну систему реєстрації у дитячі садки, здавалося, що ми реально йдемо до Європи. На своєму досвіді скажу, що про необхідність якомога раніше записати дитину до ДНЗ я дізналася від дільничного педіатра, яка на одному із перших оглядів новонародженої дитини, із дивуванням з'ясувала, що молоді батьки не в курсі того, що дитину слід негайно записувати до садка.

ЕЛЕКТРОННА ЧЕРГА ТА РАЙДУЖНІ НАДІЇ

Результат пошуку зображень за запитом

Про запис до електронної черги нам говорили на кожному кроці, у кожному держзакладі, що, може, і на краще, адже, як виявилося, шок від появи дитини може надовго відключити мозок батьків.

Після отримання свідоцтва про народження дитини ми вирішили дослухатися і встати в електронну чергу. Сайт для цього був створений не дуже зручний і щоб записати дитину потрібно було витратити хвилин 15. Тоді, у 2015 році, можна було обрати 5 дитячих садків без жодної прив'язки до прописки. Також можна було зазначити, зі скількох років дитина піде до закладу. Записавши дитину до садочку, ми спокійно видихнули і почали займатися буденними справами - вирощувати дитину до вступу до садочка.

Час від часу ми дивилися на чергу і на величезний попит серед киян на деякі ДНЗ, особливо у густонаселених районах Києва, де новобудови виростають як гриби - Позняки, Теремки і т.д. Наша черга також рухалася, щоправда дуже повільно. Останній раз, коли сайт працював, ми були 121 у черзі в один із садочків. Але тоді здавалося, що часу ще багато і все буде нормально. Одне "але". Спочатку при записі дитини до мережі потрапляла уся інформація малюка - номер свідоцтва про народження, ім'я та прізвище, що викликало бурхливу негативну реакцію батьків. Пізніше цей "глюк" переробили.

Паралельно із записом до садочку мій чоловік вирішив прийти до обраного закладу і подивитися, що там і як. Замісниця завідуючої радо зустріла його, сказала, що обійти електронну чергу неможливо, адже це все тепер на офіційному рівні, хоча зазначила, що завжди можна "врятувати ситуацію". Що це значило - здогадайтеся самі. Але більш конкретно робітниця ДНЗ говорити не схотіла, обмовившись, що приходьте вже, якщо не потрапите, тоді домовимося.

У 2016 сайт кудись подівся. Записатися до черги вже було неможливо. На гарячій лінії КМДА пропонували трохи почекати, коли сайт полагодять і він відновить свою роботу. У цей час у садках все ж таки стверджували, що черга є, але батьки її не бачать, доступ є тільки у можновладців та робітників ДНЗ. Мовляв потерпіть трохи скоро все буде. З джерел (мам на дитячих майданчиках) стало відомо, що садки апелюють списками і просять батьків не записувати дітей (хоча записувати нема куди), адже списки вже повні на три роки вперед.

Результат пошуку зображень за запитом

Стало зрозуміло, що черга - це чергове замилювання ока, адже жодного матеріального підкріплення цієї черги не існує, а списки, які надрукують керівникам ДНЗ, можна складати як завгодно і ніхто нічого не доведе.

"ПОКАРЩЕННЯ У ДІЇ": ЯК ПРОВАЛИТИ НЕПОГАНУ ІДЕЮ

У 2017 році сайт із електронну чергою так і не запрацював. Після того, як батьки почали оббивати пороги дитсадків у пошуках правди і роз'яснень, як само будуть брати дітей до ДНЗ, на сайті, де раніше розміщувався сайт запрацювала чорнова сторінка. Лише завдяки "сарафанному радіо" стало зрозуміло, що у Кличка пропонують переоформити заявку. Тобто, якщо другий раз не запишешся - "усе пропало".

Результат пошуку зображень за запитом

Під час оформлення дитини у міфічну електронну чергу раптово запрацювали нові правила - кількість садочків можна обирати самому, записувати у різні групи та вказувати наявність пільг (як відомо багатьом пільговим категоріям, у тому числі учасникам АТО, не можуть відмовити у місці в ДНЗ, школі, вищі). Тепер на сайті можна побачити лише ім'я дитини та номер свідоцтва про народження. При перереєстрації, якщо був записаний у чергу ще раніше, потрібно було поставити галочку, при цьому у КМДА обіцяють, що місце у черзі буде збережено, у чому я особисто дуже сумніваюся. Адже "падіння" сайту першої електронної черги було не випадкове, а дуже зручне, наприклад, для тих керівників ДНЗ, хто звик обирати собі "жертв" - батьків, які зможуть здавати гроші на потреби закладу, а може навіть і на особисті потреби керівництва. За свідченнями однієї мами, в одному садку в одній групі усі здають різні гроші. Сума випливає із заяви, яку пише один із батьків, де вказує місце роботи та посаду, і ... зовнішнього вигляду. Доходило до того, що одні батьки дитини можуть здавати лише 300 грн на їжу для малюка, а інші до 5 тисяч. Головне - це можливості батьків та їхня зацікавленість у конкретному садочку.

Після того, як кияни (кому повідомили, хто сам знайшов інформацію) вдруге оформили заявку на сайті з'являється надпис, що наступні інструкції прийдуть електронним листом. Все. Жодної інформації, що, де, коли. І це у 21 столітті, коли так просто зробити функціональний сайт із потрібною інформацією. Єдине що є на сайті - це телефони, за якими надають довідку. УВАГА! Зателефонувавши у вівторок за номером на сайті, мені надали інший номер, якого нема на сайті, де люб'язна пані зазначила, що з приводу питань по ДНЗ слід телефонувати лише у четвер до обіду.

У березні, коли офіційно презентували нову автоматизовану систему зарахування дітей в дошкільні навчальні заклади, стало відомо, що списки дітей, які потраплять до дитсадка у вересні стануть відомі у квітні. Раніше списки формувалися у серпні. У самих закладах ще тиждень тому керівництво не знало, як саме буде виглядати зарахування. Днями усе прояснилося. Прошу зазначити, що інформація про те, як саме буде відбуватися зарахування дітей до садочків, не оприлюднили на офіційному сайті електронної черги. Про неї довелося взнавати з новинних ресурсів та безпосередньо від робітників дитсадків.

Результат пошуку зображень за запитом

За словами особи з адміністрації одного із садочків Києва, 1-го квітня усім батькам, діти яких потрапили до садочку, надійдуть смс та електронні листи. Від того моменту батьки мають 5 (!) днів для того, щоб з'явитися у садку і заявити про свій намір, вступити у цей дошкільний заклад. За словами співрозмовниці, окрім наміру треба мати при собі паспорт, свідоцтво дитини, заповнити заяву та надати дві медичні довідки - одна з профоглядом необхідних спеціалістів та висновком педіатра, інша - перелік щеплень. Зазначу, що за законом України дитині, яка не має щеплень, не можуть відмовити у відвідуванні дитсадка, тобто, якщо ви не зробили жодного щеплення дитині, ви все одно маєте взяти довідку у дільничної медсестри вашої поліклініки, де буде вказано, що щеплення не робилися.

Насправді, офіційно у батьків є 10 днів ( це якщо ви у відповідь надішлете смс, що ви прийдете чи відвідаєте заклад особисто), але у дитсадку називають цифру 5 днів. У разі, якщо батьки не з'являться у цей період, 5 квітня смс надійдуть тим, хто у черзі наступний. І так доти, доки групи у садку не укомплектуються. Тобто кожні 5 днів система розсилатиме "листи щастя". Нагадаю, що до цього "покращення" у батьків був місяць (!).

ЯК ЗБАГАТИТИ ПРИВАТНІ КЛІНІКИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ МАЛЕНЬКИМ КИЯНАМ ПОТРАПИТИ ДО ДНЗ

Найцікавіше, окрім формування черги і непрозорості цього моменту, є необхідність батькам отримати довідки, без яких до садку не запишуть. Я розумію необхідність огляду вузьких фахівців і висновку педіатра про можливість вступу дитини до закладу, але навіщо у цій формі № 026/0 значиться зішкріб. Навіщо мучити дітей і батьків більше ніж за 4 місяці до початку відвідування дитиною садка. При цьому головне зазначити імовірного відвідування, адже гарантій, що ваша дитина потрапить до ДНЗ цього року вам ніхто не дасть.

При цьому перед початком навчального року треба буде робити ще аналізи.

А тепер розглянемо ситуацію, в якій опинилися батьки у Києві. До квітня залишився фактично тиждень. Зараз більшість знайомих батьків, які дізналися, що тепер на оформлення документів у садок є не місяць, а лише 5-10 днів, кинулися шукати заклади, в яких швидко роблять довідки. Не буду стверджувати про всі київські дитячі поліклініки, але про свою за ці вже майже два роки знаю багато. Наприклад, що огляд спеціалістів, серед яких популярний невропатолог, окуліст та отоларинголог, відбере багато часу та нервів. У нашій поліклініці таких спеціалістів нема то ж доведеться їхати до Центральної поліклініки, яка знаходиться не так вже й близько. Черги. Головна хвороба нашої медицини, яка противиться електронним чергам та відвідуванням лікарів по запису, як може, - це черги. Витратити увесь день, зіпсувати настрій собі і дитині, порушити графік дитини, знехтувати її сном і відпочинком, - ось що означають для батьків візити до державних медичних закладів. Я вже не кажу про тих, батьків, які працюють, у яких нема відгулів та вільних годин.

Виходить, що для отримання довідки треба витратити гроші (як я вже зазначала у минулих статтях, наприклад, на Печерську в лабораторії дітям не роблять загальний аналіз крові), час та нерви. Якщо гроші та нерви є, то з часом не все так просто. Зараз усі кинулися до поліклінік, черги жахливі. Але все ж це може виявитися марним, і вашу дитину не візьмуть у садок в цьому році. Виходить, що усі ресурси будуть витрачені даремно (за умови, що ви дбайливі батьки, які проходять планові огляди у лікарів згідно графіків).

Альтернатива державній медицині - приватні центри, в яких ціни на довідку для садочку мають різні цінові діапазони - від 1500 грн і до 6 тисяч. За ці гроші обіцяють взяти аналізи, оглянути дитину та власне надати довідку. Два дні - і витративши півтори години на огляд та півгодини на аналіз крові - довідка у вас у кишені. Довідка форми № 026/0 дійсна протягом року, але, як відомо, у садки беруть лише у вересні, на початку навчального року, тому ж знову у разі непотрапляння до дитсадка, гроші будуть витрачені на вітер.

ПІСЛЯСЛОВО.У черговий раз задаюся питанням, як можновладці могли зіпсувати таку гарну ідею. Мер Віталій Кличко, який тривалий час жив у Німеччині, прекрасно знає, як працює система дошкільного навчання у німецьких містах, але викоренити бюрократію та корупцію у столиці не може, чи не хоче. Електронна черга, яка мала покращити та полегшити життя батькам, яким ще доведеться витратити не один кілограм нервів та не одну тисячу гривень задля того, щоб влаштувати дитину у школу, а потім і у вищ, стала черговим "покращенням" на шляху до Європи, яким не можна пишатися та про яке не хочеться розповідати.

Якби електронна черга працювала прозоро, ще за декілька місяців до оголошення вступних списків до ДНЗ батьки б знали остаточно, що дитина вступить і йшли собі спокійно оформлювати необхідні медичні довідки. У поліклініках з електронними чергами, нехай і за помірну платню, а не за 5 тисяч гривень, витративши півдня та мінімум нервів та емоцій. А наша реальність, на жаль, схожа на щогодинну гонитву від радянщини, на біг з перешкодами з бажанням у фіналі дострибнути до Євросюзу...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme