Смертельна зброя: Що за самохідний міномет "Барс-8ММК" з'явився на озброєнні ЗСУ

Чергову новинку вітчизняних зброярів скоро отримають на озброєння українські військові

Руслан Рудомський

Depo.ua продовжує відстежувати новинки зброї та техніки, які надходять на озброєння Збройних сил України. Днями на одному з військових полігонів ЗСУ пройшли приймально-передавальні випробування самохідних мінометних комплексів на базі броньованого автомобіля "Барс-8" – 120-мм мобільного мінометного комплексу "Барс-8ММК".

Під час випробувань було перевірено відповідність заявленим тактико-технічних характеристик шести мобільних мінометних комплексів, виготовлених у рамках державного оборонного замовлення, а також проводилися навчальні стрільби.

Раніше ми повідомляли, що цей мінометний комплекс розроблявся спільно з іспанською компанією Everis Aeroespacial в Defensa S.L.U. До речі, вперше презентовано новий вітчизняний мобільний мінометний комплекс було два роки тому – під час міжнародної виставки "Зброя та безпека 2017". А рік тому, у жовтні 2018-го, відбулись перші випробування його на полігоні.

Читайте також: "Барс-8ММК": Що за мобільний мінометний комплекс проходить випробування у ЗСУ.

Як вже зазначалося, цей мобільний мінометний комплекс створено українськими виробниками на базі бронеавтомобіля "Барс-8". Це тактичний броньований автомобіль виробництва української корпорації "Богдан", розроблений у 2014 році на основі пікапа Dodge Ram. Для потреб ЗСУ "Барс-8" закуповується з 2017 року.

Це бронеавтомобіль (бронювання STANAG 4569 Level 2) з колісною формулою 4х4 і кліренсом 280 мм. Він оснащений дизельним двигуном Cummins об'ємом 6,7 л, потужністю 385 к.с., який має 6-ступінчасту коробку передач МКПП і здатний розвивати швидкість руху до 120 км/год. При цьому ємність паливних баків складає 197 л.

Що стосується ударної частини комплексу, то він озброєний 120-мм мінометом URK-ММС (за однією з версій – це модифікований радянський 120-мм міномет 2Б11). Максимальна дальність стрільби – 7200 метрів. Скорострільність – 12 пострілів за хвилину. Кут горизонтального наведення ± 60°, кут вертикального наведення – від 45° до 90°. Боєкомплект комплексу складається з 60 мін.

Завдяки колісному шасі, комплекс може швидко пересуватися до необхідної точки ведення вогню. Час, необхідний для переходу з похідного положення до готовності зробити перший постріл – 35 секунд (рік тому на випробуваннях цей час становив 1 хвилину, тобто, за рік вдалося оптимізувати його майже вдвічі). Ще близько 25 секунд необхідно мобільному комплексу, щоб перейти з бойового положення у похідне і покинути вогневу позицію, уникнувши відповіді ворога.

Серед переваг мобільного мінометного комплексу "Барс-8ММК" фахівці в першу чергу відзначають автоматизацію його роботи. Комп'ютерна система комплексу дозволяє автоматично позиціонуватись, автоматично розгортати міномет і автоматично управляти системою ведення вогню. При цьому, екіпаж комплексу складається лише з трьох чоловік, один з яких – механік водій.

Ідея самохідного міномета в наші дні є досить актуальною, адже броньоване колісне або гусеничне шасі дає бойовій машині можливість як швидко виходити на позицію, так і залишати її. Варто відзначити, що на ринку самохідних мінометів переважають гусеничні шасі – вони володіють кращою бронею, але є менш маневренішими і швидкими, аніж колісні.

Менше з тим, Україна вирішила зробити ставку на самохідні міномети на колісному ходу. Добре це, чи погано – покаже час. При цьому, українські зброярі пішли досить цікавим шляхом.

Прототип вітчизняного мобільного мінометного комплексу на базі "Барс-8" вперше було представлено ще у 2016 році. А восени 2017 року було укладено угоду з іспанцями на поставку одного 120-мм міномета "Alakran" ("Алакран") вартістю 90 тис. євро.

Як ми вже писали два роки тому, система "Алакран" – це досить нова розробка (2015 рік), спеціально створена для оснащення високомобільних підрозділів швидкого реагування. Судячи з усього, іспанський зразок українські зброярі використали в якості порівняльного тестового зразка.

Читайте також: Навіщо Україні іспанські міномети в АТО.

Про подальшу долю мобільного мінометного комплексу "Барс-8ММК" в масштабі всієї української армії говорити зарано. Відомо лише, що за результатами вже згаданого випробування, перші 6 тестових зразків самохідного міномета на озброєння ЗСУ вже потрапили.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна