Навіщо Україні іспанські міномети в АТО

Збройні сили України продовжують нарощувати воєнний потенціал, зокрема, закупкою все нових і нових мінометів

Depo.ua продовжує аналізувати стан справ в українській армії. Цього разу ми розглянемо один з видів озброєння, який останнім часом є чи не найбільш затребуваним на фронті.

Завдяки простоті конструкції та бойовим якостям міномети давно і міцно зайняли своє місце у структурі артилерії сучасних сухопутних військ. А для України потреба в мінометах є нагальною ще й тому, що згідно Мінських угод наша держава (як і терористи, але то тема іншої розмови) взяла на себе зобов'язання відвести все важке озброєння з метою створення зони безпеки шириною мінімум 50 км для артилерійських систем калібром 100-мм і більше. За таких умов міномети залишаються основним (хоч і не єдиним) законним засобом ведення бойових дій.

Та й в цілому у світі мінометне озброєння переживає сьогодні свій черговий "ренесанс": розробляється величезна кількість нових видів мінометів, що відрізняються довжиною ствола, вдосконаленням боєприпасів, наявністю/відсутністю та різновидами шасі. Адже міномети залишатимуться незамінним засобом у антитерористичних операціях, кількість яких у світі постійно збільшується.

Основним призначенням мінометів є знищення живої сили і техніки, в першу чергу, що знаходиться за укриттями, в ярах, окопах, на зворотних схилах висот, а також знищення фортифікаційних споруд. Крім цього міномет дуже ефективний під час ведення вуличних, локальних боїв. Тобто, все те, з чим зіштовхнулась Україна під час АТО на Донбасі.

Однак, тут постала інша проблема. Як заявив начальник озброєння Збройних сил України генерал-майор Микола Шевцов у вересні 2016-го року: практично весь арсенал мінометів, що залишився в країні з часів СРСР, був знищений під час перших років війни на Сході України.

У зв'язку з цим гостро постало питання забезпечення ЗСУ новими сучасними мінометами.

І тут основну "лямку" тягне на собі київський завод "Маяк", який розробив і виготовляє 120-мм міномети "Молот". 120 одиниць їх було передано для ЗСУ в березні 2016-го року і ще 200 одиниць – у вересні 2016-го. Однак, як можна здогадатись, цього замало.

Плюс з мінометами "Молот" пов'язаний скандал, після якого постачання їх до ЗСУ призупинилося: під час навчань на полігоні "Широкий лан" у Миколаївській області 25 липня 2016-го внаслідок розриву міномета "Молот" загинув один військовослужбовець, ще восьмеро отримали поранення. Снаряд застряг у стволі і вибухнув.

Також серед українських розробок на озброєнні ЗСУ засвітився полегшений 82-мм міномет КБА-48М, розроблений фахівцями київського Держпідприємства "Конструкторське бюро Артилерійське озброєння" (ДП КБАО).

Головною особливістю даного міномета є його менша в порівнянні зі штатним 82-мм мінометом маса за рахунок використання в конструкції титанових сплавів. За основними тактико-технічними характеристиками (балістика, габарити, дальність стрільби) новий міномет практично аналогічний радянського міномету, який раніше перебував на озброєнні української армії (2B14 "Піднос").

Полегшеність міномета без втрати міцності конструктивно забезпечується за рахунок того, що ствол нового міномета являє собою трубу з титанових сплавів. Міцність титану – загальновідома, а його питома вага більш ніж у два рази менша, аніж у сталі. Вигода від полегшеного варіанту очевидна і полягає в першу чергу в спрощенні транспортування міномета, внаслідок чого скорочується час його підготовки до бойового застосування, що важливо у веденні сучасного бою.

Крім цього, даний міномет здатен вести вогонь мінами калібру 81-мм, які прийняті за стандарт у НАТО.

Третім вітчизняним мінометом, який перебуває на озброєнні ЗСУ, є легкий 60-мм міномет КБА-118, створений все тим же ДП КБАО. Вага цього міномета навіть менша за вагу АГС-17, тому він знаходиться на озброєнні різних українських спецпідрозділів.

Окрім цього, ще у 2015-му році ВАТ "Меридіан" та ТОВ "Системінжинірингмененджмент" було розроблено та представлено 82-мм міномет "Верба". Однак, з невідомих причин, на озброєння ЗСУ він так і не надійшов. Принаймні, інформації про це немає, як і немає інформації про будь-які випробування даного міномета.

Власне, разом з "Молотом", КБА-48М і КБА-118 складають основу мінометного озброєння Збройних сил України. Однак, вітчизняний оборонпром наразі не може похвалитися сучасними самохідними мінометами, тому їх доводиться закуповувати за кордоном.

Ідея самохідного міномета в наші дні є досить актуальною, адже броньоване колісне або гусеничне шасі дає бойовій машині можливість як швидко виходити на позицію, так і залишати її. Варто відзначити, що на ринку самохідних мінометів переважають гусеничні шасі – вони володіють кращою бронею, але є менш маневренішими і швидкими, аніж колісні.

Добре це, чи погано – важко сказати, але Україна вирішила закуповувати за кордоном самохідні міномети на колісному ходу, і оголосила про намір укласти угоду з іспанцями на поставку 120-мм мінометів "Alakran" ("Алакран"). Щоправда, поки що мова йде про одну одиницю за ціною 90 тис. євро.

Система "Алакран" – це досить нова розробка (2015-й рік), спеціально створена для оснащення високомобільних підрозділів швидкого реагування. Дані міномети монтуються на шасі джипів Toyota Land Cruiser 70. Випробування також велися на шасі Land Rover Defender, а також на Jeep J8 і Agrale Marrua, а при великому бажанні українські зброярі знайдуть можливість поєднувати їх і з вітчизняними бойовими автомобілями.

Що собою представляє і як працює самохідний міномет "Алакран" добре видно з відео:

Чому мова йде лише про один екземпляр? Правдивої відповіді на це запитання від офіційних джерел чекати марно. Хто ж зізнається, що цей екземпляр буде розібраний до гвинтика вітчизняними зброярами і потім на його основі буде розроблено сучасний вітчизняний самохідний міномет? :)

Жарт, звісно ж. Але, як відомо, в кожному жарті є лише доля жарту. Хоча, цілком не виключено, що це буде всього лиш тестова міні-партія (1 шт.), після випробування якої буде прийняте остаточне рішення стосовно подальших закупівель.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #ЗСУ