Перемоги тижня в ООС: Викриття агента "ЛНР", заява "Великої сімки" і нові танки

Українська війна проти російського агресора триває, і новий тиждень приніс нам нові перемоги, переважно на дипломатично-правовому рівні

Руслан Рудомський

Depo.ua продовжує відслідковувати перемоги нашої армії. Отож, цього тижня Збройні сили України разом зі спецслужбами можуть записати собі в актив наступні звитяги:

Відбиті атаки і знищена жива сила та техніка бойовиків "Л-ДНР"

Щодня протягом тижня на прицільні обстріли російських бойовиків українські захисники надавали адекватну відповідь. Про факти порушення режиму припинення вогню через повідомляли представників ОБСЄ.

19 березня у мережі оприлюднили імена трьох загиблих протягом березня бойовиків "ЛНР" і "ДНР" на Донбасі, двоє з яких виявилися громадяни Росії.

Зокрема, 4 або 5 березня (точно невідомо) загинув Денис "Панда" Агарков із Санкт-Петербурга.

10 березня загинув Платон "Грек" Дмитрієв з Донецька.

11 березня загинув Станіслав "Танцор" Остромухов із Ставрополя (Росія). Судячи з шевронів на його фото, він воював у бандформуванні "ЛНР" "Лєший".

Підтримка України у світі

14 березня швейцарський блогер Le Grand JD представив документальну стрічку французькою мовою "Війна в Україні", яка розповідає про російську агресію проти України.

Стрічка розпочинається розповіддю про європейську Україну та європейські прагнення українців, а також про події на Майдані 2014 року.

Далі у фільмі йдеться про військову окупацію Росією українського Криму і про анексію півострова, яку не визнали у світі і в Європі.

На тлі розв'язаної Росією війни на Донбасі автор нагадує про збиття з російської зброї пасажирського літака рейсу MH17, а також застосування Москвою проти України усіх засобів гібридної війни: політичних, економічних та інформаційних.

У фільмі Le Grand JD розповідає про російсько-українську війну безпосередньо із переднього краю оборони Збройних сил України на сході, головними героями стрічки є українські захисники.

"Це єдина війна, яка нині активно ведеться на Європейському континенті", – нагадав європейцям швейцарський блогер.

Він зазначив, що одне із завдань фільму – розповісти про цю війну, щоб про неї не забували.

18 березня міністри закордонних справ країн "Великої сімки" виступили зі спільною заявою з нагоди сьомої річниці спроби анексії Криму Росією і відкрито назвали Росію агресором.

Зокрема міністри закордонних справ G7 Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Великої Британії та США, а також Верховний представник Європейського Союзу, заявили, що вони єдині у своєму осуді подальших дій Росії щодо підриву суверенітету та територіальної цілісності України.

Вони вчергове підтвердили свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

"Ми однозначно засуджуємо тимчасову окупацію Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Спроби Росії узаконити її не визнаються і не будуть визнані. Ми засуджуємо порушення Росією прав людини на півострові, особливо кримських татар. Ми закликаємо Росію дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань, дозволити доступ до міжнародних спостерігачів та негайно звільнити всіх, кого несправедливо затримали", – йдеться у заяві.

У заяві також наголошується на неприпустимості дій Росії на тимчасово окупованих територіях Донбасу.

"Ми також рішуче виступаємо проти продовження Росією дестабілізації України, особливо проти дій у деяких районах Донецької та Луганської областей, нехтуючи зобов'язаннями, взятими на себе в рамках Мінських угод. Повна імплементація Мінських угод - це шлях до миру. Росія є стороною конфлікту на сході України, а не посередником", – наголошується у заяві.

Також 18 березня в Сенат США внесли законопроект про безпекове партнерство із Україною.

У законопроекті йдеться про посилання та систематизацію політичної та безпекової допомоги України у період з 2022 по 2026 роки.

Ініціаторами законопроекту є представники обох партій, Демократичної та Республіканської.

Викриття та затримання бойовиків "Л-ДНР" і їхніх посіпак

18 березня контррозвідка СБУ затримала агента так званого "МГБ ДНР", яке позиціонує себе як "спецслужба" терористів.

Мешканець тимчасово непідконтрольної українській владі території Донеччини був завербований ватажками незаконних збройних формувань. За завданням представників так званої "МГБ ДНР" його було направлено до Дніпропетровської області для збору розвідувальної інформації. Насамперед, даних про особовий склад і військову техніку підрозділів ЗСУ. "Куратори" відпрацювали закриті канали зв’язку, у тому числі, для відправлення електронних повідомлень.

Для переміщення і спостереження зловмисник використовував власний автотранспорт.

Під час обшуків за адресою проживання чоловіка правоохоронці виявили комп'ютерну техніку і засоби зв’язку із доказами протиправної діяльності, а також зброю та боєприпаси.

Підозри та судові вироки бойовикам "Л-ДНР" і їхнім посіпакам

15 березня суд присудив 1,5 роки тюрми бойовику "ДНР", який працював особистим охоронцем у тамтешнього "міністра оборони", а також у якості кур'єра возив документи.

У 2014 році житель Вінниччини виступив до "5 окремої мотострілецької бригади "Оплот" 1 армійського корпусу Міністерства оборони "ДНР" та отримав автомат АКС-74. Згодом став охоронцем 

З часом вирішив залишити лави бойовиків та поїхав на заробітки на Росію, у Санкт-Петербург. Але таки повернувся в Україну, на підконтрольну територію.

Слідчі почали справу проти нього ще у 2018 році, тоді ж його і затримали.

В день останнього засідання суду, бойовик уклав з прокуратурою угоду про визнання винуватості. Суд прийняв цю угоду та призначив йому 1 рік та 6 місяців тюрми.

Також 15 березня двом катам підпільної в'язниці "Ізоляція" заочно повідомлено про підозру у торгівлі людьми.

Встановлено, що з 2016 року 33- та 50-річні учасники незаконного воєнізованого формування "Министерство государственной безопасности ДНР", що контролюється Росією, охороняли незаконно позбавлених волі осіб на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів у Донецьку.

Правопорушники застосовували до них фізичне і психологічне насилля, а також примушували до важкої праці, а саме розвантаження та завантаження зброї, боєприпасів і ємностей з паливно-мастильними матеріалами.

Загалом на даний час заочно повідомлено про підозру у вказаних злочинах семи зловмисникам.

16 березня Красногвардійський суд Дніпра засудив колишнього ватажка "ЛНР" Ігоря Плотницького, а також терористів Олександра Гурєєва і Андрія Патрушева до довічного ув'язнення за збиття терористами у 2014 році українського літака Іл-76.

Судді понад місяць перебували у нарадчій кімнаті, поки винесли вирок.

Текст вироку має більше 100 сторінок, його оголошували 15-16 березня з перервами. Загалом це тривало близько 8 годин.

Ігор Плотницький на той момент був ватажком терористів "ЛНР". У листопаді 2017 року його витурили з ОРЛО в результаті перевороту.

Він втік на Росію, де начебто був заарештований за крадіжку 1 млрд доларів США, виділених Росією, й утримувався в петербурзькому СІЗО. Згодом його випустили.

19 березня прокуратура Луганської області повідомила про підозру одному з ватажків "казаків "ЛНР".

Мова йде про мешканця Алчевська, який на початку 2015 року обійняв посаду заступника начальника штабу так званого "6-го окремого мотострілецького козачого полку ім. М. Платова".

Підозрюваний координував та контролював діяльність усіх підрозділів вказаного незаконного збройного формування Російської Федерації. Він проводив збір оперативної інформації щодо переміщення та дислокації військової техніки та особового  складу ЗСУ.

У подальшому дані передавалися керівництву "казачого полку"  для координації та ведення бойових дій у районі проведення АТО поблизу міста Кадіївка (екс Стаханов), за місцем розташування НЗФ.

Наразі підозрюваного оголошено у розшук. Суд виніс ухвалу про його затримання.

Нова зброя "Укропів"

15 березня до складу Військово-морських сил ЗСУ передали дослідні зразки берегового мобільного ракетного комплексу з протикорабельними ракетами "Нептун".

У ВМС України вже сформували відповідний підрозділ.

Як відомо, ракетний комплекс "Нептун" призначений для ураження крейсерів, есмінців, фрегатів, корветів, десантних, танкодесантних кораблів і транспортів в будь-яких метеорологічних умовах і в будь-який час доби та року.

Читайте також: "Нептун" проти Росії: Чому слід якнайшвидше взяти на озброєння новий ракетний комплекс

16 березня Харківський бронетанковий завод передав Збройним силам України дев'ять танків Т-64БВ.

Із замовленням харківські фахівці почали працювати наприкінці минулого року та завершили його із випередженням термінів, при тому що контракт виконується за обмеженого фінансування.

Машини отримали розширені бойові можливості, а надійність їхніх вузлів, агрегатів і зброї збільшилася.

Читайте також: Досі без "Оплотів": Як модернізований Т-64БВ стає головним танком ЗСУ

Також на тижні було презентовано Візію Повітряних сил-2035, згідно з якою Україна має повністю оновити Зенітно-ракетні війська середньої та великої дальності.

Зокрема, до 2025 року пріоритетом для Зенітно-ракетних військ буде переоснащення на новий зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) середньої дальності.

Загальна чисельність таких зенітно-ракетних комплексів має становити 36-40 одиниць, а серед потенційних зразків названий ЗРК типу NASAMS, розробки та виробництва норвезької компанії Kongsberg. Потреба у ресурсах для такого переоснащення становить орієнтовно 50 млрд грн.

Впродовж третьої фази реалізації Візії, яка припадає на 2030-2035 роки, має бути закуплений в обмеженій кількості зенітний ракетний комплекс великої дальності з можливістю ведення протиракетної оборони.

Називається необхідна кількість таких зенітних ракетних комплексів у 9-12 одиниць. Серед зразків, які можуть бути придбані, – західні ЗРК типу SAMP-T та Patriot.

Читайте також: NASAMS, SAMP-T та Patriot: Що за нові зенітно-ракетні комплекси збирається придбати Україна

Отож, як бачимо, цей тиждень також виявився досить вдалим: якщо не на полі бою, то за його межами Україні вдалося здобути низку перемог, які ще на кілька кроків наблизили головну перемогу у війні з Росією.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна