Міст у Станиці Луганській: Як бойовики "ЛНР" водять за носа українську владу

Ситуація з ремонтом мосту у Станиці Луганській переходить у нову фазу під старою назвою - "их там нет"

Руслан Рудомський

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію навколо війни на Донбасі. Як відомо, опівдні, 26 червня, українські військові відійшли з однієї з позицій перед КПВВ "Станиця Луганська", розпочавши тим самим узгоджене раніше розведення сил уздовж лінії розмежування.

 

Тоді ж повідомлялося, що ініціатором розведення військ є президент України Володимир Зеленський і все це робиться з метою відновлення мосту через Сіверський Донець з української Станиці Луганської в окупований Луганськ – щоб полегшити доступ для жителів окупованих територій.

 

Читайте також: Розведення сил чи зрада: Що задумав Зеленський у Станиці Луганській.

 

Далі – більше. 8 липня Зеленський заявив, що Україна готова в односторонньому порядку розпочати відновлення мосту в районі Станиці Луганської, якщо впродовж тижня з боку окупованих територій почнеться демонтаж фортифікаційних споруд.

 

"Ми готові, у нас є гроші в бюджеті, є пропозиції наших західних партнерів. Але для того, щоб побудувати міст, треба щоб та сторона демонтувала бетонні укріплення. Вони сказали на останньому "Мінську", що їм на це технічно буде потрібно десь 8-10 днів", – заявив Зеленський під час саміту Україна-ЄС у Києві.

 

Щоправда, вже у наступній заяві на прес-конференції за підсумками саміту він заявив, що Україна почне відбудовувати міст навіть не дочекавшись демонтажу ворожих укріплень.

 

"Ми будемо недовго чекати, у нас немає часу… Ми будемо чекати тиждень, максимум – 8 днів, якщо ми не побачимо демонтаж із того боку, ми почнемо будувати міст. Думаю, ми до цього готові. Цивільні люди можуть будувати, військові не мають права. У нас є ідея, як це дуже швидко зробити. Ми пообіцяли людям, що впродовж місяця ми побудуємо й вирішимо це питання", – заявив Зеленський 8 липня.

 

Однак, не так сталося, як гадалося. Скоро мине два місяці з моменту цієї обіцянки Зеленського, а мостом у Станиці Луганській і не пахне. Та й заяви української сторони знову змінилися. Зокрема, 21 серпня під час засідання Тристоронньої контактної групи у Мінську українська сторона поінформувала представника ОБСЄ в ТКГ Мартіна Сайдіка, що Україна розмінувала територію біля мосту в Станиці Луганській, але до початку відновлювальних робіт на мосту має бути демонтовано блокпост "ЛНР".

 

У свою чергу терористи "ЛНР" лише 23 серпня заявили, що мають намір розпочати підготовку до ремонту зруйнованого моста через Сіверський Донець у Станиці Луганській. Однак, станом на 25 серпня з боку збройних формувань Російської Федерації не було виконано жодних інженерних робіт, тому українська сторона Спільного центру з контролю і координації повідомила про припинення демонтажу фортифікаційних споруд. А 30 серпня в ОБСЄ констатували, що бойовики "ЛНР" не виконали взятих на себе зобов'язань з демонтажу фортифікаційних споруд, натомість встановили на цій ділянці контейнер синього кольору з написом СЦЦК, навколо якого знаходяться шини з піском, які фактично стали ще однією фортифікаційною спорудою.

 

З початком осені ситуація лише загострилась. 2 вересня о 9-й ранку українська сторона розпочала демонтаж останньої фортифікаційної споруди в районі КПВВ "Станиця Луганська". У той же час час збройними формуваннями Російської Федерації та їхніми найманцями з "ЛНР" інженерних робіт з демонтажу не проводилось, навіть навпаки – здійснювалось укріплення вже згаданої тимчасової споруди синього кольору.

 

Менш із тим, вже опівдні того ж дня, 2 вересня, президент України Володимир Зеленський на нараді з керівництвом Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та правоохоронних органів заявив, що бойовики "демонтували нарешті на окупованій частині Станиці Луганської блокпост, починаємо будувати міст у Станиці Луганській". Та шила у мішку не сховаєш – місцеві жителі ще до вечора спростували оптимістичну інформацію президента, повідомивши, що станом на 15:00 бойовики "ЛНР" не провели демонтаж кунга з написом СЦКК на зруйнованому мосту в Станиці Луганській з боку окупованої Луганщини.

 

"У них там раніше якась халабуда перед цим кунгом стояла, на намет схожа, її вони сьогодні розібрали і кудись потягли. А вагончик синій з написом СЦКК як стояв, так і стоїть", – повідомили місцеві і надали фото.

 

 

Того ж дня цю інформацію підтвердили у прес-центрі штабу Операції Об'єднаних сил, а 3 вересня прес-офіцер Головного управління ДСНС України в Луганській області Олександр Чалий офіційно повідомив, що на окупованому боці бойовики й досі не провели демонтаж своїх фортифікаційних споруд.

 

"Є інформація, що на території, яка непідконтрольна українській владі, знаходиться одна споруда, яку не розібрали. Це споруда синього кольору. У мережі достатньо фотографій. Чому її не розібрали, нам не відомо", – повідомив прес-офіцер.

 

Таким чином будівництво мосту у Станиці Луганській знову перебуває у підвішеному стані. До того ж наразі невідома реакція СММ ОБСЄ, представники якої у компанії бойовиків "ЛНР" моніторять ситуацію за допомогою дронів, але досі офіційно "не побачили" фортифікаційної споруди терористів, замаскованої під об'єкт СЦЦК.

 

Таким чином у Зеленського зараз є два варіанти розвитку подій: поставити ситуацію на паузу і демонстративно дочекатись виконання бойовиками "ЛНР" взятих на себе зобов'язань, або починати будівництво мосту незважаючи на недемонтовані ворожі фортифікаційні споруди. При цьому український президент стільки разів змінював свою позицію з цього питання, що передбачити його наступне рішення неможливо.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна