Бойові літаки та вертольоти: Що за техніку перекинула Росія в Крим

Росія не полишає наміру перетворити окупований Крим на мілітарний півострів, заодно стягнувши до кордонів з Україною чим більше зброї та техніки

Руслан Рудомський

Depo.ua продовжує відслідковувати ситуацію довкола війни на Донбасі. Вчора мережу сколихнула інформація, що Росія знову перекинула на Кубань і в окупований Крим десятки одиниць військової техніки. Цього разу переважно авіаційної.

 

Власне, про це повідомив начальник прес-служби Південного військового округу РФ полковник Вадим Астаф'єв. Він заявив, що все це відбувається в ході масштабних командно-штабних навчань, під час яких "угруповання авіації завдало зустрічний авіаційний удар у відповідь із застосуванням авіаційних засобів ураження на авіаційних полігонах у Краснодарському краї, Астраханській області і Криму".

 

Було названо й військову техніку, яка бере участь у цих навчаннях і, відповідно, була перекинута ближче до українських кордонів. Це близько 70 літаків в тому числі винищувачі Су-27СМ3, Су-30М2, винищувачі-бомбардувальники Су-34 і Су-24М, штурмовики Су-25СМ3, а також близько 30 вертольотів армійської авіації Мі-8АМТШ-ВА "Термінатор", Мі-28Н "Нічний мисливець", Ка-52 "Алігатор" і Мі-35. Давайте її і розглянемо ближче.

 

Винищувач Су-27СМ3

 

Су-27 – це радянський важкий багатоцільовий високоманевровий всепогодний винищувач четвертого покоління, призначений для завоювання переваги в повітрі. Він був прийнятий на озброєння Радянських ВПС у 1982 році, а після розпаду СРСР перебуває на озброєнні Росії, України, Казахстану, Китаю та інших країн.

 

Що стосується конкретно модифікації Су-27СМ3, то це одномісний винищувач-перехоплювач, створений на базі експортних Су-27К. Основна відмінність полягає в установці двигунів АЛ-31Ф-М1 з тягою 13500 кгс, посиленої конструкції планера і додаткових точках підвіски. Їх було випущено всього 12 одиниць і всі перебувають на озброєнні Повітряно-космічних сил РФ.

 

Він має на озброєнні ракети "повітря-повітря" і "повітря-земля". Ракетне озброєння розміщується на 10 точках підвіски: 6 під крилами, 2 під двигунами і 2 під фюзеляжем між двигунами. Може нести одночасно до шести ракет "повітря-повітря" Р-27, з радіолокаційним (Р-27Р, Р-27ЕР) і двох з тепловим (Р-27Т, Р-27ЕТ) наведенням. А також до 6 високоманеврених ракет ближнього бою Р-73 оснащених ТГСН з комбінованим аеродинамічним і газодинамічні управлінням.

 

Винищувачі цієї модифікації були помічені під час війни у Сирії під час бойових вильотів.

 

 

Винищувач Су-30М2

 

Су-30 – це радянський і російський двомісний багатоцільовий винищувач покоління 4+, призначений для завоювання переваги в повітрі. Був прийнятий на озброєння в 1992 році.

 

Може використовуватись для знищення повітряних цілей вдень і вночі, в простих і складних метеорологічних умовах, а також на фоні землі при застосуванні активних і пасивних перешкод, контролю повітряного простору, блокування аеродромів противника на великій глибині і дій по наземним і морським об'єктам. Су-30 також можливо використовувати для управління груповими бойовими діями при завоюванні переваги в повітрі, знищення десантів противника в повітрі, а також для ведення повітряної розвідки і знищення наземних цілей в простих і складних метеорологічних умовах.

 

Версія Су-30М2 була спеціально розроблена для потреб ВПС Росії у 2010 році. Всього їх було випущено 20 одиниць, всі з яких перебувають на озброєнні Повітряно-космічних сил РФ.

 

Су-30М2 мають можливість додатково застосовувати високоточну тактичну зброю класу "повітря-поверхня" – протикорабельні ракети Х-31А, ракети придушення засобів ППО Х-31П, ракети далекого телевізійного наведення Х-59М і ракети ближньої дії Х-29Т, а також коректовувані авіабомби КАБ-500 і КАБ-1500.

 

 

Винищувач-бомбардувальник Су-34

 

Су-34 – це радянський і російський двомісний (сидіння пілота і штурмана знаходяться поруч, а не позаду один одного) винищувач-бомбардувальник покоління 4++, який розроблявся в СРСР, але на озброєння був взятий лише у 2006 році Росією.

 

Він являє собою результат глибокої модернізації широко відомого винищувача Су-27. Призначається, в першу чергу, для знищення наземних і надводних цілей, в тому числі малорозмірних і рухомих, як в тактичній, так і в оперативній глибині противника, в будь-яких погодних і кліматичних умовах, вдень і вночі.

 

Су-34 може одночасно нести 8000 кг різного озброєння на 12 точках зовнішньої підвіски. РЛС Су-34 дозволяє ефективно виявляти цілі типу "танк", що дозволяє йому ефективно виконувати завдання зі знищення невеликих цілей, з якої більшість інших типів бомбардувальників не справляються. Таким чином літак може виконувати функцію штурмовика Су-25. Також літак здатний використовувати протикорабельні крилаті ракети Х-35 і авіаційні ракети Х-59. В доповнення до даного озброєння можливо використовувати протирадіолокаці ракети Х-31А. Перераховані вище ракети можливо використовувати для протидії ворожим корабельним угрупованням.

 

Перебуває на озброєнні лише ВПС Росії у кількості 109 одиниць.

 

 

Винищувач-бомбардувальник Су-24М

 

Реактивний бомбардувальник Су-24 – це радянський двомісний (сидіння пілота і штурмана знаходяться поруч, а не позаду один одного) надзвуковий фронтовий бомбардувальник з крилом змінної стрілоподібності, призначений для завдання ракетно-бомбових ударів у простих та складних метеоумовах, вдень та вночі, зокрема на малих висотах з прицільним враженням наземних і надводних цілей.

 

Що стосується Су-24М, то це модифікована версія Су-24, прийнята на озброєння у 1983 році. Доробки були пов'язані із встановленням вдосконаленої прицільно-навігаційної системи. Це підвищило бойові якості літака і забезпечило можливість застосування нової зброї – керованих ракет із лазерними та телевізійними головками самонаведення.

 

Перебуває на озброєнні багатьох країн світу, зокрема Росії (70 одиниць) і України (14 одиниць).

 

Су-24М може мати одразу кілька типів озброєння, зокрема: стрілецько-гарматне озброєння; некеровані авіаційні бомбардувальні засоби ураження; некеровані авіаційні ракети; керовані авіаційні ракети класів "повітря-поверхня" і "повітря-РЛС"; керовані ракети класу "повітря-повітря". Додатково може мати на озброєнні від двох до шести керованих ракет із лазерними та телевізійними головками самонаведення – в залежності від їх маси і габаритів.

 

Літак має 8 точок підвіски: чотири підфюзеляжних, дві під центропланом, і дві під поворотними консолями крила. Максимальна маса бойового навантаження літака Су-24М становить 7500 кг.

 

Читайте також: "Нептун" для Су-24М: Яким буде український ракетний проект в повітрі.

 

 

Штурмовик Су-25СМ3

 

Су-25 – це одномісний броньований дозвуковий штурмовик, призначений для надання авіаційної підтримки у зоні бойових дій вдень та вночі за умов візуальної видимості цілі, а також знищення об'єктів із заданими координатами у випадку льотної погоди. Об'єктом ураження можуть бути наземні та надводні цілі, а також повітряні маловисотні, повільні цілі (гелікоптери і транспортні літаки). Прийнятий на озброєння у 1981 році.

 

Модифікація Су-25СМ3 була створена в 2013–2014 роках і отримала неофіційну назву "літаючий танк". Варіант Су-25СМ3 істотно відрізняється від попередніх модифікацій Су-25 як за озброєнням, так і за бортовим обладнанням. Су-25СМ3 здатний знищувати маломірні рухомі і нерухомі наземні об'єкти без візуальної видимості в складних метеоумовах, а також повітряні цілі.

 

Літаки даної модифікації перебувають лише на озброєнні ВПС Росії у кількості 140 одиниць.

 

Су-25СМ3 здатний застосовувати керовані ракети з лазерним наведенням Х-58УШ, Х-25МЛ та Х-29Л, керовані ракети з наведенням за телевізійним каналом Х-29Т/ТД/ТЕ, а також керовані бомби КАБ-500С (наведення за супутниковою навігацією) та КАБ-500КР (наведення за кореляційною відео-камерою). Вражати повітряні цілі літак може ракетою Р-73. Може одночасно нести до 4000 кг озброєння.

 

 

Вертоліт Мі-8АМТШ-ВА "Термінатор"

 

Мі-8 – це радянський багатоцільовий вертоліт, прийнятий в експлуатацію у 1965 році. Це наймасовіший вертоліт з двома двигунами у світі і один з наймасовіших вертольотів в історії авіації. Широко використовується для виконання багатьох цивільних і військових завдань.

 

Що стосується модифікації Мі-8АМТШ-ВА "Термінатор", то це транспортно-штурмовий вертоліт, створений у 2015 році для використання в арктичних умовах. Він оснащений новими газотурбінними двигунами ВК-2500-03, більш потужною допоміжною силовою установкою ТА-14 і оновленою авіонікою.

 

Вертоліт створений з урахуванням специфіки застосування в умовах низьких температур (від мінус 40-50 градусів за Цельсієм і нижче) і обмеженої видимості при виконанні польотів, в тому числі під час полярної ночі. Оснащений комплектом озброєння, еквівалентним Мі-24 (до двох 7,62-мм кулеметів в носовій і кормовій установках, два 12,7-мм кулемета, до двох керованих гарматних контейнерів з 23-мм гарматами ГШ-23Л, С-8 ракети в блоках, Штурм-В або Атака (ПТУР) до восьми штук, Голка-С або 4 250-кг бомби) і адаптований під застосування техніки нічного бачення.

 

 

Вертоліт Мі-28Н "Нічний мисливець"

 

Мі-28 - це радянський і російський ударний вертоліт, призначений для пошуку і знищення цілей в умовах активної вогневої протидії танків та іншої броньованої техніки, а також малошвидкісних повітряних цілей і живої сили противника.

 

Мі-28Н "Нічний мисливець" прийнятий на озброєння у 2009 році в якості основного бойового вертольота. Від первісної версії він відрізняється більш сучасним БРЕО. За наведення керованих ракет в "нічний" модифікації відповідає комплекс "Тор". Для огляду передньої нижньої півсфери використовується ТОЕС521 (турельно-оптико-електронна система). Нова ОПС на Мі-28Н разом зі станцією нічного бачення забезпечує пошук точкових рухомих і групових цілей на відстані до 10 км.

 

Також вертоліт здатний здійснювати розвідку і цілевказування бойовим вертольотам і літакам. Може здійснювати петлю Нестерова, переворот Іммельмана, бочку, політ боком, політ назад, вбік зі швидкістю до 100 км/г, розворот з кутовою швидкістю до 117 градусів/с, максимальна кутова швидкість крену більше 100 град/с.

 

Має на озброєнні одну вбудовану 30-мм гармату 2А42 з боєкомплектом 250 снарядів. Крім цього, на 4-х точках підвіски має некеровані ракети НАР С-8 і НАР С-13 (4 х 20 шт.), призначені для знищення живої сили, легкої бронетехніки і об'єктів інфраструктури, а також керовані ракети ПТРК "Штурм-В", "Атака-В", "Атака-ВН" (16 шт.) і ракети "Голка-В" класу "повітря-повітря" (4 x 4 шт.).

 

 

Вертоліт Ка-52 "Алігатор"

 

Ка-52 – це російський бойовий вертоліт, командирська машина армійської авіації. Здійснює розвідку місцевості, цілевказівки і координацію дій групи бойових вертольотів. Машина здатна вражати броньовану і неброньовану техніку, живу силу і повітряні цілі на полі бою. Прийнятий на озброєння у 2011 році.

 

Зберігши всю номенклатуру озброєння свого попередника Ка-50 "Чорна акула" (рухома гарматна установка з гарматою 2А42 калібру 30 мм і боєкомплектом 460 снарядів, ПТКР "Вихор" з лазерною променевою системою наведення, блоки калібру 80 мм, авіабомби, гарматні контейнери та іншу зброю загальною масою до 2 000 кг), Ка-52 може додатково приймати на борт керовані ракети класу "повітря-повітря" ближнього бою Р-73 та "Голка-В", а також некеровані ракети "повітря-земля".

 

Також КА-52 обладнаний радарною системою "Арбалет" і має броньовану капсулу для екіпажу. Катапультування капсули можливе на висотах від 0 до 4100 м. Ведення вогню і керування вертольотом (в тому числі одночасне) може здійснювати будь-який з пілотів.

 

Характерно, що вертольоти Ка-52 "Алігатор" росіяни вже використовували проти української армії – до атаки на українські катери "Бердянськ", "Нікополь" та рейдовий буксир "Яни Капу". За офіційними російськими даними гелікоптер Ка-52 здійснив переслідування та в нейтральних водах зупинив малий броньований артилерійський катер "Нікополь", випустивши дві некеровані ракети, після чого підійшов малий протичовновий корабель Чорноморського флоту РФ "Суздалец".

 

 

Вертоліт Мі-35

 

Мі-35М – це російський транспортно-бойовий вертоліт, призначений для знищення бронетанкової техніки, вогневої підтримки підрозділів сухопутних військ, десанту та евакуації поранених, а також перевезення вантажів у кабіні і на зовнішній підвісці. Прийнятий в експлуатацію у 1976 році.

 

Вертоліт оснащений сучасним БРЕО з комплексом навігації та електронної індикації з кольоровими багатофункціональними дисплеями, оглядово-прицільної системою ОПС-24Н з гіростабілізованою оптико-електронної станцією ГОЕС-324, що включає в себе тепловізійний і телевізійний канал, лазерний далекомір і пеленгатор.

 

Озброєний незнімною рухомою гарматною установкою НППУ-23 з двоствольної гарматою ГШ-23Л калібру 23 мм (450 снарядів). Має 4 точки підвіски, на яких здатний нести 1500 кг озброєння, а саме: протитанкові ракети "Штурм-В" або "Атака-М" (до 8 шт.), некеровані ракети Б13Л1 з НАР типу С-13 калібру 122-мм (2 блоки) або Б8В20-А з НАР С-8 калібру 80-мм (до 4-х блоків), а також підвісне гарматне озброєння в кількості 2-х універсальних гарматних контейнерів УПК-23-250 з 23-мм гарматами ГШ-23Л (2 × 250 снарядів).

 

 

Як бачимо, росіяни нагнали в Крим і на Кубань досить серйозне озброєння, призначене зовсім не для оборони. Що це: гра м'язами з метою залякати противника під час переговорів у Мінську, чи підготовка до чогось більш серйозного? Традиційно, відповідь на це питання дасть лише час.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Війна