"Ситник проти Трампа": Чому новий скандал у Вашингтоні не зашкодить Києву

Твіти-цитати із журналістських матеріалів про "українське втручання у вибори в США" — це те, з чого починається атака Дональда Трампа на демократів. Існує дуже висока ймовірність, що хаотичними твітами ця атака й закінчиться. Особливо якщо результати розслідування спецпрокурора Мюллера стосовно самого Трампа будуть вагомішими за "український слід"

Тарас Паньо

"Російська змова зникає, натомість з'являється змова українська", - написав президент США Дональд Трамп у своєму "Твіттері", процитувавши журналіста HillTV Джона Соломона. І викликавши цим помітно більшу реакцію в українських ЗМІ, ніж в американських.

Даний твіт, безумовно, свідчить, що чинному президенту США вельми подобається поговорити на тему того, що не тільки йому допомагали російські хакери — але і його конкуренти отримували "нелегальну допомогу з-за кордону". До чого ж у реальності призведе твіт Трампа — і ймовірна спроба американського президента розгорнути контрнаступ на демократів з позиції "вони також отримували нелегальну закордонну допомогу"?

Читайте також: Удар по Йованович: Чи зможе Луценко очолити антиамериканську партію

Для початку, Дональд Трамп — не Віктор Янукович. І навіть не Леонід Кучма. Він не може "оголосити розслідування українського втручання", як це було написано у багатьох українських ЗМІ. Це Конгрес США може створити слідчий комітет, а от президент - ні. Він може ініціювати розслідування з боку ФБР чи Міністерства юстиції. І в одному, і в іншому випадку йтиметься про розслідування проти активістів Демократичної партії США чи посадовців американських правоохоронних органів, які надавали цим активістам якусь токсичну інформацію про Трампа. В жодному разі, все це жодним чином не торкатиметься посадовців українських. Які можуть спокійно заявляти, що ніякого слідства проти Манафорта не вели — що успішно й було пророблено у відеозверненні директора НАБУ Артема Ситника до генпрокурора Юрія Луценка. Не варто забувати, що 21 березня у ГПУ повідомили про відкриття  кримінального провадження через спроби громадян України втрутитися у вибори президента США у 2016 році.

З іншого боку, починати юридичну атаку на НАБУ за злочин, гіпотетично вчинений проти інтересів іноземного громадянина за умов відсутності заяви з боку останнього — це було б теж настільки новим словом у галузі юриспруденції, що на це навряд чи піде навіть Юрій Луценко, хоча тут певним не можна бути ні в чому. Натомість і на американському ґрунті шанси на успіх у трампівського контрнаступу вкрай невеликі — і ось чому. Коли йдеться про російську допомогу Трампу — розслідування стосується здебільшого незаконного проникнення російських хакерів в інформаційну інфраструктуру конкурентів Трампа. А також маніпуляцій американською громадською думкою, вчинених "ольгінськими тролями". Себто про пряму атаку іноземної влади на американську виборчу систему, здійснену з корисливою для цієї влади метою.

Натомість коли (чи, радше, якщо) хтось візьметься розслідувати українську допомогу Гілларі Клінтон — ситуація виглядатиме абсолютно інакше. Йтиметься про те, що українські посадовці посприяли розповсюдженню (бо не Ситник із НАБУ, а агенти ФБР буцімто отримали копії "амбарної книги" регіоналів) інформації про "українські гешефти" керівника виборчого штабу Трампа Манафорта. Та й співробітники ФБР, в принципі, не фабрикували справи проти безневинних людей — а "вираховували" соціально небезпечного типа, який не хотів платити податки, підробляв банківську документацію, і при тому мав вплив на вищі ешелони політичного життя США. Як вони розпорядились отриманою інформацією — це, звичайно, питання, яке може зацікавити слідство. Але в будь-якому разі, цукерки в обгортці із написом "державна зрада" з цієї історії — на відміну від "російського сліду" - не вийде, і це розуміють як в демократичній партії, так і в команді Трампа.

Єдиний дійсно токсичний для Демократичної партій момент стосується історії з Грегорі Крейгом, юристом Білого дому часів президентства Барака Обами. Який нібито мав "залетіти" за аналогічними з Манафортом звинуваченнями. Але інформація про його прибутки з українських олігархів і несплачені податки так і не "сплила". Якщо цьому дійсно сприяли польові агенти ФБР, які здійснювали це розслідування — у них будуть неприємності. Як, звичайно, і в самого Крейга. Та серйозної шкоди як іміджу України, так і навіть Демпартії США вся ця історія навряд чи завдасть. Безумовно, в результаті ймовірних перипетій такого розслідування Україна знову опиниться на перших шпальтах американських газет. Але нічого сенсаційного і жахливого про нашу країну слідчі сказати не зможуть.

Втім, подібний сценарій трапиться тільки в тому випадку, якщо Дональду Трампу дуже поталанить. Оскільки до моменту публікації результатів розслідування спецпрокурора Мюллера стосовно самого Дональда Трампа залишаються лічені дні — якщо не години. При тому за рішенням законодавчої влади США результати цього розслідування будуть оприлюднені в повному обсязі. Після чого, ймовірно, господарю Білого дому доведеться на якийсь час забути і про "український слід", і про те, що "демократи робили під час виборів те саме".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ