Росія виходить з Меморандуму про "відкритий суходіл" зі США: Що це означає

Москва припиняє застосування Меморандуму про порозуміння між урядами Росії і Сполучених Штатів Америки щодо "відкритого суходолу"

Надія Клочко

Про це свідчить відповідне розпорядження прем'єр-міністра Росії Михайла Мішустіна, передає Depo.ua.

Відповідно до Меморандуму, сторони скасували поняття "закритих районів" і зняли з дипломатів обмеження на пересування по території країн, де вони працювали, за винятком об'єктів і місць, що вимагають для відвідування спеціального дозволу. Меморандум з "відкритого суходолу" діяв з 1992 року.

Про плани щодо виходу з меморандуму в Росії повідомили в квітні 2021 року, після введення США чергового пакета санкцій проти Москви.

Нагадаємо, закон про денонсацію Росією Договору про відкрите небо був ухвалений Держдумою 19 травня та затверджений Радою Федерації РФ 2 червня. Президент Росії Володимир Путін підписав закон про денонсацію РФ Угоди про відкрите небо 7 червня.  Як відомо, Росія почала вихід з Договору про відкрите небо у січні цього року. 

Довідка: Угода про відкрите небо була укладена у 1992 році, тоді учасницями стали 23 держави. Підписанти взяли зобов'язання надавати можливість здійснювати наглядові польоти над своєю територією на основі запиту в межах квот. Літаки, які здійснюють моніторинг, не повинні бути оснащені озброєнням. У 2017 році учасниками Договору було вже 34 країни.

В Україні місії спостереження виконує спеціальна ескадрилья "Блакитна стежа" у складі Повітряних сил Збройних Сил України. Для цілей ДВН в Україні використовується один аеродром "відкритого неба" – Бориспіль, де починаються та завершуються спостережні польоти над Україною (дальність спостережного польоту складає 2100 км).

У 2014 році США почала кампанію з заборони на польоти нових російських інспекційних літаків через високі розвідувальні характеристики.

22 листопада 2020 року США офіційно вийшли з Договору про відкрите небо. Причиною свого виходу у Вашингтоні назвали "невиконання Росією своїх зобов'язань в рамках цього договору".

Читайте також: Закрите небо над Кремлем: Чому Росія виходить з чергової безпекової угоди

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ