Закрите небо над Кремлем: Чому Росія виходить з чергової безпекової угоди

Після того, як США покинули Угоду про відкрите небо, у Москві спробували посварити Брюссель із Вашингтоном. А коли стало зрозуміло, що затія провалилася, Кремль вирішив грюкнути дверима

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Закрите небо над Кремлем: Чому Росія вих…
Фото: wikipedia.org

Сьогодні російське міністерство закордонних справ повідомило про початок процедури виходу з Угоди про відкрите небо. Аргументуючи подібний крок, у Москві абсолютно відверто констатують – причиною стало те, що США в листопаді 2020 року "під надуманим приводом" вийшли з цього договору, істотно "порушивши баланс інтересів держав-учасників".

Можна посперечатися про "надуманість" приводу, але те, що Вашингтон першим покинув цю угоду, є беззаперечним фактом. Що характерно, і в Білому домі серед причин свого рішення ключовою вважали Росію. Зокрема, Дональд Трамп, повідомляючи про вихід з угоди, заявляв: "Росія не дотримується договору, і поки вони не дотримуються - ми вийдемо".

Слід визнати, що ініціаторами руйнування безпекового механізму були не тільки Трамп і Путін. Заклики до виходу з угоди лунали у США іще в період правління Барака Обами.

Але саме за Трампа претензії до "російського стилю" виконання домовленостей були систематизовані, озвучені Кремлю, і після їх невиконання Вашингтон вийшов з угоди.

Повний список претензій США до Росії стосовно цього питання є на сайті Держдепу, а якщо ключових із них декілька. Перша полягала в тому, що російські літаки, замість того, щоб стежити за відсутністю підготовки до ведення бойових дій, намагалися розвідати американські військові об'єкти за допомогою сучасної електроніки і забезпечити наведення на них російських ракет. По-друге, Росія заборонила прольоти авіації США та інших учасників угоди над Калінінградською областю, де, на думку аналітиків Пентагону, розміщені значні арсенали, військові угрупування, і, не виключено, ядерна зброя. Також Росія заборонила прольоти над Абхазією та Південною Осетією, які фактично контролює, і намагалася примусити літаки США заправлятися в Криму – щоб формально визнати суверенітет Москви над анексованим регіоном.

США запропонували Росії припинити подібну практику, а коли почули у відповідь класичний лавровський рефрен "ви-самі-винні", із договору вийшли. Пообіцявши туди повернутися, коли з'явиться можливість літати не над просторами однієї шостої суші, а над калінінградськими арсеналами.

Втім, після виходу США Росія вирішила на прощання іще раз використати угоду. І запропонувала європейським країнам "зберегти" угоду, підписавши додаткові гарантії для Кремля, що інформація, отримана в ході польотів їхніх літаків, не буде передаватися США, і що вони дозволятимуть російським літакам пролітати над американськими військовими базами в Європі.

Вимога російської сторони явно здивувала європейських дипломатів. Як мінімум з двох причин. Перша з яких полягає в тому, що чинний текст угоди про відкрите небо і так не передбачає розповсюдження отриманої в ході обльотів інформації з країнами, що не є учасниками договору. А друга – в ЄС ніхто й ніколи не забороняв росіянам літати над базами США.

Втім, реальний дипломатичний сенс цього російського закиду, здається, полягав у тому, щоби ЄС зайвий раз подратував Трампа "співпрацею з Кремлем", і ще трохи зіпсував і без того далекі від ідеалу трансатлантичні стосунки.

Але коли минуло три місяці, і стало зрозуміло, що і Трамп скоро покине Білий дім, та і європейські дипломати не збираються виступати на бек-вокалі у відомства Лаврова, у Москві вирішили із договору таки виходити.

Вочевидь, обмежившись наміром на подальших Генасамблеях ООН розповідати про "американську воєнщину", яка зруйнувала черговий безпековий механізм.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme