Непростий вибір Зеленського: Чого домігся Кулеба в Будапешті

Попри позитивний тон, в якому пройшла прес-конференція Кулеби і Сійярто, слова учасників зовсім не означають, що Київ та Будапешт близькі до завершення багаторічного конфлікту

Роман Федюк

На перший погляд, дебютний закордонний візит міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби пройшов цілком непогано. Зі своїм угорським колегою, Петером Сійярто, Кулеба домовився і про спільне українсько-угорське будівництво лікарні в Берегово, і про відновлення роботи українсько-угорської економічної комісії, яка, здавалося, померла своєю смертю вже багато років тому, провівши останнє засідання у 2013 році, і про розбудову прикордонної інфраструктури – модернізацію пункту Чоп-Загонь та будівництво пункту Дийда-Берегдароц.

Але всі, бодай побіжно знайомі з тематикою українсько-угорських відносин, зрозуміли, що дипломатичний позитив мав досить-таки ритуальний характер. Хоч, можливо, і становив помітний інтерес для мешканців українського Закарпаття.

Справжня інтрига зустрічі полягала в іншому. Як писало Depo, причиною поспіху, з яким Кулеба, не дочекавшись кінця карантину, автомобілем вирушив до Будапешта, було бажання команди чинного президента України здійснити прорив у зовнішньополітичних відносинах. Себто, завершити довготривалий конфлікт між Києвом та Будапештом, який розпочався 2017 року із прийняття закону "Про освіту", що передбачає вивчення етнічними угорцями в Україні істотної частини шкільних предметів українською. У відповідь Угорщина зробила багато відверто недружніх дипломатичних рухів, і, після недовгого вагання, повністю заблокувала співпрацю України з НАТО.

І ось, починаючи з березня місяця, наближені до Зеленського політики й посадовці робили заяви про те, що Києву та Будапешту вдалося досягнути певного розуміння стосовно можливого виходу з конфлікту. Яке тепер потрібно опрацювати й кодифікувати дипломатам, після чого, в ході особистої зустрічі Зеленського та Орбана, ворожнечі буде покладено край.

Про ймовірність такого завершення історії говорив на прес-конференції після зустрічі з Кулебою і Сійярто. Зокрема, угорський міністр розповідав про прагнення Будапешта зняти обмеження на співпрацю України з НАТО. "Ми не хочемо зберігати блокування, наша мета – досягти домовленостей, - переконував він. - Ми бажаємо закрити всі дискусії, пов’язані із (українським – ред.) законом про освіту і про мову, і бажаємо досягти такого рішення, яке буде прийнятним і для угорців на Закарпатті. Я сподіваюся, що ми це (україно-угорський конфлікт – ред.) забудемо, що це піде в минуле".

Але при тому увагу привертає один момент. За підсумками зустрічі Кулеба заявив, що передав угорському колезі проект спільного меморандуму Зеленського та Орбана, який пропонується підписати в ході їх зустрічі.

Натомість Орбан ні слова не сказав про отриманий меморандум. Але неодноразово наголосив, що стосунки між Києвом та Будапештом блокує не лише українське освітнє законодавство, але також і закон про мову. "Угорщина чекає на вирішення проблем із питанням освіти та із законом про використання державної мови", - зазначив він на прес-конференції.

Цих два факти демонструють, що ймовірний "українсько-угорський мир" наразі є досить далеким від реалізації. Оскільки запропонований українською стороною меморандум не міг передбачати заміни одразу двох резонансних законів без пропрацювання цього питання з парламентарями (від яких, ясна річ, якась інформація потрапила б у публічний простір). Натомість без таких змін Угорщина також не готова до поступок.

Що, в сухому залишку, залишає враження, що команда Зеленського не набагато ближче до фіналу конфлікту, ніж, наприклад, команда Порошенка два роки тому.

Звичайно, зараз з угорського боку є більший запит на завершення конфліктної ситуації, і відсутня різка особиста антипатія, яка мала місце між попереднім українським президентом та Орбаном. Але все це ніяким чином не міняє принципової позиції Будапешту. Рівно як і непростого вибору "між мовою і співпрацею з НАТО", який, ймовірно, доведеться робити чинному президентові України.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ