У Раді назвали питання, які не можна виносити на референдум

На всеукраїнський референдум не можна буде виносити п'ять питань, оскільки вони суперечать Конституції України

Про це заявив перший заступник спікера парламенту Руслан Стефанчук в ефірі "Свободи слова з Савіком Шустером", пише Depo.ua.

За словами першого віце-спікера, референдум може розв'язати будь-яке важливе загальнонаціональне питання, окрім п'яти позицій.

"Є п'ять речей, які не можуть бути предметом референдуму, тому що вони слідують з Конституції. Це ті, які суперечать Конституції України і європейським нормам про права людини. Друге – які звужують права людини", – сказав Стефанчук.

Також він вважає, що на референдум не можна виносити питання, які суперечать територіальній цілісності. Водночас забороняється розглядати питання амністії, податків.

"І п'яте – які стосуються рішень судових органів (наприклад, про їх скасування, – ред.)", – наголосив Стефанчук.

Відомо, що 26 січня народні депутати ухвалили в цілому проект закону №3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум.

Про що йдеться у законопроекті про референдум

Документ №3612 передбачає такі види всеукраїнського референдуму за предметом:

  • затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;

  • розв'язання питання загальнодержавного значення;

  • зміна території України;

  • втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Водночас не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, що:

  • суперечать положенням Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацію прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї;

  • спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;

  • стосуються законопроєктів з питань податків, бюджету, амністії;

  • віднесені Конституцією і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

На всеукраїнський референдум може виноситися одне питання.

Ключовою новацією законопроекту є визначення можливості введення електронних процедур при організації та проведенні референдуму, в тому числі електронних голосувань. Це питання розроблялося на основі вивчення зарубіжного законодавства та досвіду його застосування.

Нагадаємо, 26 січня вранці з'явилася інформація, що головний "слуга" у Раді Давид Арахамія попередив народних обранців про ймовірне виключення з фракції у разі непідтримки законопроекту про всенародний референдум.

Згідно з інформацією на сайті парламенту, 226 "слуг народу" проголосували "за" документ. 18 нардепів з фракції були відсутні на голосуванні, а ось двоє вирішили таки не підтримувати законопроект – хто ці особи можна дізнатися за посиланням.

Читайте також: Закон про референдум: Що ухвалила Рада і в чому небезпека

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада