Створення Соборної церкви: Коли почнеться православна війна за Україну

Поки проект помісної церкви не буде реалізований, політикам слід забути про піар на цій темі

Юрій Васильченко

Петро Порошенко зібрав лідерів фракцій парламенту, аби повідомити: в УПЦ КП та УАПЦ всі ієрархи підписали відповідне звернення до Варфоломія, тепер ініціативу має підтримати парламент. За словами президента, двері до підписання відкриті і для інших церков. Таким чином, процес створення соборної церкви за підтримки держави почався. Але радіти зарано.

Вселенський патріарх неодноразово обіцяв сприяти в набутті УПЦ незалежності. Востаннє предстоятель говорив про це публічно у березні минулого року під час зустрічі з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом. "Молимося за те, щоб український народ об'єднався в одній церкві, - зазначив тоді Варфоломій І. - Материнська церква Константинополю допоможе вам отримати таку об'єднану церкву". А в листопаді 2016 року під час візиту до Стамбулу з Вселенським Патріархом зустрічався голова ВР Андрій Парубій. Тоді ж був анонсований візит предстоятеля до України, який досі так і не відбувся. Значно раніше, ще за президенства Віктора Ющенка 25 липня 2008 року, Константинопольському патріарху у Києві влаштували шикарний прийом з нагоди 1020-річчя Хрещення Русі. Після того Варфоломій так і не почав процедуру визнання незалежності української церкви. Не виключено, що цього разу він прибуде до нашої столиці на 1030-річчя Хрещення, аби проголосити історичне рішення.

Хоча не варто поспішати з висновками, бо тут виникає друга нездоланна досі проблема – яку саме з гілок УПЦ визнавати. Спроби екуменічного діалогу за часів митрополита Володимира Сабодана по смерті предстоятеля філії московської церкви в Україні були згорнуті. Нинішнього главу церкви Онуфрія навряд чи можна назвати тією особою, яка зацікавлена у повній незалежності церкви. А сподіватися, що від УПЦ МП почнуть відколюватися дисиденти... На жаль, на вищих щаблях там таких немає, а низових просто відлучатимуть.

На останньому архієрейському соборі РПЦ в Москві, який відбувся у листопаді минулого року, УПЦ МП отримала окремий розділ в статуті Московського патріархату. Тепер вона є незалежною і самостійною в своєму управлінні з правами широкої автономії, але все одно залишається в лоні РПЦ. Такого статусу Онуфрію та іншим батюшкам УПЦ МП вистачає, адже він дає три важливі речі. Перша: кошти за відправлення культу акумулюватимуться в Києві. Друга – на територію України загальноцерковний суд Моспатріархії не поширюється, що важливо для влади у церкві самого Онуфрія. Очевидно, довіра до нього у патріарха Кирила така значна, що у Москві не сумніваються – унію з "розкольником" Філаретом він не укладатиме. І, третя важлива річ – формально незалежний статус рятує УПЦ МП від наслідків можливого прийняття Радою законопроекту, котрий визнавав би цю церкву такою, керівні органи якої знаходяться на території країни-агресора. Тепер Онуфрієвій церкві нічого такого не пред'явиш.

Але повернемося до варіанту плідного контакту між двома ключовими гілками православ'я в Україні. На тому ж архієрейському соборі оприлюднили листа патріарха Філарета з пропозицією діалогу. Правда, зміст його послання московські попи інтерпретували по-своєму. В Україні ж переписка Філарета з РПЦ дуже багатьма сприйнялася ледь не як зрада. Аргументи, що патріарх послуговувався інтересами виключно майбутньої соборної церкви не сприймалися, адже діяльність УПЦ МП в нашій державі значною частиною суспільства оцінюється вкрай негативно. Мовляв, з людьми, які молилися за бойовиків на Донбасі, немає про що домовлятися в принципі. Та з огляду на оголошення про початок створення помісної української православної церкви, ті листи Філарета виглядають дещо інакше.

Можна припустити, що останні місяці могла вестися підготовча робота, яку не афішували в пресі, наслідком чого і стали предметні переговори Порошенка з Варфоломієм. Онуфрію запропонують приєднатися до патріарха Філарета і митрополита Макарія, той відмовиться, бо Москва не дозволить, після чого або ж відбудеться визнання того суб'єкту, який виникне після злиття УПЦ КП й УАПЦ, або ж Вселенський патріарх почне задкувати, обіцяючи визнати українську церкву лише після того, коли домовляться всі. Звідки таке припущення? Бо він не хоче сваритися з багатим і впливовим Кирилом.

Потрібно розуміти ще дві речі. Перша: при об'єднанні автокефалів з Київським патріархатом буде ще та епопея. Підписати листа до Варфоломія не проблема, домовитися всередині – оце проблема. Особливо, коли ззовні будуть різні вкидання, а вони неодмінно будуть, адже поява української церкви відриває Україну від Москви остаточно. Аби цього не відбулося, вкладатимуться мільярди. Друга важлива річ – до закінчення процесу політикам потрібно забути про піар на цій темі. Нехай внесок кожного оцінюватимуть історики.

Фото УНІАН

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада