Відкладений локдаун: Чого українська влада боїться більше ніж коронавірусу

Українська влада постійно відстрочує момент введення жорсткого карантину, встановлюючи все нові й нові "висоти" кількості захворілих як умову запровадження обмежень. З боку це виглядає або як маніпуляція громадською думкою, або як погане розуміння владою того, що відбувається в країні

Антон Коломойцев

Розповідаємо, чому влада відтягує запровадження жорсткого карантину і чи є для того політичні причини.

Локдаун знову переноситься

Кілька днів тому, на етапі близько 6 тисяч захворілих на добу, президент Володимир Зеленський заявив, що тотальний карантин очікує країну, коли кількість випадків, які виявляються щодоби, сягне 9,5 тисяч.  Але виявилося, що чекати таких показників доведеться лише кілька днів. Тож у ОП раптово переглянули свою позицію і з локдауном вирішили почекати вже до 15 тисяч підтверджених випадків.

"Місяць тому ми вважали, що за 9,5 тисяч захворілих на день наша медицина зупиниться - не буде вистачати ліжок в інфекційних лікарнях та медиків. На сьогодні міністр Степанов правий, що за 15 тисяч ми можемо ввести локдаун", - передала слова Зеленського його пресслужба.

Але кількість хворих продовжила збільшуватися і за кілька днів виявилося, що й 15 тисяч - далеко не привід вводити жорсткий карантин, адже медична система зможе витримати і такі цифри. А от вже при 20 тисячах, вважають посадовці, можна починати. Саме при таких показниках, оголосив міністр Максим Степанов, в країні не залишиться жодного вільного ліжка для прийому наступного хворого. "Якщо ми дійдемо до цифри 20 000 на добу, ми будемо мати 100% заповненість ліжкомісць разом з мобільними госпіталями", - зазначив міністр в інтерв'ю ТСН.

Степанов ввів у обіг нове поняття, яким до цього широко не оперували у медіа - "медичний локдаун". Таким чином він характеризує колапс медичної системи. "Я не хочу нікого лякати, просто хочу, щоб всі розуміли, що буде далі відбуватися. У критичному випадку треба буде вводити протоколи, які називаються "медичне сортування". Це та реальність, яка є, якщо всі 52 тисячі ліжок будуть заповнені. У нас зараз приріст одночасного перебування в лікарнях - плюс 2,5-3 тисячі чоловік за тиждень. Минулого понеділка було 22 тисячі чоловік, в цей - вже 25 тисяч", - зазначив він.

Коли ляже медична система

Очевидна вичерпність медичних резервів вже змусила вдатись до жорстких заходів європейські країни. Так, закриваються громадські заклади у Франції та Німеччині, де темпи зростання захворюваності також є високими. Тамтешні медики розраховують побачити результат від запровадження карантину через два тижні.

Тим часом в Україні влада продовжує діяти досить суперечливо і при явних обмеженнях можливостей медичної системи, підводить ситуацію до критичної межі. "Медичний локдаун", за словами Степанова, настане, якщо, за сьогоднішнім рівнем виявлення хвороби і тестування - до 18% в Україні налічуватиметься 20 тисяч хворих на добу і не залишиться жодного медичного ліжка. Таку логіку міністра дуже важко зрозуміти, адже навряд чи можна розраховувати, що введення жорсткого карантину дасть моментальний результат - для того, аби збити вал захворюваності при досягненні кількості 20 тисяч випадків щодоби, має минути як мінімум кілька тижнів. А в цей час кількість хворих, в тому числі і важких, продовжить зростати. І місць для них вже не буде не те, що в лікарнях, а й в мобільних госпіталях. Не вистачить на всіх і медичних працівників, дефіцит яких явно відчувається вже сьогодні і змушує міністерство підключати до роботи в інфекційних лікарнях інтернів та студентів медвишів.

Чергова суперечність полягає в тому, що наші борці з коронавірусом, схоже, геть не знають ані своєї країни, ані своїх громадян. "У нас всі рішення, які приймає МОЗ, це рішення медиків", - заявляє Степанов. При цьому робить обмовку, що міністерство враховує не лише медичні фактори. "Тут є інша складова, яку ми завжди враховуємо - це життя нашої країни. Але я можу впевнено заявити: якщо всі правила, розроблені Міністерством охорони здоров'я, будуть дотримуватися, ми 100% пройдемо цей період без локдауна медичної системи. Це не той випадок, коли цих правил можна дотримуватися, а цих - ні. Ні. Все повністю. Якщо написано, що в ресторані може бути чотири людини за столом - точка. Не може бути п'ятої людини. Якщо написано, що дистанція повинна бути півтора метра, то це півтора метра". 

Таке враження, що глава МОЗ вже давно пішов на самоізоляцію разом і своїми колегами, не виходить з кабінету навіть в інтернет і не бачив масок на підборідді, перезавантаженого громадського транспорту, черг в супермаркетах, столиків в кафе, нічних клубів, які і не думали закриватися після 22ї чи 23ї години. З яких див громадяни, які азартно порушували всі правила коронавірусної безпеки починаючи з березня, почнуть їх суворо дотримуватися зараз?

Причому не варто піддаватися спокусі звалити все на дурних інфантильних громадян. Після "Епіцентру", "Велюру", "Ібіци", депутатів і міністрів без масок та викривальних зізнань санітарного лікаря Ляшка про весняне "залякування", можна зрозуміти небажання суспільства дотримуватися нових правил, коли для обраних є виключення. Тепер заклики вдягати маску, дотримуватися дистанції, залишатися вдома викликають здебільшого роздратування, агресію і бажання чинити наперекір. Нехай навіть і собі на шкоду (це тим, хто ще не захворів, буде дуже важко довести). 

Тож, за логікою Степанова, медичного локдауну Україні не уникнути. Звісно, якщо він і Зеленський не заявлять, що для нього треба вже не 20, а, скажімо, 40 тисяч захворілих на день. Щоправда, кількість ліжок і медиків від цього не виросте... 

Яку гучну заяву скоро зробить Степанов

Після весни-2020, яку українці відсиділи по домівках, проївши всі свої заощадження, втративши подекуди бізнес, роботу, родину і все одно отримавши перспективу захворівши на короновірус, не отримати нормального лікування, глава уряду намагається уникати слова "локдаун".  В Шмигаля використовують словосполучення "адаптивний карантин", розставляючи на мапі жовті, червоні та помаранчеві прапорці, які по суті, не впливають на рівень дотримання карантину в регіонах. Це було зрозуміло з перших же днів, коли міста, що опинилися в червоній зоні, відмовилися дотримуватися жорстких правил.

Єдине, що могло би змусити громадян і бізнес підкоритись зараз -  посилення каральних заходів з боку правоохоронних органів. Але тут вмикається вже інший, політичний, фактор, що змушує владу Зеленського і грозити страшними карами на кшталт штрафів за проїзд в маршрутці без маски і водночас не надто "закручувати гайки". Ситуація, в якій нині перебуває Банкова: конституційна криза, падіння рейтингу президента і "слуг" і невтішні результати на місцевих виборах сильно обмежує команду голови держави у можливості маневрування. І змушує плисти за течією коронавірусної пандемії, щоразу піднімаючи планку локдауну (9,5; 15; 20 тисяч). Тому дуже цікаво, яку заяву невдовзі зробить Степанов: про те, що 20 тисяч - це ще не медичний локдаун, або про те, що суворі правила, рекомендовані МОЗ, таки подіяли і зріст кількості хворих сповільнився.

Читайте також: Конституційна криза. Чому цей тиждень - вирішальний для Зеленського

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада