Політичне правосуддя: Чи ліквідує суддя Вовк партію "Слуга народу"

Окружний адмінсуд столиці отримав позов про скасування реєстрації партії "Слуга народу". У цьому суді лежать аналогічні позови і щодо інших партій, що робить ОАСК вагомою складовою політичної системи країни

Ігор Петренко

Деталі позову щодо анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії "Слуга народу" широкому нам наразі невідомі, як немає інформації і про автора позову. У суді повідомляють лише, що позивач просить визнати протиправною бездіяльність Мін’юсту щодо невиконання положень закону "Про політичні партії в Україні" і нездійснення подання до суду щодо анулювання свідоцтва про реєстрацію політичної партії "Слуга народу". Також позивач просить ОАСК зобов’язати Мін’юст звернутися до суду щодо анулювання реєстраційного свідоцтва "Слуги".ОАСК поки вагається, чи відкривати провадження за цією позовною заявою.

Тим часом провадження за іншим позовом – щодо заборони діяльності "Партії Шарія" через порушення нею закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" - ОАСК таки відкрив. Розгляд цієї справи здійснюватиметься за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін.

Взагалі Окружний адмінсуд столиці є постійним джерелом скандальних новин. Саме зараз відбувається черговий етап протистояння між керівництвом ОАСК і Національним антикорупційним бюро, яке розслідує справу щодо діяльності деяких суддів Окружного адміністративного суду Києва. Нагадаємо, 17 липня НАБУ оголосило підозру у створенні злочинної організації і спробі захоплення влади голові Окружного адміністративного суду Павлу Вовку, його заступнику Євгену Аблову, п’яти суддям і главі Державної судової адміністрації Зиновію Холоднюку. Підозри ґрунтуються на записах розмов у кабінеті Вовка, частина з яких була оприлюднена на пресконференції директора НАБУ Артема Ситника і тодішнього керівника управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергія Горбатюка. На тих плівках начебто Вовк та інші представники суддівської системи говорять про тиск через суди на різні органи влади, щоб отримувати потрібні рішення. Сам Вовк назвав записи фальсифікацією і заявив у Фейсбуці, що вважає звинувачення справою рук іноземних агентів.

Своєю чергою, в НАБУ підвищують ставки і обіцяють оголосити Павла Вовка і кількох його суддів у розшук, якщо ті ховатимуться від викликів і не з’являться на допит до НАБУ 10 та 11 серпня.

Екстраординарна ситуація, що складається довкола Окружного адмінсуду Києва, змушує дещо інакше поглянути на обставини, пов’язані з поданням до цього суду позовів щодо припинення діяльності партій.

Адже роль Окружного суду в судовій системі України, та й у вітчизняній системі політичній, дуже важлива. Точніше, вона, ця роль, унікальна. За Кодексом адміністративного судочинства України, лише Окружний адмінсуд Києва, куди входять 49 суддів на чолі зі згаданим Вовком, має повноваження розглядати публічно-правові спори, тобто ті, в яких однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень. Іншими словами, ОАСК уповноважений розглядати справи, відповідачем у яких є органи державної влади чи місцевого самоврядування, або їхні посадові особи.

Під час Революції Гідності Окружний суд виніс низку рішень, якими заборонив протести. Пізніше він ухвалював не менш одіозні рішення, зокрема, поновив Романа Насірова на посаді голови Державної фіскальної служби,заборонив Петру Порошенку призначати членів Вищої ради правосуддя за президентською квотою, заборонив Державному бюро розслідувань проводити конкурс до Ради громадського контролю. 18 квітня 2019 року цей суд, за позовом мільярдера Ігоря Коломойського, визнав незаконною націоналізацію "Приватбанку". 22 квітня 2019 року Окружний адмінсуд зупинив процес перейменування Української православної церкви Московського патріархату відповідно до розташування керівних інституцій цієї церковної структури у Москві – як мало би бути згідно з ухваленим Верховною Радою законом.

Фінальним акордом помсти ОАСК попередній владі, з якою суд начебто конфліктував, (хоча жодних кадрових рішень щодо Окружного адміністративного команда Порошенка так і не ухвалила) став початок розгляду – синхронно з перемогою Володимира Зеленського на президентських виборах-2019 – кількох позовів про заборону виїзду з України топ-чиновників часів Порошенка.

Виходить, що фактично ОАСК може заблокувати будь-яке рішення державної чи місцевої влади та фактично керувати державою. Сьогоднішня державна влада, безумовно, розуміє масштаб впливу Окружного суду і намагається взяти його під контроль. Але поки цей план провалюється.

Та самі по собі такі спроби, особливо на тлі намагань Антикорупційного бюро розслідувати діяння Вовка і Ко, вочевидь дратують чільних осіб Окружного. І вони вдаються до превентивних кроків у відповідь.

Зрозумівши диспозицію, можна розглянути кілька версій появи в ОАСК позову про припинення діяльності "Слуги народу". По-перше, Павло Вовк, який відверто пояснює активність антикорупціонерів бажанням очільника Антикорупційного бюро Артема Ситника позитивно проявити себе в очах Банкової, може перейти в контрнаступ і продемонструвати свою здатність попсувати нерви чинній владі. За цією версією фактично Банкова зіткнулася з шантажем: або ви припините тиск на нас – або ми визнаємо вашу "Слугу" неіснуючою партією акурат перед місцевими виборами (на яких позиції провладної партії в багатьох регіонах і без того не вражають міцністю).

Інша версія: позов про фактичну ліквідацію "Слуги" подано як відповідь на такий самий позов щодо заборони партії Анатолія Шарія. Який, до речі, звинуватив у координації позову Банкову. Але, як уже повідомляв Depo.ua, далеко не факт, що ідея ліквідувати цю партію виникла саме у команді Зеленського: якби Банкова дійсно бажала прикрити партію скандального блогера, то куди простіше було би це зробити, провівши "розмову" силовиків з його спонсорами в Україні (зокрема, в числі таких ЗМІ називають родину колишніх "регіоналів" Кацуб, що мешкають у Харкові). А забороняти партію через Окружний адмінсуд, а потім залежати від "милості" його суддів – не найпростіший шлях.

Хоча не варто відкидати і спроби, треба визнати, досить недолугого піару з боку самих "слуг". Вони могли скористатися шаблоном, випробуваним на президентських виборах 2019 року, коли якийсь Антон Хилько, спостерігач від громадської організації "Українська асоціація акціонерів", вимагав від суду скасувати реєстрацію кандидата на пост президента України Володимира Зеленського. Буквально напередодні дня виборів. Шостий апеляційний адміністративний суд Києва відхилив позов, не виявивши спроби підкупу виборців з боку кандидата. У нас завжди любили тих, кого "ображають", можуть вирішити в партії влади, тому рік тому ця історія, що скидалася на виставу, зіграла на руку Зеленському. Але ж минув рік, і сьогодні це вже не про "Слуг", які завдяки волевиявленню більшості громадян мають, принаймні поки що, монополію на владу в країні.Та найбільш достовірною з усіх версій видається та, сліди в якій ведуть до самого ж Окружного адміністративного суду столиці. В разі, якщо вона виявиться найбільш близькою до реального стану справ, Банковій доведеться або щось робити з ОАСК, який відчуває себе самостійною силою в системі державної впади, або… здатися на милість переможця.

Остання новина з цих полів на данний момент полягає в тому, що Печерський районний суд столиці зобов’язав генерального прокурора Ірину Венедіктову забрати у НАБУ і передати в інший орган кримінальне провадження щодо судді Вовка. Це може означати як і те, що від Вовка відчепилися з претензіями, через що й позов скоро, цілком вірогідно, ляже під сукно і те, що справі "слуг" таки дадуть хід і тоді у Вовка будуть розв’язані руки, щоб добряче попсувати нерви правлячій партії і надовго відбити Банковій бажаня зробити ОАСК більш керованим.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада