Спадок від Богдана: Чи підбере Єрмак "Довіру" Веревського

Парламентську групу "Довіра" пов’язують з аграрним мільярдером Андрієм Веревським. Також у групі простежуються впливи Андрія Богдана, колишнього глави ОП, який, подейкують, передав групу у "спадок" своєму наступнику на цій посаді Андрію Єрмаку

Ігор Петренко

Із 6 грудня минулого року в парламенті існує депутатська група під назвою "Довіра". На сьогодні до її складу входять 17 парламентаріїв – це мінімально можлива кількість членів групи в цьому скликанні. Склад групи з моменту її створення і досі не поповнився жодним новим нардепом. Зате ніхто з дійсних членів "Довірі" не зрадив. Головує у групі безпартійний самовисуванець від округу №147 на Полтавщині, депутат трьох скликань поспіль Олег Кулініч. Його заступником є Валерій Лунченко, мажоритарник від Закарпаття (округ №71) і ексголова Закарпатської облдержадміністрації у 2014 році.

"Наша депутатська група – це не партія й не політичний проект. Це майданчик, за допомогою якого кожному з нас як депутату-мажоритарнику буде значно легше донести свою думку і до керівництва Верховної Ради, і до уряду, і до Президента. А також ефективніше відстоювати інтереси наших виборців та організувати злагоджену роботу в парламенті", – визначив завдання об’єднання керівник групи на своїй сторінці у Фейсбук.

У "Довірі", куди увійшли лише мажоритарники, можна виокремити кілька груп, зокрема за географією виборчих округів. Закарпаття у групі представляють згаданий Лунченко, Роберт Горват (округ №68) і знаний у політичних колах парламентський старожил Василь Петьовка (72-ий округ), для якого це скликання – вже четверте в стінах Ради. Від Галичини у "Довіру" увійшли висуванець партії "Самопоміч" Павло Бакунець (округ №122, Львівська область), Андрій Кіт (125-ий округ на Львівщині), Микола Люшняк (166-ий округ, Тернопільщина) і їхній неформальний лідер, нардеп трьох скликань поспіль Андрій Іванчук (округ №88, Івано-Франківщина).

Є у "Довірі" мажоритарники від центральних областей: крім Кулініча, це Володимир Арешонков (округ №64, Житомирщина), Микола Бабенко (90-ий округ, Київщина), Валерій Давиденко (округ №208, Чернігівщина) і Борис Приходько (округ №210, Чернігівська область).

Велике представництво у групі має Донбас. До "Довіри" входять Сергій Вельможний (112-ий округ на Луганщині, член партії "Наш край", радник голови благодійного фонду Сергія Шахова – який теж є членом цієї групи), Максим Єфімов (48-ий округ, Донеччина), Олександр Ковальов (завдяки здобутим 220 голосам переміг на найменшому в Україні окрузі №51 з двома дільницями на Донеччині, перший у дев’ятому скликанні Ради кнопкодав, Олександр Сухов (107-ий округ, Луганщина, ще один радник голови фонду Сергія Шахова). І, звісно, сам Сергій Шахов (переможець по одномандатному округу №114 в Луганській області, самовисуванець).

Якщо ж препарувати "Довіру" в розрізі колишньої фракційної приналежності її членів у парламенті минулого, 8-го скликання, то тут представлені ексчлени двох депутатських груп - "Партія Відродження" (Кулініч) і "Воля народу" (Шахов, Петьовка) і двох фракцій - "Народний фронт" (Лунченко, Іванчук) та "Блоку Петра Порошенка" (Арешонков, Горват, Кіт, Люшняк, Давиденко, Єфімов).

Утаємничені в кулуарні перипетії експерти зазначають, що ініціатором і мотором створення групи "Довіра" був мільярдер з аграрного сектору, президент найбільшого українського виробника і експортера соняшникової олії – холдингу "Кернел Групп" Андрій Веревський. Крім нього, співзасновником "Кернел Групп" з 2015 року за відкритими даними є нардеп Віталій Хомутинник, виходець із Партії регіонів. Сам Веревський зараз перебуває поза стінами парламенту, але на політичні процеси впливати намагається.

У цьому контексті заслуговує на увагу постать керівника групи Олега Кулініча. Він був помічником Веревського, коли той працював народним депутатом V та VI скликань від "Блоку Юлії Тимошенко". Після чого й сам тричі обрався до Ради від округу на Полтавщині. Уперше, але без успіху, балотувався до парламенту ще 2007 року – як №403 у списку Блоку Юлії Тимошенко. Був депутатом Полтавської обласної ради за списком БЮТ. 2012 року вперше ставши депутатом парламенту, приєднався до фракції Партії регіонів, звідки вийшов у лютому 2014 року за наслідками Революції Гідності та приєднався до групи "Економічний розвиток". Наступного року балотувався до Полтавської обласної ради вже як №1 списку партії "Відродження". До попереднього 8 скликання був обраний за 147-им округом як безпартійний самовисуванець. Був членом депутатської групи "Партія "Відродження" і президії політради "Відродження". Головував у підкомітеті з питань земельних відносин комітету ВР з питань аграрної політики.

У вересні 2017 року представники міжнародної організації Transparency International представили дослідження, згідно з яким, частина народних депутатів мали конфлікт інтересів, поєднуючи політичну діяльність і бізнес. В дослідженні фігурує і Кулініч, якого організація вважає лобістом компанії "Кернел" у парламенті. Помічники депутата Кулініча в минулому скликанні Володимир Макар, Юлія Мовчан та Олена Києвець були засновниками "Кернел". Серед лобістів "Кернел" також називали народного депутата Андрія Кота, який теж зараз у групі "Довіра".

Є що розповісти і про інших членів групи. Експерти Руху "Чесно" повідомляють, що 12 депутатів "Довіри" є фігурантами антикорупційних розслідувань. 10 депутатів раніше ловили на кнопкодавстві, зокрема аж 92 рази – ексзаступника голови фракції "Народний фронт" Іванчука. Одним із кнопкодавів Ради 9-го скликання виявився Роберт Горват.

Цікаво, що у принципових голосуваннях "Довіра" часто підставляє плече монобільшості. Так було, зокрема, 13 листопада під час голосування за основу проекту закону щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (№2178-10). Більш сильними позиції "Слуги" тоді зробило голосування за земельну реформу 13 мажоритарників, серед них 6 членів нинішніх членів тоді ще не створеної групи "Довіра": Павло Бакунець, Роберт Горват, Андрій Іванчук, Валерій Лунченко, Василь Петьовка і Борис Приходько. Кулініч при голосування утримався.

Цікаво, що з усіх питань, які розглядає Рада, члени групи натискають на своїх пультах для голосувань лише кнопки "за" або "утримався". За перші три місяці роботи Ради 9 скликання депутати з "Довіри" єдині з усіх фракцій не голосували "проти", водночас дали менш ніж 35% голосів "за", проаналізували в "Чесно". Найбільше зелену кнопку "за" в унісон із фракцією "Слуга народу" натискав Арешонков. Найбільш активно "Довіра" підтримує проекти законів, які стосуються соціальної політики.

Деякі джерела пов’язували групу "Довіра" із впливом ексглави Офісу президента Андрія Богдана, який навзамін за депутатські голоси міг сприяти лідерам групи у наданні правильних відповідей на їхні запитання зі сфери бізнесу. І після заміни Богдана на Андрія Єрмака спостерігачі не виключають, що згадана група діятиме в тому ж напрямку, змінить свого "куратора" у коридорах влади та продовжить існувати як сателіт домінуючої політичної сили – "Слуги народу", підтримуючи її у важливих питаннях та намагаючись лобіювати бізнес-інтереси своїх бенефіціарів. Утім все ж цікавим залишається питання, наскільки ця група мажоритарників збереже своє лояльне ставлення до "слуг" після прийняття закону про обіг земель…

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада