Чому Фірташ більше не хоче бути "роботодавцем"

Те, що олігарх Дмитро Фірташ пішов, хоч і формально, з посади голови Федерації роботодавців України свідчить про те, що він готується до екстрадиції у США

Дмитрий Качура

Учора у Федерації роботодавців України замість олігарха Дмитра Фірташа та, по суті, головного бенефеціарія даної організації, обирали нового керівника. В результаті, федерацію очолив голова спостережної ради ВАТ "Ветропак Гостомельський склозавод" Дмитро Олійник, який за час перебування Фірташа в Австрії, фактично керував ФРУ. Варто зазначити, що екс-депутата Київради від БЮТ Олійника називають одним з найвідданіших людей з команди Фірташа. У 2010-2011 роках Олійник вже очолював Федерацію роботодавців України, а з кінця 2011 року до сьогоднішнього дня був заступником Голови ФРУ з економічних питань.

Формально зміна голови ФРУ видається несуттєвим моментом. Навіщо такі дивні пертурбації, якщо в реальності управління залишається у Фірташа? Втім, схоже, що ця історія – це серйозний сигнал, що олігарх, що вже більше двох років перебуває у Австрії, готується до серйозних неприємностей, і вже зараз обрізає "хвости". Так, після того як у кінці серпня Конституційний суд Австрії відмовив у розгляді подання олігарха, у якому він вимагав визнати неконституційною угоду про екстрадицію між Австрією і Сполученими Штатами, залишилася лише апеляційна інстанція, яка може розглянути рішення по Фірташу до кінця вересня.

Є всі підстави для того, щоб очікувати, що апеляційний суд ухвалить рішення про екстрадицію Фірташа. Варто зазначити, що згідно з розслідуванням, починаючи з 2006 року індійським чиновникам українським олігархом нібито було передано близько $18,5 млн в обмін на отримання дозволу на розробку гірничодобувної шахти в індійському штаті Андхра-Прадеш. Щорічний прибуток від проекту мав сягнути $500 млн.

Варто зазначити, що корупційні злочини, у яких звинувачують українського олігарха в штатах належать до тяжких: йому загрожує 20 років в'язниці. Крім того, Фірташ може позбутися свого багатства: американські обвинувачі збираються домагатися конфіскації всіх активів бізнесмена, якими він володіє через холдингову компанію Group DF.  

Власне в історії з уходом Фірташа з ФРУ криється бажання олігарха  хоч якось зберегти активи від довгої американської руки правосуддя. Почав з Федерації роботодавців України. Можна не сумніватися, що у разі чого в останній момент перед отриманням рішення про one way ticket Фірташ спробує позбавитися й іншої власності.

У контексті подій навколо телеканалу "Інтер" дуже цікаво, що вирішить робити Фірташ з цим надцінним ресурсом, ціна якого у 2013 році складала понад два мільярди доларів. Не виключено, що повний контроль за каналом в такому разі спробує взяти давній партнер Фірташа екс-голова АП часів Януковича Сергій Льовочкін.

У будь-якому разі, можна не сумніватися, що війна за фірташівський спадок (а тут варто згадати про облгази, обленерго та багато іншого майна) може стати одним з головних трендів в Україні. Поділ імперії Фірташа – це занадто ласий шматочок для будь-кого з олігархів…

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада