Всесвітній день людей з синдромом Дауна: Як можна допомогти незвичайним людям

21 березня відзначається Всесвітній день людей з синдромом Дауна (World Down Syndrome Day)

Depo.ua розкаже про цей день.

Історія Всесвітнього дня людей із синдромом Дауна

Міжнародний день людини із синдромом Дауна (World Down Syndrome Day) відзначається щорічно 21 березня. Дата була вибрана не випадково - це символічне позначення самого синдрому Дауна, причиною якого є трисомія однієї з хромосом: у людини, яка страждає на це захворювання, 21-а хромосома наявна у трьох копіях.

У перекладі на "мову календаря" вийшло 21-е число третього місяця.

За статистикою ВООЗ, в світі із синдромом Дауна народжується кожна 700-а дитина. Це співвідношення однакове в різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарках. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров'я, звичок і освіти.

Що таке синдром Дауна: Важливі факти

Синдром Дауна характеризується певним набором фізіологічних особливостей - таких, як "пласке обличчя", шкірна складка на шиї, гіперрухомість суглобів, м'язова гіпотонія і деякі інші. А головне, дитина з таким розладом розвивається помітно повільніше від своїх однолітків. Незважаючи на поширену думку про нездатність таких дітей до навчання, вони цілком можуть освоїти як навички догляду за собою, так і більш складні дії.

Це найчастіше генетичне відхилення у світі. Його не можна "вилікувати", ним неможливо "заразитися", адже це не хвороба. Однак у людей із синдромом Дауна часто буває знижений імунітет і цілий ряд супутніх захворювань, а тривалість їхнього життя в середньому, менша, ніж у інших, інформує uamodna.com.

Кожна 700-а дитина у світі народжується з синдромом Дауна. Це співвідношення однакове в різних країнах, кліматичних зонах, соціальних прошарках. Воно не залежить від способу життя батьків, їх здоров’я, шкідливих звичок, харчування, достатку, освіти, кольору шкіри чи національності. Хлопчики та дівчатка народжуються з однаковою частотою. Батьки при цьому мають нормальний набір хромосом (каріотип).

Дітям із синдромом Дауна, дійсно, складніше розвиватися, ніж їхнім звичайним одноліткам. Але за підтримки сім'ї та допомоги фахівців вони, як і інші малюки, вчаться ходити і говорити, читати і писати, малювати і кататися на велосипеді, займатися музикою і спортом, отримують освіту. І звичайно, вони здатні дружити, захоплюватися, закохуватися, бути щасливими і робити щасливими інших.

Хто відкрив та дослідив цей синдром

Англійський лікар Джон Ленгдон Даун (John Langdon Down, 1828-1896) в 1862 році першим описав синдром, який отримав згодом його ім'я, як форму психічного захворювання. Зв'язок між походженням природженого синдрому і кількістю хромосом виявив в 1959 році французький генетик Жером Лежен (Jérôme Lejeune, 1926-1994).

Цікаво, що першовідкривач синдрому називав його "монголізми". Цей термін виник внаслідок того, що особа людини, що страждає синдромом Дауна, нагадує обличчя представника монголоїдної раси. Однак Всесвітня організація охорони здоров'я скасувала цю назву в 1965 році після звернення фахівців з Монголії.

Можливо, і нинішню назву синдрому буде змінено на яке-небудь інше. Національний інститут охорони здоров'я США вже рекомендував усунути присвійну форму в назві синдрому, аргументуючи побажання тим, що сам доктор Даун цим розладом не страждав.

У світі людей із цим синдромом називають "сонячними".

Акції та флешмоби на підтримку людей із синдромом Дауна

Аби привернути увагу до інакшості, однак не меншовартості, людей з синдромом Дауна по всьому світу в цей день проходить акція "LOTS OF SOCKS". Долучитися до неї просто: треба одягти різнокольорові, непарні чи просто яскраві шкарпетки. Таким чином ви продемонструєте свою солідарність з людьми з непарною хромосомою, й водночас звернете на себе увагу перехожих, зрозумієте, як це — бути не таким, як більшість, повідомляє uamodna.com.

Щороку асоціація Down Syndrome International закликає друзів з усіх країн приєднатися до всесвітнього флешмобу й показати, яку важливу роль відіграють люди з синдромом Дауна в нашому суспільстві. Зробити це можна просто розмістивши більш детальну інформацію про синдром Дауна або фотографії, повідомлення, цитати друзів в соціальних мережах, використавши при цьому хеш-теги #MyFriendsMyCommunity та #WDSD.

У свою чергу, італійська організація CoorDown запустила соціальну кампанію за участю голлівудської знаменитісті Олівії Вайлд і 19-річної американки на ім'я Анна-Роуз Рубрайт, закликаючи глядачів до обговорення проблеми упередженості у ставленні до людей з синдромом Дауна.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя