Військові навчання та ракетне паливо: Чому на Камчатці сталася екологічна катастрофа

На російській Камчатці запахло екологічною катастрофою – люди, що контактували з водою на одному з пляжів, масово труяться, а безліч тварин знаходять на березі мертвими. Причиною цього могли стати військові навчання або ж ракетне паливо на збереженні

Марія Зайчик

 

 

Останні кілька днів мережею ширяться світлини з мертвими водними жителями – від тюленів та восьминогів до риби. Усе це – світлини з Авачинської бухти в районі Халактирського пляжу – головної локації для місцевих професійних серфінгістів (Камчатка, Росія).

Серфери скаржилися на неприродний запах та колір океану, а деякі з них після контакту з водою отримали хімічні опіки очей та горла. У групи серферів також спостерігалися проблеми з диханням та блювота.  

Навіть у тих, хто лише перебував на пляжі і безпосередньо з водою не контактував, відчуваються негативні наслідки у вигляді білої пелени, сухості очей, погіршення зору, першіння в горлі.

За словами дайверів, які наводить російське відділення Greenpeace 2 вересня, ситуація погіршувалася (ється) з кожною годиною: "Сьогодні вони (дайвери, -ред) пірнали і спливли зі сльозами на очах. Все дно всіяне трупами морських тварин. Вся наша підводна краса тепер сіро-жовтого кольору. Риби ніби зварені в окропі. Навіть найміцніші черепашки, про які можна було порвати водолазний костюм відвалилися від каменів і поверхонь".

У заяві Слідчого комітету Росії за 3 жовтня йдеться про те, що на місце направили команду для розслідування масової загибелі морських ссавців і "можливої ​​екологічної катастрофи".  Комітет повідомив, що їм надходили повідомлення про підвищені концентрації нафтопродуктів і фенолів "з невстановленого джерела в прибережних водах моря". Розглядають також техногенні та природні причини забруднення.

 

 

Втім, за словами біолога Володимира Бурканова, слова якого наводить "Фонтанка", від нафтового забруднення опіку рогівки очей не буває. 

"Це точно не нафта. Потрібно шукати глибше. Навіть якщо [у цій місцевості ] танкер  промити, все одно пляму віднесе у сторону. Там течія в іншу сторону. Не думаю, що це нафторазлив. Було б багато нафти на березі (версія з дірявим танкером була однією з перших у місцевої влади)", – каже він.

На думку науковця, може йтися про хімічні поховання в океані. В СРСР було прийнято втоплювати різні отруйні хімічні речовини прямо в морі. Так робили і після Другої світової, і після "холодної". А біля Халактирського пляжу по дну проходить каньйон, у який, за його словами, скидали багато всякої гидоти. І можливо, один з таких утоплених контейнерів проіржавів і токсичні речовини вилилися у воду.

Втім, це не єдина та не найбільш вірогідна версія.  В 10 кілометрах від Халактирского пляжу, якраз від місця виявлення забруднення на певному військовому полігоні зберігаються контейнери з ракетним паливом. 

"На початку 2000-х писали, що їх там від кількох тонн до кількох сотень тонн. Цілком можливо, що ми говоримо про це саме паливо. Десять кілометрів для дренованих камчатських грунтів – це взагалі не проблема. Там же з гір опускаються річки. Якщо там хімія потрапляє в струмки, то дорога до Тихого океану веде якраз до місця виявлення проблеми цивільними. На мій погляд, це найбільш ймовірна версія причин катастрофи", – каже вчений.

У той же час Катерина Диба - географ і адміністратор школи серфінгу Snowave Kamchatka, яка більше тижня тому привернула увагу до забруднення, акцентувала увагу на тому, що місцеві серфери відчувають проблеми зі здоров'ям вже протягом кількох тижнів, і приблизно в один час з появою перших симптомів на Халактирскому пляжі і в акваторії проводилися військові навчання.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя