Тютюновий скандал: Чому Холодов та Дубінський можуть піти під суд

НАБУ розпочало розслідування щодо народних депутатів від "Слуги народу" Андрія Холодова, Олександра Дубінського та Олександра Юрченка через лобіювання в особистих інтересах поправки про введення торгівельних націнок на тютюнові вироби

Зокрема, про це написав нардеп від ЄС Олексій Гончаренко у своєму Telegram-каналі, оприлюднивши відповідний лист від НАБУ. 

"Повідомляємо, що за наведеними вами фактами детективами Національного бюро розпочато інформаційно-аналітичну роботу", – йдеться у повідомленні. 

Гончаренко нагадав, що подав заяву на депутатів з фракції "Слуга народу" через поправку, "після якої тютюнова галузь різко скоротила виробництво". Додав, що своєм проектом постанови зупинив підписання спікером закононопроекту, але бюджет все одно втратив сотні мільйонів гривень, а інвестклімат у країні погіршився. 

Depo.ua нагадує, через що Холодов, Дубінський та Ющенко опинилися під прицілом уваги НАБУ. 

Отже, 13 жовтня парламент підтримав у першому читанні законопроект №1049 "Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Перед другим читанням Дубінський та Ющенко зареєстрували наразі скандальну поправку №8, яка регулює націнки на сигарети для дистрибуції. Пізніше нардепів звинуватили у тому, що поправку прийняли з порушеннями регламенту – без громадських обговорень,  оцінки ризиків та консультацій.  До того ж, вона доволі з натяжкою стосувалася теми головного акту. 4 жовтня законопроект прийняли в цілому. 

Власне, поправка фіксувала маржу для торгівців тютюновими виробами на рівні 7% для оптових постачальників і 7% – для роздрібних продавців. Себто, націнка закріплювалася на рівні законодавства, і при цьому отримані завдяки нововведенню гроші йшли не у бюджет, а напряму в кишені розповсюджувачів. 

Поправка здійняла хвилю обурення серед керівництва тютюнових фабрик. Вони поспішили озвучити категоричну позицію. 

"Виробники зобов’язані будуть продавати сигарети дистриб’юторам за ціною не вище 80% від МРЦ", - поскаржилися представники компанії "Укртютюн" на пресконференції.

У компанії пояснили, що з такими нововведеннями ціна на пачку сигарет підскочить на 18%, і це додатково до збільшення акцизного податку на 20%.  Зрештою, пачка  в середньому коштуватиме на 13 грн дорожче. І при цьому можна прогнозувати, що замість відмови від шкідливої звички, українські переорієнтуються на товар з тіньового ринку. 

"З точки зору виробника виробництво сигарет в України за умови запропонованого розподілу доходу між виробником і підприємствами торгівлі стає економічно невиправданим. Разом з тим зазначений розподіл не розповсюджуватиметься на виробництво сигарил, сигар і тютюну для самокруток", – акцентували в Асоціації.

За кілька днів топ-менеджери тютюнових фабрик зазначили, що їхні компанії готові піти з ринку. 11 жовтня British American Tobacco (BAT) зупинила виробництво на заводі "В.А.Т.-Прилуки" в Чернігівській області. На ситуацію зреагував Володимир Зеленський, організувавши зустріч з виробниками. Прилуцька фабрика оголосила, що відновлює роботу, "покладаючись на гарантії президента".  Пізніше Кабмін затвердив Меморандум про взаєморозуміння з тютюновим бізнесом.

Турбота про торгівців чи гроші у власні кишені

У ЗМІ запідозрили, що поправку в такому поспіху ухвалили не без корисливого умислу. Подала документ Асоціація "Спеціалізована торгівля",  заснована підприємствами "ЄМК", "Авангард-Плюс", "Волиньтабак", "Галичина-Табак", "Львівський тютюн" з групи заступника міністра економіки в уряді Азарова Олександра Сухомлина, пише censor.net

Комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики поправку підтримав. За інформацією ЗМІ, її активно лобіював заступник голови комітету Андрій Холодов, а Юрченко та Дубінський зареєстрували поправку у парламенті. Причому жоден з нардепів не спеціалізується на тематиці поправки. 

Олександр Дубінський пояснював колегам, що, на його думку, поправка могла б знизити маржу компанії Tedis Ukraine, яка є монополістом на ринку. Відповідно, роздрібні продавці змогли б ефективніше розвивати свій бізнес. 

Втім, як з'ясували журналісти, депутатами могло керувати зовсім не турбота про вітчизняний ВВП та підприємців середньої руки. 

Так, пану Холодову вже давно приписують причетність до тютюнового бізнесу, стверджуючи, що він чимало заробляє та тіньовому товарообігу, а також є власником мережі "Т-кіоск", але сам бізнесмен та політик цю інформацію спростовував. 

Втім, журналісти програми "Схеми" відшукали низку нових доказів. 

Так,  за інформацією медійників, саме Холодову до 2016-го належав патент на емблему кіосків.

Читайте також: "Слуга народу" Андрій Холодов: Хто такий скандальний кум Медведчука

Коли ж більшість "Т-кіосків" демонтували, на зупинках їх замінили міні-точки від "Київ маркет солюшн" – компанії, яка перемогла у відповідному конкурсі від київської міської влади. 

Журналісти з'ясували, що власник підприємства-переможця – кіпрська компанія Reineweg. А за адресою її колишньої прописки у Лімасолі наразі знаходиться офіс Холодова. 

При цьому сам Холодов написав, що розслідування замовне, а сам у якості лобіста не виступав, просто проголосував за. 

Відповідно, НАБУ відкрило кримінальне провадження у справі Холодова. Адже якщо дані журналістів вірні, лобіюючи поправку нардепуп був в умовах явного конфлікту інтересів. 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя