ТОП-5 фільмів про шкідливість цукру (ВІДЕО)

Ці документальні фільми допоможуть збагнути, чи насправді цукор настільки шкідливий, як вважає більшість людей

Також ці фільми допоможуть поміркувати над проблемою зайвої ваги, повідомляє Depo.ua.

"Цукор" (2014)

Один з найгучніших фільмів про цукор і його дію на організм будується навколо особистого досвіду австралійця Деймона Гамо - головного героя і режисера стрічки. Він ставить сам над собою експеримент, включивши в свій збалансований раціон "прихований" цукор, що міститься в "корисних" продуктах: смузі, соках, знежирених йогуртах, пластівцях і мюслі. Дивовижні результати показали, наскільки наш організм може підсісти на цукор, як наш настрій і самопочуття починають залежати від нього і чому не варто вірити маркуванню "низькокалорійний" і "дієтичний", а уважно читати склад продукції.

"Цукрова лихоманка" (2015)

Документальний фільм відомого шеф-кухаря Джеймі Олівера про цукор. Але, на відміну від попередньої стрічки, під час перегляду ви дізнаєтеся не про те, де міститься цукор і як його уникати, а як він стає каталізатором хвороб: карієс, цукровий діабет 2-го типу, хвороби серця і судин. Як кухар, Джеймі Олівер приділяє значну частину фільму розбору страв і кількості цукру в повсякденних продуктах. Візуалізація переконує сильніше, ніж лекції вчених.

"Подвійна порція" (2004)

Найстаріший фільм з добірки через 14 років так само актуальний - це масштабне розслідування про популярні мережі ресторанів швидкого харчування і їхню роль в нашому з вами наборі ваги. Як і у фільмі "Цукор", сюжет крутиться навколо одного героя, який повільно і вірно заробляє нові діагнози через харчування бургерами з картоплею. Суть фільму проста: фастфуд - повільна смерть, і це показано дуже наочно.

"Корпорація "Їжа", (2008)

Можливо, після перегляду цього фільму ви станете уважніше під час походу в супермаркет. Ця документалка тверезо і чітко розповідає про те, що ховається від очей покупців, без переходу на теорії змови і інші необ'єктивні речі. Ключовою ідеєю через весь фільм проходить те, що компанії в гонитві за прибутком йдуть на все і використовують нелегальну робочу силу, додають антибіотики, хімікати і добрива на нафтовій основі. Корпорації контролюють харчову промисловість, а фермери не здатні вийти на ринок через економічну слабкість. І ми, споживачі, стаємо заручниками цієї ситуації.

"Хочу змінюватися" (2012)

Фільм, який з англійської коректніше перевести як "Голод заради змін", розповідає про суть зайвої ваги, чому ми сидимо на дієтах, а потім зриваємося і починаємо їсти шкідливу калорійну їжу. Уже в титрах нам дають зрозуміти, що "дієти не працюють" і що після них ми набираємо ще більшу вагу, проводячи аналогію з кредитом: беручи певну суму, ми повертаємо її з відсотками. Так автори підводять нас до думки, що зараз наше харчування визначають виробники харчової промисловості через звичні нам образи їжі.

Раніше Depo.ua пропонував ТОП-5 фільмів про підлітків, які потрібно подивитися разом з батьками.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя