ТОП-10 країн "бульбашів". Білорусь, Киргизстан та Руанда

Сьогодні відзначається Міжнародний день вареної картоплі

Інна Грець

431 рік тому англієць Томас Герріот завіз картоплю в Європу з Південної Америки. Європейці коренеплід вподобали - в лічені роки страви з картоплі почали готувати в різних країнах.

У день вареної картоплі depo.ua пропонує дізнатися, які країни найбільше налягають на страви з коренеплоду.

Список картоплеманів оприлюднений Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН.

1. Білорусь (181 кг картоплі на рік на одного мешканця країни)

Про любов білорусів до картоплі пережартували ледь не у всіх розважальних шоу. І судячи з усього, жартівники не перебільшують - білоруси не лише активно жують коренеплід, але й виводять нові цікаві види картоплі.

Так, два роки тому вчені країни представили кольорові сорти коренеплоду. Білорусам пропонувалося урізноманітнити раціон, включивши в нього страви з червоної, синьої та фіолетової картоплі. Як запевнили селекціонери, на смак овоч не надто відрізняється від свого традиційного пращура, але корисніший за нього. Мовляв, кольорова картопля надзвичайно багата вітамінами та антиоксидантами.

При цьому копати картоплю в Білорусі - заняття престижне. Так, свого часу Мережу вразило відео, на якому картопляний врожай збирають Олександр Лукашенко з молодшим сином.

2. Киргизтан (143 кг на душу населення щорічно)

Киргизи не тільки активно жують картоплю, але ще і експортують її в Казахстан та Узбекистан. Мешканці країни можуть похизуватися, наприклад, смачним сортом "Рокко" з яскравою рожевою шкіркою.

Звісно ж, і страв з картоплі в національній кухні чимало. Так, киргизи залюбки ласують бершбармаком - ситним яством, яке поєднує картоплю, м'ясо і тісто.

3. Україна (136 кг картоплі на одного мешканця)

У нашій країні зареєстровано понад 100 сортів картоплі. Причому деякі з них мають вельми поетичні українські назви - як то "Оберіг" чи "Світанок Київський".

При чому картоплю в Україні вирощують переважно в приватному секторі. 98% врожаю добувають саме на городах.

Як відомо, страв з коренеплоду в українській кухні чимало - вельми смакують картопляники, деруни та печеня з різним начинням.

Цікаво, що в Коростені навіть встановили пам'ятник деруну.

4. Польща (131 кг на душу населення щороку)

А от в польському місті Бесекежі є пам'ятник, власне, картоплі.

При цьому поширився картопель у країні у вельми романтичний спосіб. Перші саджанці рослини у XVII столітті в країну привіз король Ян III Собеський. Диковинкою монарх хотів умилостивити дружину Марисеньку, яка ображалася на благовірного через тривалу розлуку.

Піар-кампанію коренеплоду теж зробили вельми хитро. Перше картопляне поле вдень ретельно охороняли, інтригуючи не причетних до нього поляків. Прагнучи дізнатися про таємничу культуру, багато селян пробиралися на поле вночі і крали собі саджанці.

Так картопля швидко стала частиною національної культури: туристи залюбки смакують польські пляцки - картопляні оладки в чомусь схожі на українські деруни.

5. Росія (131 кг на душу населення)

На Росії картопля набула поширення лише у XIX столітті - коренеплід витіснив з обідніх столів росіян традиційну ріпу.

У місті Маріїнську в Сибіру також встановлений пам'ятник картоплі. У 1942 році місто встановило рекорд з урожайності картоплі, зібравши 1331 центнер із одного гектару.

6. Руанда (125 кг на одну людину щороку)

В Руанді картоплю наминають за обидві щоки, втім, подекуди замінюючи яство бананами, які використовують як основний гарнір.

Великою популярністю тут користується солодка картопля батат, яка, за словами лікарів, покращує кровообіг та очищає кров.

Цікаво, що в Руанді з картоплі роблять навіть хліб.

7. Литва (116 кг на душу населення щороку)

Картоплю вирощують в усіх регіонах Литви. Улюблені сорти - лаура, вінета, адора, астеріх (червона), сілвена (жовта).

Саме картоплю гурмани часто називають головним компонентом національної кухні. Зокрема, цеппеліни - картопляні шарики з різним начинням - залюбки куштують і самі литовці, і гості країни.

8. Латвія (114 кг споживає за рік одна людина)

В Латвії вирощують 69 сортів коренеплоду. Батьком "картопляної селекції" в країні вважають Петериса Кнаппе, який з 1913 року активно працював над виведенням нових сортів. Наразі у країні вирощують сорт "унда", спеціально призначений для приготування картоплі фрі. А в містечку Приєкулі можна придбати фіолетові коренеплоди.

Серед яств в Латвії особливого поширення набув кугеліс - запіканка із картоплі.

9. Казахстан (103 кг картоплі за рік вживає мешканець країни)

Наразі казахські селекціонери активно працюють над вивиденням нових сортів картоплі, здатних протистояти вірусам.

Цікаво, що саме казахський космонавт Тохтар Аубакіров спромігся виростити картоплю у космосі. Потім вчені з'ясували, що у доставленого на землю космічного коренеплоду особлива молекулярна решітка, завдяки якій картопля надзвичайно стійка і до холоду, і до спеки.

10. Велика Британія (102 кг картоплі в середньому їсть кожен британець щороку)

До приготування картопляних яств у британців справжній талант. Так, лише смажену картоплю у країні готують 16-ма різними способами.

Як свідчать недавні дослідження, у кожного регіону - свої картопляні уподобання. Наприклад, у Лондоні люблять ласувати хрусткими смаженими скибочками, а у Вельсі надають перевагу печеній картоплі.

Серед яств, популярних у всій країні - славетне Fish and Chips (риба та чіпси - ред.). Британці полюбляють смакувати картоплею фрі та рибою у паніровці. В Британії страву подають не лише в кафе та ресторанах, але і у вуличних фастфудах - такий джентльменський набір популярно брати з собою в дорогу.

Зазначимо, що британським аграріям фантазії не займати. Так, кілька років тому у країні схрестили помідор та картоплю, отримавши диковинну рослину томтато. Добилися того, що з одного куща можна збирати плоди обох рослин. При цьому смак плодів не гірший, а місце на ділянках економиться.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя