Тандем Трампа і Цукерберга: Чи зможуть у США заборонити соцмережі

У Twitter почали маркувати повідомлення президента США Дональда Трампа як фейк. Голова Білого дому не забарився з реакцією, і тепер погрожує взагалі заборонити соцмережі у країні
 

Аліна Морозова

Гнівне повідомлення американський лідер оприлюднив в тому самому Twitter.

"Республіканці відчувають, що платформи соціальних мереж повністю стишують голоси консерваторів. Ми запустимо потужне регулювання, або їх закриємо, аби такого не дозволити", – написав Дональд Трамп.

Після з'явилася інформація, що це не пусті погрози. Кореспондент The New York Times Пітер Бейкер написав,що наказ стосовно соцмереж може бути оприлюднений вже сьогодні.

Поправка не для бізнесу

Варіант, що президент США і справді "вимкне" соцмережі по всій країні видається сумнівним. Зрештою, маркуючи повідомлення Трампа та його однодумців, соціальні мережі не порушують закон, адже є приватною компанією і можуть організовувати контент на власний розсуд. Славетна Перша поправка до Конституції забороняє державі обмежувати свободу преси і свободу слова і жодним чином не стосується бізнесу.

Але, як припускає Vox.com, Трамп може педалювати скасування розділу 230 закону про етику в сфері комунікацій. Ця норма звільняє власників соцмереж від відповідальності за розміщений контент і, на думку багатьох експертів, є основною запорукою вільної роботи таких платформ. 

Також Білий дім може педалювати процеси проти соцмереж з боку антимонопольних органів влади. Втім, якщо Facebook та Google можуть наразитися на проблеми, Twitter це навряд чи зачепить – адже компанія не така вже й велика і не тягне на статус монополіста. 

Несподіваний голос "за"

У конфронтації з Трампом на бік американського лідера став засновник і СЕО Facebook Марк Цукерберг. Зокрема, в інтерв'ю FoxNews Магнат підкреслив, що соцмережі не мають виступати "арбітрами правди" і в цьому плані його компанія провадить протилежну, ніж Twitter, політику. Втім, підкреслив, що цензурування соціальних мереж було б дивним кроком від політичної сили, яку обурило безпосередньо цензурування. 

При чому слова магната видаються дещо нещирими, адже останнім часом саме завдяки боротьбі із фейками його компанія потрапляє у новинні заголовки. Зокрема, на початку травня соцмережа взялася блокувати публікації, що, на думку її працівників, містить фейки щодо поширення коронавірусу. 

Втім, в юридичному плані "заблокувати" – не зовсім те, що "маркувати". Схоже, саме на цей нюанс натякає Цукерберг. Деякі юристи наголошують, що по суті редакційне втручання у розміщений матеріал може вивести Twitter з-під захисту 230-го розділу. Сенатор-республіканець Джош Хоулі написав листа до голови Twitter Джека Дорсі. 

"Рішення Twitter редагувати залежно від контенту політичної промови піднімає питання: чому компанія має користуватися спеціальним статусом і імунітетом від видавничої відповідальності", – запитує політик. 

Twitter і Трамп: довга історія любові

Зазначимо, що Трамп намагається регламентувати роботу соцмереж далеко не вперше, і в його президентському портфоліо – ціла низка таких скандалів. Зокрема, протягом двох років лідер США судився за право блокувати користувачів, що пишуть неприємні і неприйнятні коментарі під його постами. Судився, але програв. 

Тож зараз можемо прогнозувати початок якогось затягнутого процесу, з можливим клінчем Трампа та Twitter у суді. Втім, доволі сумнівно, що американський лідер зможе суттєво змінити діяльність соцмереж у країні. Так, наразі, коли передвиборчі перегони виходять на пік, даним скандалом президент країни натякає, що адміністраторам сервісів не варто бути аж такими критичними до його публікацій. А ще – звісно ж, продовжує улюблену тактику пошуків винуватих. І тепер у списку "програмних" ворогів поряд з Китаєм маячитиме ще й постать Джека Дорсі. Принаймні на скамійці запасних. У свою чергу, скандали вже звичним чином розряджатимуть атмосферу через ситуацію з пандемією та економічні проблеми. 

Насправді ж, навіть маючи в руках усі важелі, Трамп навряд чи дійшов би до заборони соцмереж, а тим паче, заблокувати настільки дорогий його серцю Twitter. У сторінки президента США зараз 80,3 млн підписників. Саме тут політик озвучує занадто провокативні меседжі. Адже якщо публічна промова або інтерв'ю у ЗМІ передбачає деяку відповідальність, запостивши у Twitter, можна завжди пояснити, що пожартував, помилився чи то був не в гуморі. Тому з соцмережею у нього хоч яка дивна, але любов. 

Що ж до Цукерберга, бізнесмен навряд чи підлещується до Трампа, боячись антимонопольних розслідувань. Радше, намагається нагадати давню і негласну частину свого бренду. Мовляв, повірте, Facebook все ще залишається територією свободи, хоч і може забанити за надто емоційне висловлювання. 

І у такій двозначності Трамп, що погрожує цензурою через цензуру, і сам Цукерберг дещо схожі. 

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя