Спітакське лихо: Як землетрус у Вірменії забрав 25 тисяч життів

7 грудня 1988 року о 12 годині 41 хвилин за місцевим часом на північному заході Вірменії стався потужний землетрус

Масштаби цього стихійного лиха набули визначного масштабу. Через землетрус магнітудою 7.2, бальність в епіцентрі досягала 10 балів, було повністю зруйновано місто Спітак і 58 прилеглих сіл, нагадує Depo.ua.

Частково зруйновано було міста ЛенінаканСтепанаванКіровакан і ще понад 300 населених пунктів.

НАСЛІДКИ

Через це лихо, яке потів назвали Спітакським землетрусом, загинули щонайменше 25 тисяч осіб, ще близько ста сорока тисяч стали інвалідами. 514 тисяч людей залишилися без даху над головою. Землетрус охопив 40% усієї Вірменії, а його наслідки ще довго позначалися на житті всієї країни.

Через ризик аварії було вимкнено Вірменську АЕС. За найменшими підрахунками Вірменія зазнала збитків у розмірі 13 млрд доларів.

Землетрус вивів з ладу близько 40 відсотків промислового потенціалу республіки. Були зруйновані або прийшли в аварійний стан загальноосвітні школи на 210 тисяч учнівських місць, дитячі садки на 42 тисячі місць, 416 об'єктів охорони здоров'я, два театри, 14 музеїв, 391 бібліотека, 42 кінотеатру, 349 клубів і будинків культури. Було виведено з ладу 600 кілометрів автодоріг, 10 кілометрів залізничних шляхів, повністю або частково зруйновано 230 промислових підприємств.

ВЕЛИКА КІЛЬКІСТЬ ЖЕРТВ

Згодом з'ясувалося, що така велика кількість жертв - 25 тисяч - була спричинена низькою сейсмостійкістю збудованих в епоху "застою" будівель в зоні землетрусу, прорахунки в організації та керівництві рятувальними роботами, відсутність спеціальної рятувальної техніки та персоналу.

Тобто, через економію у СРСР, недбалість керівництва та неналежну підготовку до стихійних лих у регіоні померли десятки тисяч безневинних людей, серед яких безліч дітей, які не встигли покинути приміщення шкіл.

Країни світу, зокрема і США, з якими у СРСР були напружені відносини, допомагали вірменам, які втратили домівки, та надали допомогу із відбудови міста Спітак.

ПРИЧИНИ

Регіон, в якому стався землетрус є частиною більшого сейсмічного району, що тягнеться від Туреччини до Аравійського моря. Тут, на Аравійському півострові повільно зіштовхується з Євразійської плитою. Землетрус стався через насування однієї плити на іншу безпосередньо під Спітаком. 

Незважаючи на той факт, що землетрус був помірної величини (6,9 бала за шкалою Ріхтера), були різні фактори, що посприяли великим масштабам руйнувань, які відбулися. Серед них: час доби, температура замерзання взимку, бідність ґрунту і недоліки будівництва будівель.

ПОДРОБИЦІ ЗЕМЛЕТРУСУ 

6-бальна зона землетрусу охопила значну частину території республіки Вірменія, підземні поштовхи відчувалися в Єревані та Тбілісі. Хвиля, викликана землетрусом, обійшла Землю і була зареєстрована науковими лабораторіями в Європі, Азії, Америці та Австралії.

Зона стихійного лиха ще багато років тому була проголошена зоною розвитку. Але і сьогодні, через 25 роки після землетрусу, ще досі багато сімей продовжують жити в тимчасових будівлях.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя