Гаррі Поттер і чекісти: Що роблять з В'ятровичем "кусючі щупальця"

Голова Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович вже досить давно непокоїть здорових людей

Андрій Коваленко

Борець із комунізмом, ідейний фанат знесення Арки Дружби Народів, захисник українських мізків від щупальців "русского міра" Цоя, Висоцького, Булгакова - пан Володимр В'ятрович знову увійшов в інформаційний простір. Але зовсім не успіхами у поліпшенні українсько-польського історичного діалогу хоча б щодо пам'ятників, не кажучи вже про волинську трагедію. Не від нього в цій історії все залежить, безперечно. Але вміння вплутуватися в скандали у "національного" історика не відібрати.

В'ятровича розсмішило прізвище людини - Поттер, яка була розстріляна чекістами під час "червоного терору". Він перепостив допис директора архіву СБУ Андрія Когута, який розповів про долю розстріляного в 1920-му році одесита.

"Гаррі Поттер і підвали ЧК". Безперечно, немає нічого смішнішого, ніж поглумитися над чоловіком, який став жертвою радянської системи. І те, що цей випадок є частиною нашої історії і національної пам'яті, за яку В'ятрович відповідає, його не зупинило. Можливо, не має в його родині подібних жертв - ми за нього безперечно раді.

В'ятрович не є ботом чи дурнем з "Фейсбука". Він - чиновник. Чи можна вважати його сторінку публічною? Справа в тому, що він законодавчо є публічним діячем. Є відповідний перелік таких згідно Закону, в якому до національних публічних діячів відносяться "керівники інших центральних органів виконавчої влади, їх перші заступники і заступники". Інститут національної пам'яті України - центральний орган виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам'яті. Тому і висловлювання пана В'ятровича, бодай у "Фейсбуці", є висловлюваннями особи публічної. Його цитують засоби масової інформації, а думки і дії здатні впливати на погляди інших людей.

Тому цей, лише на перший погляд недолугий жарт, напряму стосується поняття відповідальності чиновника. Це як "shithole" Дональда Трампа, лише меншого масштабу і зовсім іншого вектору. Ідіотські заяви американського президента про жінок, країни третього світу, мігрантів завершуються для нього тоннами критики від ЗМІ, політиків, простих людей. І скандалами, з яких Трамп ніяк не може вилізти.

13 років тому принц Гаррі вплутався у скандал у Великій Британії. Він прийшов на костюмовану вечірку у нацистській формі "СС". Його фото зі свастикою було на перших шпальтах всіх таблоїдів і газет. Після публікації фотографії прес-служба Букінгемського палацу виступила з офіційними вибаченнями від імені самого Гаррі.

Німецького єврокомісара з цифрової економіки Гюнтера Еттінгера звинуватили в расизмі через його висловлювання на адресу китайців. Вн назвав їх вузькоокими. Дісталося йому і через жарт щодо ЛГБТ та примусові одностатеві шлюби. Та що чиновники - ведучого радіо в США звільнили через те, що він в прямому ефірі збудився через сексуальність американської сноубордистки на Олімпіаді в Пхенчхані, якій було 17 років. І вибачення не допомогли.

В Україні ми живемо зовсім в іншій парадигмі суспільної культури. Якщо в християнському світі (демократична культура) пропагується служіння, яке несе повагу до оточення, а в політичній частині домінує плюралізм, то в східних і азійських культурах в найбільшій мірі акцент робиться на домінуванні та поклонінні. У першому випадку, особа несе відповідальність за власні слова, а в другому - вона, користуючись статусом, може відмовитися від відповідальності. Завдяки домінуванню ще й мати монополію на правду.

В сучасній Україні присутні цінності саме азійської культури. Попри критику скандальних дій, чиновники не вміють вибачатися. І, досить часто, їхні гучні висловлювання залишаються непоміченими. Мова не тільки про В'ятровича. Взяти хоча б Авакова, що називав "міхомайданівців" - "хламом". Хоча вони такі самі громадяни України, як і він. Не кажучи вже про те, що він міністр. Або грозився зняти охорону з судів. "Фейсбук" нардепа Ігоря Мосійчука взагалі читати інколи страшно через значну концентрацію матюків. А нардепи - це теж публічні особи.

В нас домінують зовсім інші поняття, ніж у демократичних країнах. Там, за подібний вибрик В'ятровичу довелося б публічно вибачатися, на цьому б акцентували увагу ЗМІ - через це там намагаються фільтрувати те, що кажуть, щоб не вляпатися у скандал. Трамп в цьому є виключенням і яскравим прикладом, що буває. В Україні можна "ляпати" дуже багато, в гіршому випадку - це хтось помітить, а в кращому - люди зроблять вигляд, що нічого не сталося. Але на виході буде один результат - публічних вибачень не буде. "Я господар свого слова - хочу даю, хочу забираю"...

Випадок із Поттером і В'ятровичем показовий навіть тому, що за цим жартом криються моральні якості "національного історика". Або ж його таки "покусали" щупальця "русского міра", з якими він так боровся? Тоді йому потрібна допомога спеціалістів.

І вкотре кожен може поставити запитання: а навіщо взагалі існує установа з таким головою, яка діє в дусі Міністерства правди Орвелла, розповідаючи українцям, як їм вивчати власну історію. Тоді як сам В'ятрович публічно сміється над клаптиками цієї історії, розділяючи її частини на моменти важливі, і не дуже.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя