Еверест за день виріс майже на метр: Як це сталося

2020 рік запам’ятається нам багатьма подіями – і вони пов’язані не лише з пандемією.  Кілька днів тому гора Еверест – найвища вершина земної кулі...підросла майже на метр лише за один день

Марія Зайчик

 

Зсув тектонічних плит? Чи, може, її присипало рекордною кількістю снігу?

Не зовсім. Висота самої гори, по суті, не сильно змінилася (Точніше, вона змінюється постійно, але дуже повільно – Еверест "росте" приблизно на 0,5 метрів за сторіччя. Крім того, постійно змінюється рівень снігової шапки на вершині).

Але от офіційні показники її висоти на папері – так. Сталося це тому, що Китай та Непал – країни, на кордоні між якими і знаходиться Еверест, врешті домовилися про єдину цифру.

До цього різниця у даних двохдержав становила понад 4 метри.

Depo.ua пропонує короткий огляд того, чому так сталося, як країни тривалий час боролися за визнання власних вимірів Евересту, і от, нарешті – дійшли згоди.

Цифрова плутанина

Нова висота гори становить 8 848,86 м. Це на на 86 сантиметрів більше, ніж раніше визнана висота Непалом. І на 4 метри більше, ніж (тепер вже застаріла) офіційна цифра Китаю.

Але звідки така різниця?

Справа у тому, що до вимірювання висоти гори дві країни підходили по-різному: у Китаї вважали, що виміряти висоту варто лише по скелястій породі, не враховуючи покриву з криги і снігу на вершині гори (а він доволі товстий). У Непалі ж, на противагу цьому, пропонували таки враховувати "шапку" Евересту. І варіант із вимірюванням висоти разом із крижаним покривом таки прийняли з китайської сторони – хоча цьому і передувала ціла історія. У Непалі ще майже з десять років тому заявляли, що Китай чинить на них тиск задля прийняття їх варіанту вимірювань.

У гонку з вимірюваннями встрягали і США – у 1999 році Національне географічне товариство Сполучених Штатів дійшло висновку, що найвища точка у світі - 8 850 метрів. Втім, Непал ніколи не визнавав їхню цифру.

Міжурядові сварки 

Висота, якою раніше послуговувався Непал – 8448 метрів була визначена ще у 1954 році організацією Survey of India.

Висота, яку раніше визнавали у Китаї – 8 844,43 метрів. Її визначили під час китайського дослідження 2005 року. І відтоді між Китаєм та Непалом розгорівся "холодний конфлікт" – обидві країни стояли на власних позиціях. 

Умовне перемир’я настало у 2010 році – лише тоді  обидві сторони домовилися, що їхні вимірювання стосуються різних речей – висоти безпосередньо скелястої поверхні, і висоти з урахуванням снігової шапки. 

Та перемир’я було недовгим.  Як повідомляє ВВС, урядовці Непалу у 2012 році заявили, що Китай чинить на них тиск. Втім, піддаватися йому у Непалі не стали. Натомість вирішили вперше зробити власні виміри висоти гори. І це було питання не лише національної гордості.

Адже у 2015 році Непал сколихнув землетрус магнітудою від 7,8 до 8, 1 балів – найпотужніший у цій країні з 1934 року.

Тоді поштовхи відчувалися і у столиці Непалу Катманду, і на Евересті – стихійне лихо спровокувало подальші наслідки у вигляді сходження снігових лавин –вони поховали під собою кілька десятків людей.  Загалом внаслідок стихійного лиха загинули понад 8 тисяч людей, ще 14 тисяч було поранено.

Через землетрус геологи припустили, що висота Евересту могла змінитися. Адже кілька інших вершин у Гімалаях, розташовані ближче до епіцентру стихійного лиха, "всохли" приблизно на метр. Втім, реальність виявилася зворотною – гора таки трохи "підросла". 

Як міряли Еверест 

У 2018 році непальський уряд оголосив, що витратить на вимірювання гори 1,3 мільйона доларів.

Геодезисти країни використовували два методи. Перший був заснований на тригонометрії – це старий та перевірений часом підхід.

Другий метод включав новітні технології з використанням даних супутникової навігаційної системи.

Не все проходило добре: один із непальських геодезистів, який ще минулоріч дістався вершини Евересту та доставив туди пристрій глобального позиціонування і георадар, втратив один із пальців ноги від обмороження. Крім того, його команда стикнулася із небезпекою через нестачу кисню при спускові з гори. Ще з 297 точок Непалу до гори звезли гравіметри. Робота кипіла, коли раптом країни таки порозумілися щодо Евересту.

Після візиту президента Китаю Сі Цзіньпіна в Непал в 2019 році було вирішено, що до проєкту з вимірювання евересту долучиться і Китай – і тоді обидві країни зійдуться на єдиній та остаточній цифрі його висоти.  В результаті цієї співпраці у 2020 році ми і отримали нові дані про ріст гори.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя