Повільно та не всіх: Хто і як в Україні тестує на коронавірус

"Тестуйте і ще раз тестуйте" – єдина дієва тактика, включно з превентивною самоізоляцією при боротьбі із пандемією COVID-19. Втім, в Україні на коронавірус тестувати не поспішають 

Марія Зайчик

Цього тижня Всесвітня організація охорони здоров'я закликала всі країни активно тестувати населення на коронавірус, наслідуючи приклад Південної Кореї та Тайваню.

"Наше основне послання: тестуйте, тестуйте, тестуйте", – сказав очільник ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус.

І це не просто слова. Таким методом вже вдалося зупинити значний спалах COVID-19 у маленькому містечку на півночі Італії – комуні Во Еуганео, де провели експеримент: на зараження коронавірусом протестували усіх 3400 жителів містечка, незалежно від наявності симптомів. Людей, у котрих підтвердили діагноз, відправили на жорсткий карантин, включно із людьми, які з ними контактували.

Як пише ВВС, через 10 днів усіх протестували повторно – кількість хворих знизилася на 90%.

У той час, коли в Польщі тести роблять активно, причому використовують швидкі тест-системи, в нас із цим проблеми: мільйонні завезення почалися тільки з початком епідемії. А основну роботу виконувала лабораторія в Києві, яка дає результати за пару днів. Зараз лабораторії працюють в інших обласних центрах. Для прикладу, в Україні лабораторія Центру громадського здоров’я дослідила більше 640 зразків, виявивши поки що 18 випадків коронавірусу. У Польщі їх 305, але станом на неділю, 15 березня, там зробили понад 2000 тестів, а зараз роблять по 1200-1500 тестів на день.

Тим часом глобальні тестування та жорсткий карантин показали значну результативність і у Китаї: в місті Ухань – епіцентрі захворювання, звідки і почалася ширитися епідемія, за останню добу (18-19 березня) не виявили жодного нового випадку зараження.

Про необхідність масових тестувань та ізоляції населення кричать і наукові дані. Ось кілька цитат із статті у журналі Science, назва якої говорить сама за себе:  "Значна кількість незадокументованих випадків інфікування сприяють швидкому поширенню нового коронавірусу (SARS-CoV2)". 

* "Ми вважаємо, що 86% усіх випадків інфікування були незадокументовані ([82% -90%]) до появи обмеження на поїздки від 23 січня 2020 року. Per person, рівень незадокументованої передачі інфекції становив 55% від кількості зафіксованих випадків інфікування ([46% -62%]), проте, через їх більшу кількість, незадокументовані випадки інфікування були джерелом інфекції для 79% зареєстрованих хворих. Ці дані пояснюють швидке географічне поширення SARS-CoV2 і свідчать про те, що стримування цього вірусу буде особливо складним."

* "Наші результати також вказують на те, що для повного контролю над SARS-CoV2 необхідне кардинальне посилення ідентифікації та ізоляції незадокументованих зараз випадків інфікування."

* "оцінка епідеміологічних особливостей спалаху після 23 січня в Китаї свідчить про те, що зусилля державних органів контролю та інформованість населення знизили швидкість поширення вірусу, збільшили показник реєстрації випадків зараження та зменшили навантаження на вже перевантажену системи охорони здоров’я."


А що в Україні?


Тим часом в Україні заявлена система відстежує лише людей із явним симптоматичним перебігом COVID-19 – як мінімум, не найбільш ефективна політика. Аби зробити тест на коронавірус, вам потрібно мати яскраво виражені симптоми хвороби і або нещодавно повернутися із зони підвищеного ризику зараження, або контактувати із зараженими людьми – лише тоді лікар може направити ваші зразки до лабораторії, де їх перевірять на новий коронавірус. При цьому результатів доводиться чекати по кілька днів – так, у хворої з Чернівців коронавірус підтвердився вже після смерті

Щоправда, з урахуванням поширення зараження на території України МОЗ вже пообіцяло змінити алгоритм виявлення хворих на коронавірус. Проте як саме, поки що не повідомляється.

Втім, з урахуванням того, що, за даними ВООЗ, 80% людей легко переносять хворобу, а у значної кількості осіб вірус не викликає специфічних симптомів,  послуговуючись даними наведеного вище дослідження, маленькою кількістю проведених ПЛР-аналізів та тим фактом, що без підтвердженого контакту із хворими вам тест на коронавірус не робитимуть (а передається він доволі легко), можна зробити висновок, що реальної ситуації із зараженими SARS-CoV2 офіціна статистика МОЗ не відображає – носієм потенційно може бути будь-хто.

Як можна протестуватися

Нині для діагностики Сovid-19 застосовуютьсся два типи тестів, обидва з яких наявні в Україні. Перший – лабораторний аналіз на полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР-тест), коли у людини з підозрою на зараження береться мазок з горла та носа, а у лабораторії у зразках шукають частинки вірусу.

Також у наявності так звані експрес-тести – на наявність у крові імуноглобулінів (антитіл, що виробляються через 5-7 днів після інфікування). Щоправда, їх ефективність та точність значно нижча за лабораторний аналіз, і вони виявляють лише непрямі ознаки наявності вірусу – недостатньо для 100% постановки діагнозу.

Спочатку в Україні була заявлена єдина лабораторія, яка робила ПЛР-тест на коронавірус – вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я МОЗ, яка входить до Європейської регіональної лабораторної мережі ВООЗ з лабораторного нагляду за рядом захворювань (поліомієлітом, кором, краснухою, ротавірусними гастроентеритами, а також грипом та ГРВІ), а також  бере участь у реалізації Глобальної програми ВООЗ з ліквідації поліомієліту, елімінації кору та краснухи в Україні, проходить щорічну акредитацію ВООЗ з питань лабораторної діагностики поліомієліту, кору та краснухи, а також бере участь у зовнішньому оцінюванні ВООЗ з питань лабораторної діагностики грипу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

Нині у МОЗ заявляють, що у всіх обласних центрах України і в Києві є обладнані лабораторії і фахівці для перевірок на коронавірус методом ПЛР. Регіональних лабораторій, де вже перевіряють на COVID-19 в Україні нині 9, без урахування референс-лабораторії ЦГЗ МОЗ. Вони, зокрема, в Житомирі, Тернополі, Дніпрі, Вінниці, Рівному, Львові, Запоріжжі та Київській обласній лабораторії.

16 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що 21 березня до України з Китаю привезуть мільйон систем експрес-тестів на коронавірус (нагадуємо, досить ненадійних за точністю діагностики). Тести направлять до лікарень а також військовим у зону ООС. 

Окрім того, повідомлялося, що у разі необхідності Інститутом молекулярної біології НАН України виготовлено 200 тис. експрес-тестів на коронавірус, а для проведення тестування в регіонах України будуть використовуватися пересувні лабораторії.

Тим часом експрес тести можна знайти у деяких приватних клініках, але там вони швидко закінчуються і коштують недешево – близько 1500 грн.

Втім, як повідомляє Liga.net з посиланням на першого заступника голови КМДА Миколу Поворозника повідомляло, що одна з приватних київських клінік проводить недостовірні тести на коронавірус. 

"Цією клінікою було поставлено кілька позитивних проб. Після того, як вони пройшли референс-лабораторію, всі було анульовано", – повідомив Поворозник. 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя