"Зелений" статут. Коли армію зачистять від бунтарів та революціонерів

Повідомлення про збір військкоматами даних про військовослужбовців - учасників Революції гідності – стало тривожним знаком на тлі змін у ЗСУ та чергового перемир'я на Донбасі

"Зелений" статут. Коли армію зачистять в…

23 липня колишній офіцер командування Сухопутних військ Роман Ковальов (звільнений з ЗСУ, як він вважає, після конфлікту з президентом Володимиром Зеленським) і народний депутат Ірина Фриз з "Європейської солідарності" розмістили в Facebook копії розпоряджень командування Сухопутних військ, адресовані підлеглим військовим частинам, з вимогою надіслати списки військовослужбовців - учасників Революції гідності для "створення єдиної електронної бази".

"Зрозуміло, що на тлі російського наративу про державний переворот, яким Росія і її п'ята колона в Україні вважають Революцію гідності, а також рішення ТКГ про припинення будь-яких розвідувальних і оборонних заходів, використанні безпілотних апаратів в зоні ООС і про відповідальність військовослужбовців за порушення цих" домовленостей ", - така база даних фактично являє собою список патріотів для притягнення до кримінальної відповідальності і зачистці Збройних Сил України, а можливо і інших воєнізованих формувань від патріотично налаштованих військовослужбовців", - зазначила Ірина Фриз.

Потім ще кілька джерел заявили, що розпорядження – не підробка. А вчора задум командування пояснив начальник управління зі зв'язків з громадськістю ВСУ полковник Богдан Сеник. Акцентував, що списки складаються для вшанування – зокрема, їх можуть використати для підготовки нагородження військових-майданівців у пам'ятні дні. Втім, громадськість у офіційну версію не повірила. Чимало небайдужих українців вимагають іншого, справжнього пояснення. Зокрема, кому знадобилася ця база, чи це власна ініціатива командування Сухопутних військ, чи йдеться про виконання розпорядження міністра оборони або начальника Генштабу. 

Що ж не так зі збором інформації про військовослужбовців-майданівців? Про це пише Мережевий оракул у матеріалі для "Ділової столиці". 

За словами автора, це, по-перше, порушення права на недоторканність приватного життя. Збір інформації про особу без її згоди вже є неправомірним. Існує чітко регламентований перелік даних про військовослужбовців, ці дані є в військкоматах та військових частинах. Участь у Євромайдані чи навіть Антимайдані до такої інформації не належить. 

По-друге, такі реєстри в Україні, на жаль, не захищені – їх можна легко викрасти і, наприклад, продати.  І якщо майнові реєстри цікаві бандитам, списки протестувальників можуть зацікавити країну-агресора. На Росії відкриті десятки справ, пов'язані з українською революцією. 

Наприклад, в жовтні 2014-го було порушено справу за фактом "нападу на посольство РФ" щодо осіб з числа "українських радикально налаштованих членів націоналістичних збройних формувань "Правий сектор", "Самооборона Майдану "та інших окремих невстановлених націоналістів". Тобто висунути обвинувачення у подібних справах можуть проти будь-яких учасників Революції гідності – навіть тих, хто навіть не підозрює, де знаходиться посольство Росії.

Крім того, добре відомо, що слідком РФ розслідує сотні кримінальних справ проти українських військових щодо подій на Донбасі. І російські спецслужби були б вельми зацікавлені отримати базу з іменами українських військових, та ще й ідейних. 

По-третє, подібний список в першу чергу стосується добровольців, які пішли на фронт відразу після Революції гідності на хвилі патріотичних настроїв. Таких людей безпосередньо в ООС залишилося небагато, а у мирному житті більшість з них залишилися вірними власним життєвим принципам, які привели їх на Майдан, а потім і на фронт, де вони і навчилися воювати. Себто потенційно люди з активною патріотичною позицією становлять загрозу для влади – наприклад, у випадку, якщо та піде на капітуляцію і почне реалізовувати "особливий статус ОРДЛО". Тож списки майданівців можуть цікавити і українських силовиків. 

І, нарешті, те, про що говорить Ірина Фриз: існує ймовірність зачистки ВСУ і Нацгвардії від патріотично налаштованих військовослужбовців. Тут, правда, дещо невдале формулювання: у нас все військові патріотично налаштовані, але далеко не всі лояльні до нинішньої влади. Як той же Роман Ковальов. Можна припустити, що нелояльних можуть почати виявляти саме з колишніх майданівців в рядах ВСУ.

Втім, залишається сподіватися, що після розголосу і хвилі обурення розпорядження про наповнення бази даних про учасників Революції гідності в армії буде скасовано. І до цього питання ні військове командування, ні спецслужби, ні будь-який інший державний орган повертатися не будуть. А нагороджувати можна і без бази даних – було б бажання ...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme