"ЗЕлена команда": Що буде з армією, якщо міністром оборони стане Апаршин

Все менше часу залишається до інавгурації новообраного президента Володимира Зеленського (коли б вона не була), тому все більше розмов точиться довкола перших кадрових призначень
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"ЗЕлена команда": Що буде з армією, якщо…
Фото - Громадське

Як відомо, згідно Конституції України, до так званої "урядової квоти" президента належать портфелі міністра оборони і міністра закордонних справ. Про останнього поговоримо якось іншим разом, а зараз давайте розглянемо кандидатуру потенційного очільника оборонного відомства і спробуємо спрогнозувати його поведінку у разі призначення на цю посаду.

 

Як ми вже писали, про Івана Апаршина відомо, що він є полковником запасу і займав різні посади в українських урядах за часів президентства Ющенка і Януковича. А ось чим він займався протягом останніх п'яти років – достеменно невідомо. Але точно не українською армією. Зате відомо, що він ніколи не брав участі у бойових діях і не захищав батьківщину під час російсько-української війни.

 

Взагалі, спочатку Зеленський намагався закрити військовий напрямок полковником Сил спеціальних операцій Сергієм Кривоносом, який також балотувався у президенти. Однак бойовий офіцер зробив вибір на користь чинного президента Петра Порошенка і зараз його перспективи досить туманні. Кандидатура ж Апаршина з'явилась трохи згодом – після зустрічі Зеленського з Анатолієм Гриценком між першим і другим турами. Гриценко не приховував, що у разі своєї перемоги зробив би Апаршина міністром оборони, але так як ця перемога не відбулась, то взявся проштовхувати свого протеже Зеленському.

 

Читайте також: Військовий курс: Що робитиме верховний головнокомандувач Зеленський.

 

Не маючи інших кандидатур, Зеленський одразу ж зробив Апаршина своїм радником з питань безпеки та оборони. Варто відзначити, що й сам Апаршин досить активно вхопився за надану долею можливість на старості років зайняти по-справжньому високу посаду і весь час намагається бути на виду і на слуху, демонструючи новому шефу свою корисність.

 

Вже 25 квітня Іван Апаршин передав для ЗМІ так звану "військову доктрину" нового президента, яку, швидше за все, саме Апаршин і писав. Ми розбирали її по пунктам, тому детально на ній зупинятись не будемо.

 

Читайте також: "Військова доктрина" Апаршина : Що Зеленський планує робити з армією.

 

Тим більше, що з того часу Апаршин наговорив багато різного, що проливає дещо більше світла на нього самого. Або на те, яким він хоче здаватись.

 

Взагалі, коли мова заходить про нашу армію, то постають три питання, відповіді на які хвилюють кожного притомного українця:

- як буде влаштована армія?

- куди буде спрямований зовнішній вектор?

- що буде з війною на Донбасі?

 

Відповідь на перше питання Апаршин дав ще 18 квітня. В ефірі телеканалу "1+1" він пообіцяв, що солдати будуть озброєні і навчені, а також розказав, що до керівництва будуть залучені бойові офіцери. Власне, все це втілювалося в життя командою чинного президента Петра Порошенка, тому можна зробити висновок, що в разі призначення на посаду міністра оборони, Апаршин продовжить нинішній курс розвитку ЗСУ.

 

"Ми не змінюємо курс щодо того, що українська армія має бути професійною. Ми не змінюємо курс про те, що вона має бути підсилена постійно діючим резервом. І ми не змінюємо курс на те, що має бути нова сучасна система територіальної оборони", – заявив радник Зеленського в ефірі "Громадського" 10 травня.

 

Разом з тим, не обійшлося й без притаманного команді новообраного президента Зеленського популізму. Зокрема, 25 квітня в інтерв'ю телеканалу СТБ Апаршин заявив, що за п'ять років український військовий отримуватиме 1 тисячу євро, а полковник – 2,5 тисячі євро. Гроші на це Апаршин збирається отримати шляхом продажу надлишкового майна Міноборони. Тобто, можна зробити висновок, що в разі призначення на посаду міністра оборони, Апаршин частково продовжить і політику свого політичного покровителя Анатолія Гриценка, якого звинувачують у розпродажі майна (зброї та техніки) української армії.

 

 

 

Що стосується другого питання, то радник Зеленського з питань безпеки та оборони недвозначно заявив, що команда новообраного глави держави не змінюватиме курс щодо вступу України до НАТО.

 

"Є питання, які є загальновідомими. Ми не змінюємо курс щодо вступу України в НАТО, але ми не обговорювали строки", – заявив Апаршин під час все того ж ефіру на "Громадському" 10 травня.

 

До речі, на Росії вже встигли відреагувати на ці слова: "Дуже хочеться сподіватися, що заяви президента Зеленського будуть відрізнятися від заяв всіх його радників".

 

Ну а стосовно війни на Донбасі, то Апаршин пообіцяв, що команда Зеленського також не буде змінювати курс щодо відношення до війни з Російською Федерацією. Однак, на його переконання, Україні не варто вирішувати питання повернення окупованих територій Донбасу і Криму військовим шляхом.

 

"Завжди можна в військовий спосіб вирішити будь-яке питання. Питання друге – яка вартість цієї операції і людські втрати? Можна на це піти? Я б не пішов ніколи на те, щоб пропонувати комусь проведенням операції ЗСУ вирішити питання повернення території Донбасу та Криму. Ніколи", – заявив Апаршин у все тому ж інтерв'ю "Громадському".

 

Водночас, радник Зеленського з безпеки та оборони не радить новообраному президенту вести прямі переговори з президентом Росії Володимиром Путіним. Він зазначив, що такі переговори були б безперспективними. За його словами, будь-які переговори з Путіним слід вести тільки з представниками "потужних країн, з якими він не зможе грати".

 

Також Апаршин сказав, що ніколи не підтримає позицію, якщо хтось порадить новообраному президенту вести переговори з представниками незаконних збройних формувань на Донбасі.

 

Простіше кажучи, потенційний міністр оборони Іван Апаршин намагається вгодити "і вашим, і нашим": і військовослужбовцям ЗСУ сподобатись, задобривши їх перспективою високих зарплат, і західним партнерам України догодити, пообіцявши продовжити курс на НАТО, і Росію сильно не злити, заперечуючи варіант силового протистояння з нею.

 

Тобто, Апаршин намагається створити собі імідж кандидатури, яка влаштує всіх. Цілком можливо, що СТАТИ міністром оборони йому це допоможе. Однак, БУТИ міністром оборони з такими від нього очікуваннями йому буде дуже важко, і не факт, що армія від цього виграє.

 

Наостанок зазначимо, що прямих заяв про те, що саме Іван Апаршин очолить міністерство оборони України ще не було. Володимир Зеленський демонстративно уникає кадрових розмов до інавгурації, а сам Апаршин, коментуючи цю тему, не говорить нічого конкретного, хоч і не заперечує власних амбіцій.

 

"Станом на сьогодні ані Володимир Зеленський, ані ніхто з його команди не пропонував мені ніяких посад", – заявив Апаршин 10 травня в ефірі "Громадського".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme