Зброя на експорт: Що за унікальні ракетні головки самонаведення розробили в Україні

Україна готує поставку значної кількості авіаційних ракет класу "повітря-повітря" з надсучасними головками самонаведення для ВПС однієї з іноземних держав

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Зброя на експорт: Що за унікальні ракетн…

В січні 2021 року українська компанія "Радіонікс" успішно завершила цикл перевірок нових оптичних головок самонаведення, які будуть застосовані у ракетах типу Р-27 класу "повітря-повітря".

Спеціалізоване видання Defense Express пише, що нова головка самонаведення (ГСН) повністю підтвердила свої характеристики і відповідає усім вимогам технічного завдання, які були погоджені з закордонним замовником.

Depo.ua розібрався – що це за головка самонаведення, як вона працює і чим цінна для закордонних замовників.

Що таке ГСН

ГСН, головка самонаведення або координатор цілі – це складний автоматичний пристрій, призначений для захоплення цілі по тепловому відбитку, її автосупроводження і видачі в автопілот керуючих сигналів, необхідних для забезпечення самостійного наведення ракети на ціль.

Працює ГТС шляхом вимірювання кутових швидкостей, прискорень і кутових положень лінії візування між центрами мас ракети і цілі в бортовій системі координат ракети, та видачі результатів вимірювань в реальному часі на вхід бортової системи наведення для забезпечення керування ракетою.

Що за унікальну ГСН розробили в Україні

З відкритих джерел відомо, що мова йде про інфрачервону головку самонаведення ГСН-203Т. Вона забезпечує дальність захоплення типової цілі на зустрічному курсі до 30 км, а навздогін – понад 100 км. Поле захоплення: 2,0x2,0°. Час підготовки до пуску – до 2 хвилин. Ці параметри є значно кращими у порівнянні з можливостями радянських теплових ГСН.

На відміну від створених раніше аналогів, у ГСН-203Т для виявлення та захоплення теплової сигнатури (унікального теплового образу чи відбитку) конкретної цілі використовується чутлива матриця. Це дозволяє не лише виявляти цілі на значно більших відстанях, але й реалізовувати складні алгоритми уникнення перешкод, що суттєво збільшує ймовірність влучення у ціль.

Адже класичні ГСН мають фотоприймач, який сприймає теплове випромінення цілі як одну точку. Це суттєво обмежує можливості ракети в умовах навіть примітивних теплових пасток з боку противника, як на відео:

У той же час ГСН-203Т – головка самонаведення матричного типу. Таке конструкційне рішення реалізовано в Україні вперше. Також при їх виготовленні використовуються сучасна елементна база, матеріали і технології.

Згадані випробування проводились для ГСН діаметром 220 мм, що відповідає вимогам технічного завдання під ракету Р-27. Однак компанія-виробник стверджує, що опанувала виготовлення ГСН різних калібрів від 180 мм, які можуть бути адаптовані під будь-яку керовану ракету, де застосовується принцип наведення на тепловий сигнал від цілі. А при особливій потребі можуть виконати таку ж головку самонаведення і у менших діаметрах.

Що таке ракета Р-27

Р-27 – це авіаційна керована ракета класу "повітря-повітря" середньої дальності. Вона забезпечує перехоплення та знищення пілотованих та безпілотних літаків, а також крилатих ракет у повітряному бою на середніх і великих дистанціях вдень і вночі, за простих і складних метеоумов, з будь-яких напрямків, на тлі землі і моря, при активній інформаційній, вогневій і маневровій протидії супротивника.

Ракети Р-27 мають модульну конструкцію – з різними типами ГСН (радіолокаційними напівактивними та пасивними, а також з тепловими) та з різними версіями двигунів.

Серійним виробником авіаційних ракет середньої/великої дальності класу "повітря-повітря" Р-27 для винищувачів типу МіГ-29 та Су-27 ще з часів Радянського Союзу є київське підприємство ДАХК "Артем", яке на даний момент провело повне імпортозаміщення російських деталей та готове для самостійного виготовлення цих ракет як для потреб ЗСУ, так і закордонних замовників.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Авіація

Які перспективи

За своїми можливостями нова вітчизняна ГСН-203Т значно перевершує "теплові" головок самонаведення ГСН-36Т, які використовуються на авіаційних ракетах "повітря-повітря" Р-27 різних модифікацій.

Ці ракети входять до штатного озброєння реактивних винищувачів МіГ-29 і Су-27 по всьому світу. Зокрема, планетою літають близько 680 винищувачів Су-27, які перебувають на озброєнні 12 країн, і більше 1 600 одиниць МіГ-29, які перебувають на озброєнні 28 країн. І країна, яка переобладнає свої літаки ракетами типу Р-27 з новітніми українськими головками самонаведення, отримає повітряну перевагу.

Яка саме країна вже готує контракт на закупівлю першої партії ГСН-203Т – наразі невідомо (можна лише припустити, що це точно не Росія).

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси ми постачаємо Саудівській Аравії

У той же час у компанії "Радіонікс" повідомили, що підприємство вже розширило виробничі потужності для серійного виготовлення ГСН, з огляду на обсяги експортних замовлень.

Таким чином Україна ще більше посилила свої позиції на світовому ринку озброєнь. А це не лише імідж держави, але й стабільне надходження валюти в країну.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"