Запахло зрадою: Чому в "ДНР" раптом оголосили мобілізацію

На окупованій частині Донбасу знову неспокійно – так звана "влада" оголосила загальну мобілізацію з невідомими наслідками

Запахло зрадою: Чому в "ДНР" раптом огол…

Протягом минулих вихідних на окупованій території Донецької області бойовики- "резервісти" почали масово отримувати СМС із наказом "з'явиться на збірні пункти".

"Громадянам, які мають мобілізаційний припис або які отримали повістку обласного комісаріату, необхідно з'явитися в пункти збору в зазначений час, при собі мати паспорт", – йдеться у розісланих повідомленнях.

Але не СМС-ками єдиними. Жителі тимчасово окупованих територій пишуть, що в неділю по квартирах і будинках ходили люди в формі "військової комендатури" і "народної міліції". Вони вимагали назвати прізвища тих, хто проживає і фіксували отримані дані. Робиться це нібито для того, щоб виявити "громадян, які перебувають в запасі".

Ініціатором же даної "акції" називають ватажка "ДНР" Дениса Пушиліна, який видав наказ, згідно з яким у період з 23 по 27 листопада 2020 року "МВС ДНР" повинна забезпечити "проведення контрольного оповіщення і явку громадян, які перебувають в запасі".

Що цікаво: лише у жовтні на окупованих територіях Донецької та Луганської областей російське командування проводило комплексну перевірку бойовиків, включно з резервістами. За інформацією української розвідки, цю так звану "підсумкову перевірку" організовувала комісія Південного військового округу Збройних сил Російської Федерації.

Нинішня ж "мобілізація", судячи з усього, є окремою особистою ініціативою ватажка "ДНР" Дениса Пушиліна. Адже, по-перше, проводиться вона лише в "ДНР", а, по-друге, проводиться дуже незграбно і непрофесійно. Принаймні, на перший погляд. І тут виникає цілком логічне питання: для чого це робиться?

Буквально на поверхні лежить версія, що таким чином в "ДНР" намагаються закрити кадрові діри після виїзду частини так званої "армії ДНР" "миротворцями" до Нагірного Карабаху. Адже трохи більше тижня тому Головне управління розвідки Міноборони оприлюднило інформацію про те, що на території ОРДЛО окупанти прискорили примусову паспортизацію населення саме з цією метою. Мовляв, до складу "миротворчих" сил можуть входити лише громадяни Росії, тому разом із паспортизацією відбувається і вербування цих новоспечених "росіян" у "миротворчий" контингент для Карабаху.

Водночас, військовий експерт Михайло Жирохов притримується іншої думки. У коментарі Depo.ua він озвучив припущення, що так звана "мобілізація" в "ДНР" є нічим іншим, як черговим елементом тиску на Україну в рамках Мінських переговорів.

"Це один з важелів тиску на Україну в рамках ТКГ, оскільки останні заяви української сторони, у тому числі, про можливі вибори на окупованих територіях навесні, викликають у бойовиків величезну пересторогу. Зокрема, вони переживають, що Україна і Росія можуть домовитись у них за спиною і Москва може їх зрадити, як вона це зробила з Вірменією у Нагірному Карабасі. Тому все це робиться бойовиками виключно для того, щоб підсилити свою роль перед Росією і Україною на переговорах", – розповів Михайло Жирохов.

До речі, це вже не перші подібні спроби "Л-ДНР" провести подібну "мобілізацію". Вперше щось подібне затіяв ще попередній ватажок бойовиків Олександр Захарченко у квітні 2017 року.

Офіційні "ЗМІ" терористів назвали той захід "перший в історії "ДНР" військово-польовий збір резервістів", а насправді все вилилось у банальну совкову показуху. На загальновійськовий полігон поблизу Савур-Могили на кілька годин "добровільно" зігнали кілька тисяч (за найоптимістичнішими підрахунками) студентів та працівників бюджетної сфери з усієї "республіки", щоб зняти пафосні фото- та відеоматеріали пропагандистського характеру.

Читайте також: Як кріпаків "ДНР" "добровільно" на мобілізацію зганяли

Наступний подібний "мобілізаційний" захід бойовики провели в липні 2018 року. Тоді українським розвідникам вдалося встановити, що місцевим жителям віком від 18 до 65 років отримали повістки з вимогою прибути до "військових комісаріатів". В подальшому з цими особами проводились збори терміном від двох до чотирьох тижнів в навчальних центрах і на полігонах 1 АК (так звана "армія ДНР") та 2 АК (так звана "армія ЛНР") російсько-окупаційних військ.

Тоді ця "мобілізація" виглядала брязканням зброєю у відповідь на початок української Операції Об'єднаних сил, яка прийшла на заміну Антитерористичній операції. Тоді на Донбасі на повному серйозі розганялась думка, що президенту Петру Порошенку для повторного переобрання потрібна військова перемога зі звільненням нових територій, і бойовиків така перспектива дуже лякала.

Читайте також: Навіщо Путін мобілізує ватні резерви в "Л-ДНР"

Власне, щось подібне можна було б подумати й цього разу. Однак, в Україні зараз не та центральна влада, щоб навіть думати про можливе звільнення окупованих територій шляхом військової операції, не кажучи вже про те, щоб планувати її. Команда президента Зеленського більше налаштована на те, щоб домовлятися з Росією про Донбас, а не протистояти їй.

Простими словами, Зеленський хоче якнайшвидше завершити війну, а Путін хоче нав'язати Україні автономний регіон з широкими правами – аж до права вето на зовнішньополітичні ініціативи держави. І якщо обидві сторони домовляться, за передвиборчим виразом Зеленського, "десь посередині", то нинішнє керівництво "Л-ДНР" може стати розмінною монетою.

Інша справа, що така домовленість майже неможлива, адже Путін вже давно дав зрозуміти, що на поступки не піде, а Зеленського, якщо він пристане на озвучені умови Путіна, в Україні чекатиме Третій Майдан з перспективами пожиттєвого відрядження у Ростов.

Але ватажок "ДНР" Пушилін може цього й не розуміти, тому не виключено, що він і справді намагається перестраховуватись усіма відомими йому способами, створюючи в очах Києва і Москви хоча б видимість того, що очолювана ним "ДНР" представляє собою щось серйозне. Інша справа, що виглядає це приблизно як тиск мавпи на директора зоопарку.

Читайте також: Якщо "партія миру" доб'ється свого: Що буде, коли ЗСУ підуть з Донбасу

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"