Загроза, звідки не чекали: Чи варто Україні переживати через активність "армії" Придністров'я

Росія брязкає зброєю у Придністров'ї, натякаючи Києву, що загроза з південного заходу нікуди не зникла. Але чи варто боятися атаки з цього напрямку?

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Загроза, звідки не чекали: Чи варто Укра…
Фото: "Міноборони "ПМР"

Цими днями незаконні збройні формування так званої "Придністровської Молдавської Республіки" проводять різного роду бойові злагодження і військові навчання. Причому, робиться це все відкрито, можна навіть сказати, що демонстративно – з детальними текстовими та фотозвітами з місця події.

Що саме відбувається

Серед іншого, російські окупанти на території Молдови вихваляються, що на полігоні відпрацювали на танках Т-64БВ підготовку екіпажів з проходу мінно-вибухової загорожі та інших перешкод.

Своєю чергою російських артилеристів в "ПМР" перевірили на готовність до виконання навчально-бойових завдань. Російські окупанти пишуть, що артилеристи вчилися займати вогневі позиції, готувати міномети до бою і наводити знаряддя на ціль.

Також відомо, що була проведена вогнева підготовка розвідників незаконних формувань так званої "ПМР".

Армія "Придністровської Молдавської Республіки" ("ПМР")

Що за військовий контингент тримає Росія у Придністров'ї

Як відомо, так звана "Придністровська Молдавська Республіка" ("ПМР") – це самопроголошена держава у Східній Європі на території Молдови, яку міжнародна спільнота визнає частиною Молдови.

На території так званої "ПМР" розташована Оперативна група російських військ (ОГРВ) – такий собі "миротворчий контингент", а насправді кілька частин 14-ї російської армії, яку Москва свого часу перефарбувала у "миротворців".

Оперативна група російських військ у Придністров'ї складається з двох окремих механізованих батальйонів (82-й і 113-й), які почергово змінюють один одного в порядку ротації, а також батальйону охорони та батальйону обслуговування.

У 2000 році на міжнародному саміті в Стамбулі Росія зобов'язалась вивести це угрупування до кінця 2004 року, але свого зобов'язання не виконала досі.

Карта Придністров"я

Зараз постійна чисельність російського "миротворчого" батальйону в Придністров'ї становить близько 410–420 осіб. Однак, Росія завжди може цілком легально збільшити його до 1700 осіб – саме таку чисельність вона задекларувала за собою у 1992 році, коли переоформила своїх військових у "миротворців" (для порівняння – на території так званих "Л-ДНР" Росія тримає, за різними даними, від 35 до 50 тисяч своїх військових).

Крім того, на складах в селі Колбасна росіяни зберігають сотні танків і бронетранспортерів, понад 200 зенітно-ракетних комплексів і РСЗВ "Град", 30 тисяч автоматів, кулеметів та пістолетів, а також боєприпасів до них.

Що характерно – більша частина військових і техперсоналу ОГРВ у Придністров'ї – це місцеві жителі, які отримали російське громадянство. Більшість з них навіть народилися вже в "ПМР".

Армія "Придністровської Молдавської Республіки" ("ПМР")

Навіщо проводять навчання

Демонстративно брязкаючи зброєю, Росія, що називається, грає м'язами. При чому, схоже, і перед Україною, і перед Молдовою.

Адже, з одного боку, Росія через прорахунки заступника глави адміністрації Путіна Дмитра Козака поступово втрачає ініціативу в переговорах Тристоронньої контактної групи у Мінську і "Нормандської четвірки" і тому шукає додаткові важелі тиску на Україну і її президента. Власне, звідси ростуть ноги й у останнього загострення на Донбасі, і в натяків на можливі неприємності з боку білоруського кордону.

Читайте також: Загроза з півночі: Як Україні захиститися від російсько-білоруської військової дружби

А з іншого боку – на недавніх виборах Молдова "прокотила" проросійського кандидата і обрала проєвропейську Маю Санду, яка вже озвучила намір дружити з Україною проти Росії і разом добиватися виведення російського збройного контингенту з території Молдови.

У відповідь Росія заявила, що не збирається виводити з Придністров'я ані "миротворчі", ані регулярні частини – попри рішення уряду Молдови, ОБСЄ чи ООН.

Читайте також: Кремль відповів Санду: Як Росія офіційно визнала окупацію Придністров'я

Тому ось ці військові навчання на Дністрі, судячи з усього, варто сприймати як наочну ілюстрацію цих заяв Кремля.

Чи варто Україні боятися вторгнення з боку Придністров'я

Однозначно, не варто. Адже 1700 російських "миротворців", навіть якщо Москва збере їх усіх разом на Дністрі, – це менше, аніж налічує одна українська бригада.

З відкритих джерел відомо, що в Україні вздовж кордону з Придністров'ям базується 59-та окрема мотопіхотна бригада імені Якова Гандзюка (59 ОМПБр), основні сили якої зосереджено у місті Гайсин Вінницької області, а окремі батальйони розкидані уздовж Дністра: 10-й окремий мотопіхотний батальйон – в смт Тростянець Вінницької області, 9-й окремий мотопіхотний батальйон – у місті Кодима Одеської області і 11-й окремий мотопіхотний батальйон – у місті Подільськ Одеської області.

Крім цього, у смт Чорноморське поблизу Одеси дислокується 28-ма окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу (28 ОМБр). Наразі у неї інші завдання, але у разі чого і вона може підключитись.

Карта України

Звісно, є ризик, що Росія може повітрям перекинути на Дністер значно більше своїх "миротворців". Однак, непомітно це зробити не вдасться, плюс на це піде досить багато часу. Тому такий варіант малоймовірний. Як і варіант відкритого збройного вторгнення.

А от здійснювати збройні провокації у прикордонній зоні, кошмарячи українських прикордонників і місцевих жителів, диверсійно-розвідувальні групи "ПМР" цілком можуть. І тут, якщо до цього дійде, дуже багато буде залежати від оперативної реакції Держприкордонслужби.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme