Забути про "Оплоти": Яка "зрада" криється в українському танкобудуванні

Чергова "зрада" прийшла звідти, звідки її не чекали
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Забути про "Оплоти": Яка "зрада" криєтьс…

Depo.ua продовжує слідкувати за новинками української зброї та техніки. Всі ми з нетерпінням очікували, і продовжуємо очікувати того моменту, коли українська армія остаточно пересяде на танки нового покоління, до того ж вітчизняного виробництва. На щастя, такі у нас є – БМ "Оплот". Принаймні, так нам здавалося до останнього часу.

 

Однак, днями Міністерство оборони України повідомило, що у 2019 році не укладало контрактів на виготовлення танків БМ "Оплот". Причиною цього є російські деталі у складі бойової машини, які досі не вдалося замінити на українські чи іноземні аналоги.

 

"Причиною зазначеного стало надходження інформації від державного концерну "Укроборонпром" про неготовність до укладання державного контракту у зв'язку з потребою проведення робіт для імпортозаміщення певних складових, які на час розроблення зазначеного танка виготовлялись в Російській Федерації", – йдеться у заяві Міністерства оборони України.

 

Погодьтесь, досить дивна заява як для 2019 року – шостого року війни з Російською Федерацією і шостого року життя і роботи в умовах імпортозаміщення російських товарів оборонного та подвійного призначення. Менше з тим, маємо що маємо. Не у нашій компетенції шукати винних. Давайте краще подумаємо над тим, як будуть обходитись без "Оплотів" українські танкісти.

 

Нагадаємо, що "Оплоти" мали з'явитись на озброєнні ЗСУ ще у 2017 році, однак з різних причин цей момент весь час переносився. Зокрема, 23 серпня 2017 року президент України Петро Порошенко пообіцяв озброїти українську армію "Оплотами" вже до кінця року.

 

"Ми починаємо етап збройного осучаснення армії. Маємо виводити наші озброєння на рівень 21-го століття. Ми внесли зміни до держбюджету і перші танки "Оплот" надійдуть до ЗСУ вже цього року", – заявив Порошенко.

 

У свою чергу 9 вересня 2017 року в Харкові під час урочистостей з нагоди Дня танкістів міністр оборони України Степан Полторак також урочисто пообіцяв "наступного тижня" підписати договір на поставку "Оплотів" в ЗСУ.

 

"Сьогодні прийнято рішення щодо замовлення та поставки до війська танків "Оплот". Відповідний договір буде підписано на наступному тижні. Підприємства Харкова, які виробляють броньовану техніку, цього року, після завершення всіх необхідних процедур, отримають замовлення на поставку техніки, кількість якої більша, ніж за всі попередні 26 років. Це свідчення того, що пріоритетом розвитку армії є її технічне оснащення", – сказав Полторак.

 

Однак, щось завадило виконати обіцяне. А 26 вересня 2018 року гендиректор ДК "Укроборонпром" Павло Букін повідомив, що держконцерн завершив контракт на постачання основних бойових танків "Оплот-Т" до Таїланду і тепер "Укроборонпром" налаштовується на виробництво танків для ЗСУ.

 

Та вже 3 жовтня 2018 року Букін заявив, що замовлення на виготовлення танків "Оплот" вже виконується, але у 2018 році передачі "Оплоту" для ЗСУ не буде, а от у 2019-му буде. Та, як бачимо, і у 2019 році "Оплотів" чекати не варто.

 

Тоді ж Букін повідомив, що основний упор концерн робить на відновленні і модернізації вже існуючої техніки. Зокрема, на модернізацію танків Т-64 і Т-80.

 

Читайте також: Танк на перехідний період: Якою буде чергова модернізація Т-64.

 

 

Читайте також: Модернізоване залізо: Що за танк Т-80БВ поставили на конвеєр.

 

Звісно, обидві моделі мають право на існування і так зване друге життя. Особливо за умови відсутності альтернативи у вигляді все тих же "Оплотів". Однак, і з ними не все так просто.

 

Якщо порівнювати з іншими серійними танками свого покоління (Т-64 і Т-72), Т-80 має більшу витрату палива і, відповідно, менший запас ходу, а також має найменш досконалу ходову частину.

 

Разом з тим, є інформація, що ДП "Харківський бронетанковий завод" вже у цьому році почне модернізацію танка Т-80УД, що також стоїть на озброєнні українського війська, до рівня Т-84 (праобраз "Оплота"). Але це, як то кажуть, вилами по воді писано.

 

Що стосується Т-64, то там справи ще гірші. Їх модернізація гарно виглядає і звучить лише в теорії, тоді як на практиці все дуже навіть погано. Як розповів учасник війни на Донбасі Роман Багаєв, танковий взвод якого двічі визнавали кращим в ЗСУ, нічого кращого за "Оплот" українські танкісти не бачили, а Т-64 – це тупикова ланка розвитку танкобудування.

 

"Конкурувати з "Оплотом" Т-64, мабуть, не зможе. Тобто, його можуть модернізувати, обладнавши тепловізорами і іншим, але на машину все не навішаєш. Я пам'ятаю, як нам на Т-64 поставили нові системи навігації, але танк спроектований так, що у нього не повинно такого бути. Тому там то одне заважає, то інше", – розповів Багаєв.

 

Але, судячи з усього, наші зброярі готові модернізувати будь-який металобрухт, аби тільки не доводити до пуття вже легендарні "Оплоти".

 

Читайте також: Новий Т-72. Яку заміну "Оплотів" знайшли для ЗСУ.

 

Та за словами бойових танкістів, навіть танк Т-84, який є прототипом "Оплота", не витримує критики в сучасних умовах танкового бою.

 

Читайте також: Модернізований Т-84: Яке друге життя отримає прототип "Оплота".

 

Щоб далеко не ходити за прикладом, згадаємо як на престижних військових змаганнях Strong Europe Tank Challenge у Німеччині в 2018 році екіпаж з 14-ї ОМБр на танку Т-84 посів останнє 8-ме місце.

 

Як розповідають самі танкісти, технічні проблеми у наших Т-84 почались з першого ж дня змагань. Зокрема, під час бою дуже тряслась гармата, чого в танка бути не повинно апріорі.

 

Читайте також: Strong Europe Tank Challenge 2018. Чому Україна посіла останнє місце.

 

Менше з тим, на користь модернізації старих радянських танків свідчить проста арифметика: навіть за умови вирішення проблеми російського імпортозаміщення, вартість одного новенького "Оплота" рівносильна вартості шести модернізованих Т-64. А в умовах тотального недофінансування української армії цей аргумент є далеко не останнім при прийнятті рішень про долю українського танкобудівництва.

 

Власне, саме через нераціональність такої витрати грошей, за словами директора Defense Express Сергія Згурця, передбачені в бюджеті гроші на виготовлення "Оплотів" міністерством оборони у підсумку були потрачені на проект "Нептун"

 

Тому, судячи з усього, про новенькі "Оплоти", як масове явище в ЗСУ, українським танкістам на найближчий час доведеться забути і відточувати власну майстерність на старих добрих і в міру сил модернізованих танках Т-64.

 

Читайте також: Досі без "Оплотів": Як модернізований Т-64БВ стає головним танком ЗСУ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme