"Богдана", "Грім-2", "Верба": Чим військові здивують українців на параді до Дня Незалежності

Все йде до того, що цього року на військовому параді до Дня Незалежності в серпні можна буде побачити майже всі новинки озброєння української армії

Фото – ДС

Трохи більше місяця залишається до Дня Незалежності України, а вже почала просочуватись інформація про склад військової техніки, яка пройде маршем головною вулицею столиці.

Зокрема, директор Defense Express Сергій Згурець поділився інсайдерською інформацією у Facebook.

"На військовому параді на честь Дня Незалежності України ми вперше побачимо практично всі нові зразки техніки і зброї, які до сих пір зблизька бачили і мацали лише обрані. Планується, що Хрещатиком пройде оперативно-тактичний комплекс "Сапсан", високоточна система залпового вогню "Вільха", автоматизована РСЗВ "Верба", нова самохідна 155-мм гаубиця "Богдана" і ряд інших новинок", – написав він і зазначив, що повний перелік оприлюднювати не буде, щоб не переходити дорогу тим, хто це затіяв у всій красі і масштабності.

Хоча, стандартний набір військової техніки можна побачити в наших оглядах військового параду попередніх років – з невеликими змінами він повторюється щороку.

Читайте також: "Булати", "Рапіри", "Гвоздики" і "Піони": Яка техніка проїхала Києвом на День Незалежності.

Зараз же пропонуємо ознайомитись з тим, що собою представляють перелічені Сергієм Згурцем вітчизняні новинки.

Оперативно-тактичний комплекс "Грім-2"

Лише 30 серпня 2016-го року прес-служба "Конструкторського бюро "Південне" розповсюдила інформацію, що Україна розпочинає розробку новітнього оперативно-тактичного ракетного комплексу "Грім-2", а вже 2 січня 2018-го року з'явилась інформація про готовність його до випробувань.

"Грім-2" – це комплекс оперативно-тактичного призначення з високою точністю ураження і прохідністю протиракетної оборони понад 96%. Це досягається за рахунок того, що дані ракети здатні летіти не тільки по балістичній прогнозованій траєкторії, але і по аеробалістичній – непередбачувано змінюючи траєкторію по ходу польоту, що гарантує прорив всіх існуючих сьогодні систем ППО, навіть російських С-300 і С-400.

Відомо також, що бортова система управління ракети інерційна, комплектується системами навігації і наведення різного типу (радіолокаційними, оптико-електронними).

Бойовий блок одноступеневої балістичної ракети проектується масою 480 кг. Моноблочна схема використовує осколково-фугасну або проникаючу осколково-фугасну ампулу. Вага боєзаряду дає можливість говорити, що він здатний знищити противника на площі 10 тисяч квадратних метрів, при використанні касетного заряду, або на площі 2-3 гектара звичайним осколково-фугасним зарядом.

Особливо авторами проекту підкреслюється, що комплекс "Грім-2" пристосований для стрільби як балістичними, так і крилатими ракетами, що робить його універсальним і придатним, як для протиповітряної оборони, так і для берегової охорони, а також дозволяє використовувати, як далекобійний оперативно-тактичний комплекс.

Мінімальна дальність стрільби цього комплексу складає 50 км, максимальна – 280 км в експортної версії і 350 км – для потреб ЗСУ (це пов'язано з "Режимом контролю за ракетними технологіями", який забороняє продаж іноземним державам ракет "земля – земля" з більшою дальністю). Однак, судячи з наявної інформації з цілого ряду джерел, 350 км – це "юридична" дальність (прописана згідно існуючих юридичних обмежень), а реальна дальність "Грому-2" може скласти до 500 кілометрів, що дозволяє вражати цілі на території навіть Москви.

Таким чином, тактичний ракетний комплекс "Грім-2" може розглядатися як потужний засіб неядерного стримування агресора.

Читайте також: Під прицілом Москва. Як "Грім-2" вплине на війну з Росією (КАРТА).

Високоточна система залпового вогню "Вільха"

Ще в січні 2018-го року Петро Порошенко під час засідання РНБО нагадав про успішні випробування "Вільхи" і побажав, щоб в 2018-му році вдалося остаточно завершити процес випробувань і перейти до серійного виробництва. Фінальні випробування пройшли у квітні.

Через секретність проекту про Вільху у вільному доступі інформації дуже мало, тому значна кількість людей досі думають, що "Вільха" – це РСЗВ (реактивні системи залпового вогню). Але насправді це не так.

Згідно з наявною інформацією, "Вільха" – це реактивний, високоточний 300-мм снаряд, який здатен вражати цілі на відстані понад 100 км (ракетні корпуси виготовлені на ДАХК "Артем"). Точнісь відхилення від цілі – 50 метрів, при використанні інерційної системи наведення, та 7 метрів – при використанні GPS-корекції.

Також за деякими даними "Вільха" може вражати цілі на відстані до 170 км. Мова йде як про наземні так і надводні цілі разом з повітряними об'єктами. За різними даними, ракета зможе нести осколково-фугасні, касетні або термобаричні боєприпаси.

По точності і дальності вона трошки не дотягує до останньої модифікації американської MGM-168A ATACMS Block 4A, і ні в чому не поступається російським "Іскандерам".

Якщо говорити про реактивну систему залпового вогню, то у комплексі для "Вільхи" йде добре відомий БМ-30 "Смерч" на шасі МАЗ-543, яка розроблена ще за радянських часів, у 1987-му році. Але в Україні під "Вільху" планується виготовлення шасі КрАЗ.

Читайте також: Що треба знати про українську "Вільху", яку ставлять на потік.

Автоматизована РСЗВ "Верба"

Ще в жовтні 2016-го року ми повідомляли, що фахівці харківського Конструкторського бюро з машинобудування імені Морозова (ХКБМ) розробили покращений аналог радянського "Граду". Влітку 2017-го року "Верба" успішно пройшла державні випробування і отримала добро на серійне виробництво.

З відкритих джерел відомо, що "Верба" – це реактивна система залпового вогню на базі автомобіля КрАЗ-6322 і бойової частини БМ-21 "Град", що була розроблена у 2015 році ХКБМ. Модернізована система оснащена кабіною на 5 місць, а керування вогнем, прицілювання та перезаряджання здійснюється в автоматичному режимі з кабіни, без безпосереднього втручання розрахунку в її роботу.

Перезаряджання повного комплекту з 40 ракет здійснюється протягом 10 хвилин механізованим способом. Для цього харківськими конструкторами розроблено транспортно-заряджаючу машину.

Маса нової системи сягає майже 20 т, але вона здатна розвивати швидкість до 85 км/год. Відомо також, що "Верба" ​​може мати і броньовану версію з кабіною від бронеавтомобіля "Раптор" і захистом основних систем автомобіля.

Якщо порівнювати з "Градом", то "Верба" відрізняється від свого радянського попередника і російського "колеги" високим рівнем автоматизації і розміщенням на вітчизняному шасі КрАЗ. Він у порівнянні з російським "Уралом" і швидший на 10 км/год., і маневреніший, і всюдихідніший.

Автоматизація "Верби" сягнула такого рівня, що екіпажу можна буде працювати у бойових умовах не виходячи з кабіни: приїхали, натиснули кілька кнопок в кабіні, вразили цілі противника і поїхали. При цьому нова система вирівнювання і стабілізації платформи дозволяє значно підвищити точність вогню.

У порівнянні з "Градом", РСЗВ "Верба" у 6 разів швидше визначає координати, у 5 разів швидше наводиться, а після стрільби за лічені секунди може змінити позицію, що дозволятиме уникати прильотів у відповідь. Процес же перезаряджання установки скоротився у 7 разів.

Читайте також: Чим українська "Верба" сильніша за російський "Град".

155-мм гаубиця "Богдана"

САУ "Богдана" – це перспективна українська самохідна артилерійська установка калібру 155-мм (стандарт НАТО). Як вона виглядає і що собою представляє – не бачив ніхто.

Військовий експерт та публіцист Михайло Жирохов на основі власних джерел припускає, що "Богдана" – це прототип гаубиці, створеної з бойового модуля (башти) польської САУ Krab та основи (шасі) українського танку Т-84У "Оплот".

Восени минулого року САУ Krab привернула до себе широку увагу на виставці озброєнь в Києві. І вже тоді говорили, що поляки ведуть переговори про те, щоб українська армія брала їх на озброєння замість старих 152-мм САУшок.

За версією Жирохова, роботи над проектом 155-мм САУ з використанням елементів польського "Краба" почалися ще в 2016-му році, а остаточне рішення було прийнято восени 2017-го року під час виставки "Зброя і безпека-2017".

Про характеристики говорити ще рано, тому що незрозуміло яка саме гармата буде встановлюватися на "Богдані" – німецько-польська, чи все-таки власного виробництва. Але одне можна сказати точно – вона буде маневренішою, ніж той же "Краб" – перш за все за рахунок більш потужного двигуна "Оплоту".

Разом з тим, на форумі "Українського мілітарного порталу" припускають, що для розробки "Богдани" могли використати не польську САУ Krab, а словацьку 155-мм гаубицю Zuzana на колісній основі вантажівки Tatra.

Фото – KONSTRUKTA-Defence

Ось такі передові розробки вітчизняного оборонпрому можна буде побачити 24 серпня на Хрещатику. А от коли вони надійдуть на озброєння української армії – досі залишається загадкою. Принаймні, для не обраних.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #ЗСУ