АТОшний "висяк": Які потрібні військовим закони застрягли в Раді

За даними ГО "Юридична сотня", у Верховній Раді України зараз перебуває на розгляді, але не виноситься на голосування, 9 важливих законопроектів, покликаних захистити права учасників АТО

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
АТОшний "висяк": Які потрібні військовим…

Останніми днями соціальною мережею Facebook прокотилася ціла хвиля звернень ветеранів АТО, спрямована привернення уваги до 9 законопроектів, які покликані врегулювати становище учасників російсько-української війни і полегшити їм життя.

Так, 29 листопада з текстовим звернення до голови Верховної Ради України Андрія Парубія звернувся Мирослав Гай:

30 листопада дуже емоційне відеозвернення виклав Мартін Брест (18+):

А 1 грудня до них приєднався засновник Pizza Veterano Леонід Остальцев (18+):

Всіх їх підбила на цей "флешмоб" громадська організація "Юридична сотня", яка, за словами АТОшників, причетна до розробки цих законопроектів.

Що цікаво, всі 9 законопроектів 3 жовтня 2017 року були включені до порядку денного сьомої сесії Верховної Ради України восьмого скликання, але досі на голосування так і не виносились.

"Фактично депутати ігнорують ці необхідні зміни уже декілька років, а щоб проголосувати за них, їм потрібно не більш ніж півдня", – впевнені громадські активісти з організації "Юридична сотня".

Отож, давайте розглянемо всі 9 законів і з'ясуємо – на якій стадії застопорилося питання по кожному з них. Ну і заодно переконаємось у їх корисності чи, можливо, навпаки.

1. Проект закону №2001а "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо генетичної ідентифікації військовослужбовців)".

Даний законопроект передбачає врегулювання ідентифікації військовослужбовців шляхом створення бази даних ДНК військовослужбовців і застосування аналізу ДНК у разі неможливості встановлення особи звичайними методами.

Ініціаторами його виступив цілий авторський колектив у складі п'яти нардепів: Петренка О.М., Білецького А.Є., Рудика С.Я., Романової А.А., Мацоли Р.М.

Цей законопроект надійшов у Верховну Раду ще 3 червня 2015 року і, пройшовши всі необхідні процедури, 12 липня 2016 року був прийнятий у першому читанні. Власне, на цьому все й завмерло: документ отримав статус "Готується на друге читання", якому перебуває вже майже півтора роки.

2. Проект закону №5027 "Про внесення зміни до статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Цей законопроект передбачає надання компенсації за піднайом (найом) жилого приміщення для військовослужбовців рядового, сержантського та старшинського складу військової служби за контрактом.

Що цікаво, ініціатором цього проекту закону є прем'єр міністр України Гройсман В.Б. Однак, попри це, приймати його Верховна Рада не поспішає.

Цей законопроект надійшов у Верховну Раду 12 серпня 2016 року і, пройшовши всі необхідні процедури (деякі навіть двічі), 25 травня 2017 року з висновком профільного комітету "Прийняти за основу" отримав статус "Очікує розгляду".

3. Проект закону №6268-1 "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціального захисту військовослужбовців".

Він передбачає отримання одноразової грошової допомоги членами сімей учасників російсько-української війни, які через захворювання, травму, контузію, загинули (померли) після звільнення з військової служби. Саме на цьому законопроекті наголошував Мартін Брест у своєму відеозверненні вище.

Ініціаторами даного законопроекту є цілий ряд депутатів, а саме: Пашинський С.В., Тимчук Д.Б., Бригинець О.М., Вінник І.Ю., Береза Ю.М., Тетерук А.А., Герасимов А.В., Мамчур Ю.В., Чорновол Т.М.

7 квітня 2017 року він надійшов у Верховну Раду і вже 13 липня 2017 року з висновком профільного комітету "Прийняти за основу" отримав статус "Очікує розгляду".

4. Проект закону №6689 "Про внесення змін до статті 21-4 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (щодо удосконалення окремих питань виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності іноземців або осіб без громадянства, які проходять військову службу у Збройних Силах України)".

Він передбачає встановлення однакових розмірів одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності для усіх бійців ЗСУ, зокрема іноземців.

Ініціаторами його є троє нардепів: Пашинський С.В., Вінник І.Ю. і Чорновол Т.М.

Даний законопроект надійшов у Верховну Раду 12 липня 2017 року і вже 19 вересня 2017 року з висновком профільного комітету "Прийняти за основу" був направлений на розгляд у сесійну залу, однак за результатами розгляду у першому читанні законопроект було повернуто на доопрацювання із врахуванням висловлених пропозицій і зауважень.

5. Проект закону №5640 "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення питань проходження військової служби з метою забезпечення повноцінного функціонування Збройних Сил України".

Він передбачає звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу ЗСУ військовослужбовців у зв'язку із їхньою відсутністю за місцем служби без поважних причин більше, ніж два місяці, що сприятиме швидкому заміщенню військових посад і доукомплектуванню ЗСУ.

Ініціаторами цього законопроекту є вже знайомі нам Вінник І.Ю. і Чорновол Т.М.

Даний законопроект надійшов у Верховну Раду 16 січня 2017 року, пройшов "7 кіл парламентського пекла", поки 11 липня 2017 року з висновком профільного комітету "Прийняти за основу" не отримав статус "Очікує розгляду".

6. Проект закону №5062 "Про внесення змін до деяких законів України щодо звільнення з військової служби військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини".

Він передбачає оперативне прийняття рішення щодо звільнення військовослужбовців, стосовно яких порушено кримінальні провадження за самовільне залишення військової служби й оголошено в розшук, що також сприятиме оперативному заміщенню військових посад.

Ініціаторами виступили все ті ж самі нардепи: Чорновол Т.М. і Вінник І.Ю.

Ще 5 вересня 2016 року цей законопроект потрапив до Верховної Ради, швиденько пройшов всі інстанції і, хоч і отримав схвальний висновок профільного комітету "Прийняти за основу", на розгляд так і не пішов і зі статусом "Розгляд відкладено" вже більше року (з 18 жовтня 2016 року) "висить у повітрі". Справа в тому, що законопроект "завалив" перевірку на відповідність Конституції України і отримав висновок: "Законопроект суперечить положенням Конституції України" і був відправлений на доопрацювання.

7. Проект закону №6109 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях".

Цей законопроект передбачає дозвіл на укладення контракту на військову службу жінками на рівних умовах з чоловіками.

Ініціаторами його є авторський колектив у кількості дев'яти народних депутатів з досить відомими прізвищами (Суслова І.М., Ричкова Т.Б., Фріз І.В., Найєм М., Заліщук С.П., Констанкевич І.М., Гопко Г.М., Луценко І.В., Новак Н.В), трьох представників "Юридичної сотні" (Василенко Л.В., Івасик С.М., Лавренюк В.Ф.) і громадської активістки Берлінської М.

21 лютого 2017 року цей проект закону надійшов у Верховну Раду, але попри висновок профільного комітету "Прийняти за основу", за результатами розгляду у першому читанні законопроект було повернуто на доопрацювання і з 7 листопада 2017 року він перебуває у статусі "Розгляд відкладено".

8. Проект закону №2358 "Про внесення зміни до статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (щодо ненарахування штрафних санкцій, пені за невиконання зобов'язань членами сімей військовослужбовців, резервістів і військовозобов'язаних в особливий період)".

Суть законопроекту зрозуміла з його назви.

Ініціатором даного проекту закону виступив народний депутат Лаврик О.В.

Ще 11 березня 2015 року він подав його до Верховної Ради, але попри всі позитивні висновки, як профільного комітету ("Прийняти за основу"), так і Головного науково-експертного управління "Головне управління підтримує прийняття поданого законопроекту у першому читання", а також відповідність вимогам антикорупційного законодавства, даний законопроект з 18 жовтня 2016 року незрозуміло чому перебуває у статусі "Розгляд відкладено".

9. Проект закону №6298 "Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей для здобуття професійно-технічної та вищої освіти".

Цей законопроект передбачає державну підтримку учасників бойових дій та їхніх дітей у сфері здобуття професійно-технічної та вищої освіти.

На відміну від усіх попередніх, які відносились до рубрики "Безпека і оборона", цей відноситься до рубрики "Галузевий розвиток".

Ініціаторами його є авторський колектив у складі восьми народних депутатів, а саме: Третьяков О.Ю., Бурбак М.Ю., Загорій Г.В., Гаврилюк М.В., Шухевич Ю-Б.Р., Рибчинський Є.Ю., Яніцький В. П. і Кобцев М.В.

6 квітня 2017 року даний проект закону надійшов у Верховну Раду і з 6 червня 2017 року з повним комплектом позитивних висновків "Очікує розгляду".

Отож, як бачимо, в кожного з цих законопроектів "своя доля і свій шлях широкий", але всіх їх об'єднує одне: їх уже два місяці вперто ігнорують парламентарі. У зв'язку з цим ініціатори "флешмобу" навіть звернулися до багаточисельних громадських організацій ветеранів АТО, яких в Україні налічується близько тисячі, і які, на думку авторів звернень, нічим корисним поки що не відзначились, окрім як вибивання для себе землі.

Суть звернення полягає у тому, щоб ці ГОшки ветеранів АТО офіційно звернулись до того народного депутата, який представляє їхню місцевість, і переконливо порекомендували йому звернути увагу на згадані законопроекти, вимагати їх негайного розгляду і, звісно ж, проголосувати "ЗА".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme