Як знищується вугільна галузь на окупованому Донбасі

Донбас завжди вважався шахтарським краєм, але ще рік-два такого господарювання терористів, і про це можна буде забути

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Як знищується вугільна галузь на окупова…

Кілька днів тому активіст Семен Кабакаєв на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook написав пост, у якому розписав стан та прогнозовані ним перспективи вугільної галузі окупованої частини Донбасу.

Зокрема, Семен зазначив, що почала підтверджуватися інформація про злиття шахт "Ясинівка-Глибока" і "Північна" в одне ціле з частковим скороченням штату, переведенням робітників на інші шахти і демонтажем обладнання в гірських виробках.

Давно відомо, що станом на сьогодні шахта "Ясинівська-Глибока" перебуває в стані часткової ліквідації шляхом об'єднання з шахтою "Північна", яка дає загальний видобуток до 800 тон на добу. Проте, ніде в новинах не згадується шахта "№21", яка пов'язана виробками з двома попередніми і всі три шахти мають спільну систему водовідведення.

Причому, водовідведення ведеться на всіх трьох шахтах в різному ступені. Шахта "№21" ще в 2001-му році була переведена в реструктуризацію і виведена з ДП "Макіїввугілля", але повністю ліквідована не була – вона змушена відкачувати надлишки води "Північної" та "Ясинівки-Глибокої", інакше вони б не впоралися.

Як знищується вугільна галузь на окупованому Донбасі - фото 1

Зрозуміло, що проросійським окупантам, які сповідують екстенсивний метод ведення господарства (вижимають з залишків промисловості все, що можна, після чого ріжуть обладнання на металобрухт), немає жодного резону підтримувати дві закриті шахти у режимі відведення води, тому неминуче закриття "Ясинівки-Глибокої", разом з остаточним припиненням робіт на шахті "№21" спричинить закриття "Північної". Тобто, у підсумку будуть ліквідовані всі 3 шахти.

За інформацією Кабакаєва, крім згаданих трьох шахт ДП "Макіїввугілля" має у своєму розпорядженні наступні шахти:

Шахта "Холодна Балка" – дає основну частку видобутку – більше 1000 тон на добу.

Шахта "Калинівська-Східна" – приблизно 600 тон вугілля на добу.

Шахта "Ім. C.М. Кірова" – може давати до 700 тон вугілля на добу, але за фактом видобутку немає.

Шахта "Ім. В.М. Бажанова" – працює в режимі водовідливу.

Шахта "Бутівська" – працює в режимі водовідливу.

Шахта "Ім. В.І. Леніна" – працює в режимі водовідливу.

Шахта "Чайкіно" – працює в режимі водовідливу.

"В "Макіїввугіллі" повна ср..ка. Новина про "Ясіновку-Глибоку" не новина – звідти постійно біжать шахтарі. Поспіхом помпезно заявлена півроку тому нова лава в сусідній Північній – це туфта. За добу шахта вантажить максимум 15 вагонів вугілля, при тому що розрахована на 120. Ось і вся математика" – пишуть про ситуацію користувачі соціальних мереж.

Отже, як бачимо, Макіївка (місто, яке до російської окупації було на 13-му місці в Україні за кількістю населення, а зараз у якому проживає близько 350 000 жителів і якому робочі місця дають лише шахти), незабаром опиниться у стані стагнації. При цьому права на протест у шахтарів немає – їх колеги з шахти "Холодна балки" були звільнені з "вовчим квитком" (стаття: "Порушення трудової дисципліни") і їх тепер жодна шахта не візьме на роботу.

Як знищується вугільна галузь на окупованому Донбасі - фото 2

Хоча, шахти не будуть їх брати на роботу й по іншим причинам – з кожним роком працюючих шахт стає все менше, а безробітних шахтарів все більше. Адже в інших містах ситуація не краща – майже всюди нерентабельні шахти вже затоплені, а ті, що ще більш-менш дають вугілля "на гора" – працюють з порушеннями всіх мислимих норм і правил техніки безпеки. Хоча, чому "працюють"? Допрацьовують свій ресурс, після чого також підуть на металобрухт.

Раніше ми вже писали про наміри ватажків "ДНР" закрити 22 шахти, на яких працюють близько 14 тисячі людей. Зокрема, до кінця поточного року планується перевести на баланс "Донбасуглереконструкція" і закрити (законсервувати на реконструкцію на невизначений термін) підприємства "Артемвугілля", "Орджонікідзевугілля", "Шахтарськантрацит", "Східна", "Торезантрацит" та ін. При цьому, загальна заборгованість із зарплати становить 950 млн. руб. і 500 тис. руб. компенсаційних витрат.

Показовим у цьому сенсі приклад Горлівки. Одна з найбільш перспективних місцевих шахт – "Ім. Леніна", в розвиток якої Україна вклала сотні мільйонів за роки Незалежності, при "ДНР" стоїть затопленою.

"У Горлівці у нас знаходиться чотири шахти. Одна з них затоплена, це шахта "Ім. Леніна", три працюють в режимі життєзабезпечення, тобто – по відкачці води з діючих горизонтів" – повідомляв в кінці липня вже 2016-го року "генеральний директор ДП "Артемвугілля" Микола Щігальов. До речі, офіційно в цій установі числяться понад 4,2 тис. осіб, а фактично працює трохи більше тисячі, так-сяк підтримуючи життєдіяльність горлівських шахт.

Як знищується вугільна галузь на окупованому Донбасі - фото 3

Перед цим, у квітні поточного року, російські мародери здійснили демонтаж та вивезення обладнання з шахти "Ім. Фрунзе", що в Ровеньках на Луганщині. Наприкінці березня дісталося також шахті "Ім. Скорчинського" у Донецьку, яку росіяни порізали на металобрухт. Власне, про це Depo.ua також уже писав.

Таким чином ситуація з вугільною галуззю на окупованому Донбасі є передкатастрофічною – регіон може стратити не лише шахти, а й вугледобувну галузь, як таку. Хоча, дехто схильний бачити в цьому позитив: мовляв, російські окупанти та їх посіпаки з числа місцевих сепаратистів роблять те, на що Україна не могла наважитись протягом більш як 20 років свого незалежного існування – ліквідують збиткову галузь народного господарства. Однак, як би там не було, а відбудовувати розграбований Донбас буде Україна, тобто ми з вами.

Взагалі, деколи складається враження, що війна на Донбасі завершиться лише після того, як останній завод і остання шахта з підконтрольної бойовикам території буде порізана на метал і вивезена у маловідомому напрямку. Хотілося б помилятись, але багато факторів вказують саме на це.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme