Як змінить ситуацію останнє рішення уряду про УБД

Насправді, питання не таке однозначне, як може здаватись на перший погляд

Вчора на засіданні уряду було прийняте досить цікаве рішення, яке, на перший погляд, повинно докорінно змінити ситуацію з отриманням пільг за участь в АТО.

Відтепер статус учасника бойових дій тепер зможуть отримати тільки ті бійці, які були в зоні АТО не менше 30 днів, у тому числі сумарно. Разом з тим, за словами представника Міністерства оборони, статус буде надаватися особам, які брали безпосередню участь у виконанні службових завдань в умовах безпосереднього зіткнення і при проведенні розвідувальних заходів, а також особам, які отримали поранення, контузію або були покалічені, незалежно від кількості проведених днів у АТО.

І якщо з пораненими і розвідниками все зрозуміло, то з тими, хто може отримати статус УБД за часом перебування у зоні АТО є нюанси. З одного боку, така міра ускладнить паразитування на цій темі для тиловиків, які на три дні їздили в зону АТО у відрядження і потім на підставі цього оформляли собі статус учасника бойових дій. А з іншого – вона явно запізніла, адже за два з половиною роки майже кожен, хто дуже хотів і мав зв'язки – зганяв на кілька днів в зону АТО і статус УБД вже собі оформив.

Очевидно, що чи не головним мотивом урядовців при прийняті даного рішення були спроби послабити тиск на державний бюджет, зменшивши приріст військових пільговиків. У зв'язку з цим інше питання крутиться на язику: а чи не замало для цього буде одного місяця? Адже якщо задатись метою, то назбирати сумарно 30 днів також можна, тому для потенційних так званих "липових АТОшників" з прийняттям цієї постанови Кабміну процедура ускладниться і затягнеться в часі, але все одно не унеможливиться.

Як змінить ситуацію останнє рішення уряду про УБД - фото 1

Щоб промоніторити настрої та побачити більш-менш об'єктивну картину, depo.ua звернувся з проханням прокоментувати дане рішення уряду до людей різних сфер діяльності, які воювали, або досі воюють на Донбасі.

Військовий парамедик, старший солдат Ольга Омельчук: "Мабуть, це справедливо щодо тих, хто в зоні АТО був день-два і отримував статус учасника бойових дій. Але мають бути і винятки – якщо солдат реально служив хай навіть один день, але був у бою, то він заслуговує на такий статус. А взагалі, це рішення прийняли трохи запізно – коли вже всі генерали з'їздили на день і оформили статус учасників бойових дій. Тепер, звісно, можна й приймати подібні рішення. Але краще б одночасно з цим переглянули і позабирали статуси УБД в тих, хто отримав їх несправедливо".

Військовий комісар Ужгородського міського об'єднаного військового комісаріату, підполковник Микола Журавльов: "На мою думку, це рішення є неправильним. Звичайно, є такі люди, які приїздять на кілька днів за 40-50 кілометрів від лінії розмежування і отримують статус учасника бойових дій. Цього допускати не можна. Але, на мою думку, потрібно відштовхуватись не від терміну перебування, а від тих завдань, які людина виконувала в зоні бойових дій, причому, безпосередньо на передовій".

Голова Нетішинського міського об'єднання воїнів АТО Віктор Лелях: "Я вважаю, що це правильне рішення. Принаймні, так буде більш справедливо, аніж було раніше".

Військовослужбовець ЗСУ Мартін Брест: "Неправильно так просто в днях рахувати, адже можна в Краматорському котлі 4 місяці просидіти... Чому саме місяць? Щоб відсікти трьохденників. Міра вимушена, але недопрацьована. Буде краще, але не набагато".

Майор запасу Андрій Облещук: "Нічого принципово не зміниться. В Краматорську по 3 місяці сидять і отримують статус учасника бойових дій. А яке може бути УБД за Краматорськ чи Маріуполь, де переважно грають у футбол? Учасника бойових дій треба давати тим, хто перебуває в 10-15-кілометровій зоні бойових дій, і все".

Боєць Української добровольчої армії (УДА) Олена Білозерська: "Я думаю, що це правильне рішення – за умови, що процитовані слова представника Міноборони відповідають дійсності. Оскільки, справді, 2 тижні, проведені в терміналах Донецького аеропорту, важать більше, ніж рік стояння на блокпосту, який теж (але суто умовно) вважається "зоною АТО". Розумію, що не існує й існувати не може абсолютно справедливих рішень, які задовільнять усіх. Але занадто багато розвелося фальшивих "АТОшників", які організовували собі триденне відрядження у "зону" виключно для того, щоб користуватися пільгами фронтовиків. Якщо відтепер їх позбавили такої можливості, то це величезний плюс".

Як змінить ситуацію останнє рішення уряду про УБД - фото 2

Що цікаво, підтримують таке рішення й бійці УДА (колишній ДУК ПС). І це при тому, що їм статус учасника бойових дій наразі не світить за визначенням. Щоправда, зараз все більше областей голосує за те, щоб прирівняти їх до "офіційних" фронтовиків. Але це розповсюджується тільки на бійців із тих областей, де Обласна рада вже проголосувала за це рішення, та й то – наразі ще немає механізмів його реалізації.

Отож, як бачимо, спільне майже у всіх думках одне – прив'язка до часу перебування в зоні АТО не є об'єктивним критерієм і потребує перегляду та доопрацювання. З одного боку, думка справедлива і раціональна, але й тут є зворотна сторона медалі: чим більше буде "тонких налаштувань" при визначенні більш і менш гарячих точок, тим більшим буде вплив людського фактору, а значить і простору для корупції.

Наразі ж зрозуміло одне – рішення уряду хоч і є кроком вперед, у порівнянні з існуючою ситуацією, але виглядає цей крок явно запізнілим, половинчастим і недосконалим. Хоча, як і у більшості випадків, правильність чи неправильність даного рішення підтвердить лише час.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна