Кінець мукам влітку, але взимку доведеться не бруднитися: Як в ЗСУ вкотре покращили життя бійців

Днями соцмережі зафіксували сумну дату – дві тисячі днів, як ми воюємо з Росією. А в Міноборони нарешті оголосили про закупівлю душових кабін для використання у польових умовах. Щоб на шостому році війни ті, хто в окопах, могли з хоча б якимось комфортом привести себе до ладу

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Кінець мукам влітку, але взимку доведеть…

Про це повідомив начальник управління лазне-прального (є, виявляється, і таке) обслуговування Центрального управління речового забезпечення Тилу ЗСУ полковник Віталій Вознюк. Вже закуплено 84 кабінки і до кінця року планують закупити ще триста.

Звісно, на фронті цю новину зустріли не без скепсису (власне, як і всі новини "зверху", але радісно). Бо проблеми як попрати і як помитися серед усього побутового пекла, яке звалюється на голову людині, що живе у військово-польових умовах, займають чи не перші місця. Особливо в холодну пору року, коли нагрітою на сонці водичкою прямо на вулиці не облиєшся.

І якщо проблему мобільних пралень так-сяк вирішили, закупивши мобільні кунги, обладнані пралкою і сушаркою (але ми не беремося стверджувати, що їх на всіх вистачило), то з душовими кабінками все залишалося чи не на рівні побутових умов радянських солдат у Другій світовій. Хіба що без лазне-пральних дезінфекційних потягів.

Звісно, зустрічаються умільці, які примудряються побудувати на передовій навіть сауну.

"В іншу частину бліндажу, де у нас хлопці зробили сауну, ми поклали буржуйку, яку передали волонтери. Теж непогано нагріває. Єдина проблема - це дрова. Тобто вони є, але потрібно багато рубати. Тепер ті, хто хоче митися, рубають їх. Щоб вистачило натопити камін і саму лазню", - розповідає 112.ua боєць 57-ї бригади "Дрон" (розмова відбувається взимку 2017).

В іншому сюжеті від Військового телебачення України йдеться по те, як армійські умільці влаштували лазню в контейнері. Всередині опалюватимуть буржуйкою, а воду гріють на багатті

Волонтери розробляли і постачали на фронт зроблені власноруч мобільні лазні

Більшість воду гріють на буржуйках, чи на багатті і миються у власноруч зроблених кабінках, встановлених просто неба. Зрозуміло, що взимку душ нагадує скоріше тортури, ніж банальну гігієнічну процедуру. Тому милися в холодну пору року зазвичай вологими серветками.

Можливість помитися на фронті не менш важлива ніж поїсти, - бійці в АТО - фото 1

Саморобна душова бійців 128 ОГПБр,  вересень 2015 року

І з точки зору керівництва це було цілком законним і нормальним. За регламентом, здійснювати "помивку" військовослужбовець має один раз на тиждень (в російській армії – не менше одного разу на два тижні). Польові душі за стандартами української армії не передбачені.

Але минулого року у Збройних Силах України було переглянуто порядок організації лазне-прального обслуговування в польових умовах, з урахуванням досвіду бойових дій під час АТО і ООС. Заради покращення побуту військових у воєнно-польових умовах в ЗСУ прийняли на постачання  мобільний лазне-пральний комплекс, в якому можна і випрати речі, і прийняти душ, повідомив Вознюк. За його словами, станом на зиму 2018 року у війська було поставлено 30 таких комплексів.

Ще Вознюк обмовився про розробку  МЛПМ – мобільного лазне-прального модуля, дещо меншого за розміром, який тоді був в стані тестування. Модуль розміщений на одному автомобілі та має скромніші характеристики та відповідно призначений для обслуговування невеликих за чисельністю підрозділів.

Тепер в тилу заявили про намір поставляти на підрозділи ще одну вітчизняну розробку - КШВН - спеціальні душові кабіни-котли швидкісного нагріву води. За допомогою твердопаливного котла понад сімдесят літрів води у резервуарі душової кабіни за 20 хвилин нагрівається до 60˚С. Час повного розгортання установки складає 15 хвилин. Важливо, що її можна встановлювати навіть в окопах, бліндажах, на блокпостах тощо і не потребує електрики. 

Вже 84 закуплено, і до кінця року придбають ще 300, щоб кожен підрозділ на передовій отримав власну душову кабінку. 

Щоправда, військовослужбовці, для яких це було виготовлено, одразу замислилися, як цим користуватися в польових умовах.

Але, принаймні, хоча б буде можливість швидко нагріти воду... 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme