"Вовина тисяча" замість параду: Як Зеленський намагається "зраду" за "перемогу" видати

Несподівано на передній план вийшло питання проведення військового параду на честь Дня Незалежності

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Вовина тисяча" замість параду: Як Зелен…
Ветерани АТО на параді 2018-го року

Наближається 24 серпня – головна святкова дата для країни у цілому році. За усталеною традицією, щороку на честь Дня Незалежності на центральній вулиці столиці проходив святковий парад – коли з військовою технікою, коли без неї, але проходив завжди і за будь-якої влади.

 

Читайте також: 2016-й рік: "Булати", "Рапіри", "Гвоздики" і "Піони": Яка техніка проїхала Києвом на День Незалежності.

 

Однак, новий президент Володимир Зеленський вирішив, що цього року все має бути інакше. Зазвичай указ президента про проведення святкового параду на День Незалежності видавався у квітні, після чого починалась планомірна підготовка до свята. Цього ж року буквально до вчорашнього дня тривала повна тиша "в ефірі".

 

Першими забили на сполох ветерани АТО. Громадська спілка "Рух ветеранів України" 2 липня направила в Адміністрацію президента інформаційний запит стосовно проведення військового параду і 3 липня отримала офіційну відповідь, що президент досі не видав указ щодо святкування Дня Незалежності взагалі.

 

 

Даний документ оприлюднив у Facebook ветеран АТО і блогер Мартін Брест і його пост викликав неоднозначну реакцію. Були поодинокі коментарі про те, що проводити потрібно Парад Перемоги, а до того часу нема чого гроші дарма переводити. Та все ж, більшість коментаторів з числа учасників бойових дій зійшлися на думці, що військовий парад на День Незалежності все ж потрібен – як данина шани людям, які захищали і зараз захищають свою батьківщину зі зброєю в руках.

 

Підлив масла у вогонь і сам Зеленський, виступивши 9 липня з відеозверненням на цю тему. Замість того, щоб розставити крапки над "і" і заспокоїти розгнівану інтернет-спільноту, президент досить невнятно дав зрозуміти, що військового параду таки справді не буде. Замість нього буде незрозуміле поки що "чествування" у "новому форматі". Зекономлені на параді кошти, а це, як можна зрозуміти зі слів Зеленського, 300 млн грн, будуть виділені на премії всім українським військовослужбовцям, включаючи курсантів.

 

 

На перший погляд, жест досить широкий і навіть логічний. Але лише на перший. При більш детальному вивченні даного питання з'ясовується, що у попередні роки, окрім, власне, військового параду, військовослужбовці також отримували премії з нагоди свята. У 2017 році така премія складала 1000 грн (так звана "Петіна тисяча", як її прозвали) для всіх учасників АТО, а у 2018-му по 2000 грн отримали безпосередні учасники параду.

 

Якщо ж поділити озвучену Зеленським цифру в 300 млн грн на кількість військовослужбовців Збройних сил України (а це 182 тис. чол.), то вийде по 1648 грн на кожного (цифра не точна, а є лише середнім арифметичним; швидше за все, на руки військовослужбовці отримають менше). Більше, аніж раніше, але не настільки, щоб так пафосно про це заявляти і козиряти економією.

 

Читайте також: 2017-й рік: Що покажуть на військовому параді до Дня Незалежності України.

 

Що стосується вартості проведення військових парадів, то у 2014 році вартість такого заходу склала, за офіційною інформацією, 80 млн грн за участі скромних 50 одиниць військової техніки. Після цього кількість техніки на парадах постійно зростала (у 2018 році на Хрещатик виїхало вже 250 одиниць), але кошторис заходів офіційно не оголошувався.

 

Читайте також: 2018-й рік: Грім, Богдана, Вільха: Які новинки озброєння проїдуть Хрещатиком під час Параду Незалежності.

 

Міністр оборони Степан Полторак (а проведення військового параду фінансується Міністерством оборони) на запитання про вартість параду лише обмежувався загальними фразами, на зразок: "Вартість в межах кошторису, передбаченого державним бюджетом".

 

При цьому у самому держбюджеті статті витрат конкретно на військовий парад немає – очевидно, вона схована в іншу, більш крупнішу статтю. З оприлюднених же витрат, пов'язаних з парадом, у 2018 році Міністерство оборони оголосило два тендери на виготовлення відзнак "Учасник параду 2018", за підсумками яких замовили 4200 медалей на 315 тисяч гривень. Інша інформація перебуває за межами публічного доступу.

 

Що стосується неофіційної інформації, то блогери, експерти і журналісти у 2018 році прикинули, що враховуючи розмах свята і орієнтуючись на бюджети попередніх років, його вартість мала б скласти від 600 до 800 млн грн.

 

 

Для порівняння, проанонсований президентом переїзд його Адміністрації (Офісу) з Банкової в Український Дім обійдеться платникам податків щонайменше у 300 млн грн (цікавий збіг, чи не так?). Також цікаво було б порівняти економію Зеленського на військовому параді з вартістю його інавгурації, однак ця інформація також виявилась засекреченою.

 

Що стосується самих військовослужбовців, то вони неодноразово говорили, що для них - колосальна честь брати участь у військовому параді. Принаймні ті з них, кому ця честь випадала.

 

Читайте також: Воїни і волонтери про парад: Демонстрація сили, а не святкування річниці.

 

Менше з тим, ветерани АТО і ООС вже заявляють про наміри провести 24 серпня Хрещатиком свою святкову ходу – з Зеленським, чи без нього. І хто тепер думати має?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme