Військовий бюджет-2018: Звідки взявся "перекос" на 13 мільярдів

Міністерство оборони просить на потреби армії до кінця року ще 13 мільярдів гривень

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Військовий бюджет-2018: Звідки взявся "п…

На початку вересня в Міністерстві оборони України несподівано заявили, що до кінця поточного року їм необхідно додаткове фінансування у розмірі не багато не мало – ще 13,1 мільярдів гривень.

"Додаткова потреба в коштах до кінця 2018-го року визначена на виконання пункту 21 прикінцевих положень закону "Про Державний бюджет України на 2018 рік" і становить 13110,1 млн грн", – повідомили у відомстві.

Зокрема, військові просять:

- 73,4 млн грн за бюджетною програмою "Керівництво та військове управління Збройними силами";

- 8,99 млрд грн за програмою "Забезпечення діяльності ЗСУ та підготовка військ";

- 121,1 млн грн на медичне лікування, реабілітацію та санаторне забезпечення особового складу ЗСУ, ветеранів військової служби та членів їх сімей, ветеранів війни;

- 482,2 млн грн на підготовку військових фахівців у ВНЗ, підвищення кваліфікації та перепідготовку військових фахівців і державних службовців, початкову військову підготовку та патріотичне виховання молоді;

- 3,187 млрд грн на розвиток, закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання;

- 152,5 млн грн на утилізацію боєприпасів, рідинних компонентів ракетного палива, озброєння, військової техніки та іншого військового майна, забезпечення живучості та вибухопожежобезпеки арсеналів, баз і складів ЗСУ;

- 103,6 млн грн за програмою "Забезпечення діяльності Державної спеціальної служби транспорту".

Тобто, ці 13,1 млрд грн передбачені у бюджеті-2018, однак досі не профінансовані по факту. Depo.ua спробував розібратись: звідки взявся такий "перекос" у фінансуванні і у що це може вилитись.

Для початку варто пригадати, звідки в бюджеті беруться гроші на оборонку. Так, у проекті Державного бюджету України на 2018-й рік видатки для Міністерства оборони України спочатку були передбачені у 83,3 млрд грн, однак у прийнятому Верховною Радою бюджеті ці видатки зросли на 2,7 млрд грн.

При цьому ми відмічали, що фінансування армії в цьогорічному бюджеті напряму прив'язане до економічного розвитку. Ми попереджали: якщо макроекономічні прогнози не справдяться і цього самого запланованого розвитку з певних причин не буде, то не буде й передбаченого у бюджеті фінансування.

Зокрема, отримати додаткові кошти планувалося зі спеціального фонду за рахунок залишку коштів, джерелом формування яких мали бути надходження конфіскованих коштів та коштів, отриманих від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду за вчинення корупційного та пов'язаного з корупцією правопорушення для реалізації заходів щодо підвищення обороноздатності і безпеки держави.

Читайте також: Військовий бюджет-2018: Скільки і на що Україна витратить мільярди.

Судячи з усього, саме в цьому і криється причина недофінансування армії. Адже якщо вірити Дкржказначейству, то у першому півріччі поточного року надходження до бюджету хоч і значно зросли в порівнянні з 2017-м роком, проте відстали від плану по доходах бюджету 2018-го.

Відставання від планових показників за перші півроку склало 3,1%. Лише в червні 2018-го року державна казна отримала на 10,98 млрд грн менше планового показника, що не могло не відобразитись на видатковій частині бюджету.

Звісно, це все лише припущення, адже точної інформації тут немає і бути не може. Однак, логічно припустити, що коли не виконується й без того дефіцитний бюджет, то це б'є по всіх видатках, у тому числі військових.

Інша справа, наскільки це правильно – недофінансовувати армію, яка веде війну з переважаючими силами ворога? Думається, відповідь на це питання кожен знає сам. Тому хочеться вірити, що до кінця року Мінфін все ж таки знайде можливість профінансувати військовий бюджет у повному обсязі і Україна не відкотиться у 2015-2016 роки, коли військові бюджети так і не були повністю виконані.

Що характерно, саме зараз відбувається остаточне формування проекту державного бюджету на 2019-й рік. То може Міноборони таким чином додатковий раз нагадує про себе і свої потреби? Адже не варто забувати, що останніми роками на потреби армії закладається менше грошей, аніж просять військові.

Зокрема, на поточний, 2018-й, рік Міністерство оборони подавало бюджетний запит на фінансування в розмірі 108,1 млрд грн, але в законі "Про Державний бюджет на 2018-й рік" було передбачено лише 86,6 млрд грн. А з іншого боку – яка різниця, скільки грошей закладено у бюджеті, якщо він не буде виконуватись?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme