Військові альпіністи: Що за "Курс гірської підготовки" проходять бійці ЗСУ

У Збройних силах України з ініціативи Генерального штабу почали проходити пілотний "Курс гірської підготовки"

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Військові альпіністи: Що за "Курс гірськ…
Фото: Генштаб ЗСУ

Днями прес-служба Генерального штабу ЗСУ оприлюднила інформацію про старт в армії пілотного проекту "Курс гірської підготовки". Depo.ua розібрався – що це за курси і для чого вони потрібні.

Що за проект

Проект покликаний підготувати військових інструкторів альпіністської справи. Себто, надати бійцям знання та навички для подальшої підготовки військовослужбовців своїх підрозділів. 

Участь у курсі братимуть військовослужбовці навчальних центрів та військових частин Сухопутних військ, Десантно-штурмових військ, Морської піхоти та курсанти випускних курсів вищих військових навчальних закладів ЗСУ.

військовослужбовці навчальних центрів та військових частин

Очікується, що участь в пілотному проекті візьмуть близько 100 військовослужбовців ЗСУ.

Курс проводиться спільно з Федерацією альпінізму і скелелазіння України і навчають майбутніх інструкторів професіонали гірської справи.

Що за курс

Сам курс складається з зимового і літнього блоку. Під час зимового блоку, серед іншого, передбачається здійснення тривалого пішого маршу гірською місцевістю (у Карпатах), сходження на вершини категорійними альпіністськими маршрутами, проведення занять з лавинної безпеки, організації страховки і самостраховки, транспортування умовно постраждалого на великі дистанції тощо.

Учасники курсу діляться на групи, для кожної з яких активна фаза підготовки триватиме чотири дні. За цей час військовослужбовці мають пройти сумарно близько 60 кілометрів з перепадами висот понад 1200 метрів, з яких не менше 25% дистанції долатимуть темної пори доби.  

військові курси

Ночуватимуть у сніговій печері на висоті 1400 метрів та сходитимуть на Говерлу (2061).

Літній блок запланований на квітень-травень 2021 року і триватиме один тиждень в одному зі скельних районів України.

Після завершення обох блоків та успішного складання іспитів, учасники курсу отримають посвідчення і нагрудний значок "Альпініст України".

Для чого це робиться

Як відомо, сьогодні в складі Збройних сил України є два гірсько-штурмових з'єднання:

- 10-та окрема гірсько-штурмова бригада (10 ОГШБр), відома також за прізвиськом "едельвейси", що базується у місті Коломия Івано-Франківської області;

- 128-ма окрема гірсько-штурмова бригада (128 ОГШБр), що базується у місті Мукечеве Закарпатської області.

Основним призначенням обох бригад є ведення бойових дій у гірсько-лісистій місцевості, тому навички альпінізму будуть надзвичайно корисними для цих військовослужбовців.

По-перше, з такими вміннями при виконанні військових завдань у гірській місцевості бійці матимуть перевагу над непідготовленим противником. Крім того, в горах ці навички суттєво підвищують шанси на виживання, особливо в зимовий період.

курси по альпінізму

По-друге, вміння можуть згодитися і при виконанні завдань в урбаністичних умовах. Адже підйом жумаром (елемент спорядження альпіністів для підйому по мотузці) та спуск дюльфером по мотузці (за допомогою спускового пристрою або без нього) по прямовисній скелі в горах і по стіні багатоповерхового будинку мало чим відрізняється.

Попередній досвід

Хоча у Генштабі називають курс пілотним, дана ідея у Збройних силах України не нова – в березні 2019 року військовослужбовці одного з підрозділів Сил спеціальних операцій також проходили курс з гірської підготовки та лавинної безпеки.

Українські спецназівці отримали навички пересування на гірських лижах і подолання перешкод на різноманітній місцевості: у снігових заметах, на крутих схилах, на підйомах, на ділянках з глибоким снігом тощо.

Також отримали теоретичні і практичні навички з планування та вибору маршруту, здійснення тривалих маршів, пошуку потерпілих в горах (зокрема, в лавинах), надання першої медичної допомоги та евакуації постраждалих.

Крім цього бійці відпрацювали вміння використовуючи особливості рельєфу та погоди і з мінімальними затратами енергії підніматися на вершину і займати вигідну позицію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme